Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Minestrone recept
Minestrone
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
A Raynaud-jelenség viszonylag elterjedt állapot, amely a vérkeringés zavarával kapcsolatos. A lakosság körülbelül 5-8 százalékát érinti, elsősorban a nők tapasztalják meg a kellemetlen, olykor fájdalommal járó tüneteket. Lássuk, milyen okok állhatnak a Raynaud-szindróma mögött, és hogyan kezelhető ez a jelenség.

A Raynaud-szindróma a végtagok elfehéredésével, zsibbadásával járó betegség, amelyet elsősorban a hideg idő vagy a túl sok stressz idéz elő. A jelenség két típusát különböztetik meg a szakemberek: a primer Raynaud-szindróma esetében a tünetek önállóan jelentkeznek, míg az úgynevezett szekunder Raynaud-szindróma fennállásakor a panaszok valamilyen más betegség figyelmeztető jelei lehetnek. A szimptómák jelentkezése mindkét esetben a vérkeringés zavarával függenek össze, és a lakosság körében az utóbbi típus az elterjedtebb. 

raynaud-szindróma
Az végtagok extrém elfehéredését eredményező Raynaud-szindróma súlyos betegség tüneteként is jelentkezhet
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

A szervezet túlzott reakciója

A szervezet hideg elleni egészséges reakciója, hogy a kisebb, felszíni vérerek beszűkülnek, miközben a mélyebben futó erek tágulnak – így tartja fenn a normál hőháztartásunkat. A Raynaud-jelenség esetében azonban a szervezet a kelleténél jobban beszűkíti a vérereket, így azokban a keringés gyakorlatilag leáll, és az oxigénhiány eredményeképpen az ujjak a kézen és a lábon elfehérednek. A néhány percig tartó roham után az elfehéredett végtagokba lassan visszacsordogál a vér, és a színüket is visszanyerik: először kékes-lilássá válnak, majd újra normál színűek lesznek. Ezzel együtt a zsibbadás és a fájdalom is megszűnik – idézi a szakembert az Immunközpont a szindrómáról szóló cikkében. 

Mire figyelmeztet a Raynaud-szindróma?

Az érintettek körében gyakoribb szekunder Raynaud-szindróma valamely más betegség meglétére figyelmeztet. Leggyakrabban valamilyen autoimmun betegség, reumás ízületi gyulladás, pajzsmirigy-alulműködés vagy érelmeszesedés áll a háttérben, ezek kísérő tüneteként tapasztalható a végtagok elfehéredésével járó jelenség. Ez esetben is a hideg az elsődleges kiváltó ok, de bizonyos gyógyszerek vagy a túlzott stressz is előidézheti a panaszokat. 

Míg a Raynaud-szindrómával együtt jár a keringési rendellenesség, fordítva ez nem igaz. Tehát ha a vérkeringésed nem megfelelő, nem biztos, hogy ezzel a betegséggel állsz szemben. A hideg, elfehéredő kéz- és lábujjakért az alacsony vérnyomás, cukorbetegség vagy érszűkület is felelős lehet. 

A Raynaud-szindróma kezelése

A szekunder Raynaud-szindróma kezelése csak a kiváltó ok megismerésével lehetséges. Többféle vizsgálat is szükséges lehet, hogy feltárjuk az alapbetegséget, ez a folyamat sajnos nem kerülhető el, mivel enélkül a Raynaud-jelenség tünetei sem csökkenthetők. Az alapos kivizsgálás azért is fontos, mert a hosszú ideje kezeletlen szindróma súlyos következményekkel jár: a bőr egy részen elhalhat, az ujjbegyek elsorvadhatnak. 

A Raynaud-jelenség nagyobb arányban érinti a nőket, mint a férfiakat, különösen a 20–40 éves korosztályt. A szebbik nem alapvetően hajlamosabb a fázásra, mivel az ő szervezetük kevesebb hőt termel. 

A Raynaud-szindróma kezelése tehát nagyban függ az alapbetegségtől, de hétközapi szokásokkal is enyhíthetük a kellemetlenségeken. 

  • Hideg időben fontos a végtagok melegen tartása, a réteges öltözet. 
  • A stressz kezelése is segíthet, ami különböző relaxációs, meditációs technikákkal enyhíthető, és a jóga is hasznos lehet. 
  • Fontos az olyan szokások kerülése, melyek érszűkítő hatásúak. Ilyen például a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás. 

A pajzsmirigy működése

Számos megbetegedés hozható összefüggésbe a pajzsmirigy rendellenes működésével. E kis méretű, de annál fontosabb szerv a túlzott és alulműködése egyaránt problémákat okozhat. A pajzsmirigy hormontermelésének egyensúlyban tartásában segíthet a galajfű, melyről részletesen egy korábbi cikkünkben olvashatsz. 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.