A disznótor vagy disznóvágás egy ünnep, és bár barbár dolognak tűnhet, hosszú időn át - sőt, még ma is - sok család egész éves húsfogyasztásáról ez gondoskodott. Nem véletlen, hogy decembertől februárig tart a disznóvágás szezonja, hiszen abban az időben, amikor nem volt hűtőszekrény, nem volt fagyasztó, a nagy hidegben tudták megoldani a sok-sok húsféle tartósítását. Habár tavasszal vagy épp nyáron is lehetne ma már disznót vágni, és vannak, akik vágnak is, a hagyomány mégis azt követeli, hogy télen kerüljön sor erre a rituáléra.
A disznóvágás nemcsak a disznó perzseléséből és feldolgozásából áll, hatalmas előkészület előzi meg a tort és az egész családnak ki kell vennie belőle a részét. Az asszonyok már a megelőző napokban munkához látnak, előkészítik a különféle edényeket, üstöket és lábasokat, tálakat, fedőket, késeket és szerszámokat, pucolják a fokhagymát, a vöröshagymát, a zöldségeket a disznótoros ételekhez, a kolbászokhoz és rendet raknak a kamrában, konyhában, az udvaron, hogy minden készen és kézre álljon a férfiaknak.
A disznót már hajnalban előállítják és az ítélet kimondatása és a szíverősítő koccintás után jöhet a végrehajtás, majd megkezdődik a nagy munka. A disznót perzselik, mossák, a bőrét teljesen lefeketítik, és ez nem csak azt a célt szolgálja, hogy az összes szőrtüszőt maradéktalanul kiégessék. Az alapos perzselés ugyanis különleges ízt ad a húsnak, szalonnának, az ezekből készülő jóféle házi kolbásznak is.
A darabolás nagy gyakorlatot igényel, és Such Zoltán, a Csabai Kolbászfesztivál 2022-es győztese, a kolbászkirály cím birtokosa nagy rutinnal, látszólag játszi könnyedséggel és gyorsan szedte szét a disznót, adogatta a különféle húsokat, beleket, májat, szívet és a többi alapanyagot az asszonyoknak. A beleket átmosták, hogy készen álljanak a töltésre, a belsőségeket pedig tették is a kondérba, feltették főni az abalevet, amiből mennyei disznósajt és hurka készül.
Such Zoltán kolbászkirály búzát, árpát, kukoricát és borsót darál, nála ebből készül a disznók takarmánya, ugyanis akkor lesz finom a sertés húsa, ha a megfelelő táplálékot kapja. Tévhit, hogy bármilyen moslék jó, ugyanis a rosszul végzett etetés, a rossz minőségű alapanyagok hatására nemcsak a hús, a szalonna és persze a zsír íze, de az állaga is rossz lesz. Így egyértelműen kiderült, hogy a jó csabai kolbász legfőbb titka a magas minőségű sertéshús, amely a takarmánnyal kezdődik.
"A fajta kiválasztása is fontos, a mostani, 300 kilós példány magyar nagyfehér és durok keresztezéséből származik, de bármelyik magában is kiválóan megfelel az ízletes csabai kolbászhoz" – mesélte Such Zoltán a beol.hu-nak. Fontos a fajta mellett a disznó életkora is, Zoltán azok közé tartozik, akik idősebb, legalább egyéves állatból készítik a kolbászt, mert ennek a jószágnak van már érett húsa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.