A kolbászkészítés magyar központja Békés vármegye, innen származik a két legfinomabb élelmiszer, a fűszerezésében, alakját és állagát tekintve is eltérő csabai és gyulai kolbász. Sokan imádják az előbbit, sokan az utóbbit, vannak akik, mindkettőt szeretik, és vannak, akik a kolbászt úgy egyáltalán nem is csípik. Abban azonban egyetértés van, hogy a csabai kolbász ikonikus magyar élelmiszer, és nem véletlenül az ország egyik legrégebbi és legnagyobb gasztrofesztiválja a Csabai Kolbászfesztivál.
A nagy presztízsű eseményen minden évben megválasztják a legjobb kolbászokat, és akié a legjobb recept, az elnyeri a kolbászkirály (vagy kolbászkirálynő) címet is. A Mindmegette és a BEOL tavaly év végén kolbásztúrára indult, végiglátogattuk az utóbbi évek néhány győztesét, és kifaggattuk a szakembereket a kolbászkészítés minden fontos mozzanatáról, a húsok kiválasztásától a daráláson és töltésen át a füstölésig.
A kolbászkirályok és királynők pedig nemcsak a tudást, hanem a féltett családi recepteket is megosztották, hogy aki szeretne, otthon maga is tudjon finom csabai kolbászt készíteni. A csabai kolbász lelke ugyanis a szeretet, amivel készül, de persze lényeges az a négy alapfűszer, ami nélkül nem is lehetne csabai a kolbász. Asztali só, pirospaprika, tavaszi fokhagyma és egész kömény, ezekre van szükség, de hogy milyen arányban, az már családonként eltérő.
A lenti receptek 10 kiló kolbászhúshoz (hús és szalonna együtt) számított arányok.
Petényi György, a legelső, 1997-es Csabai Kolbászfesztivál győztesének családi receptje
Juhász György, 2017-es kolbászkirály és Juhászné Varga Borbála, 2019-es kolbászkirálynő receptje:
Szaszák Gergő, a 2015-ös kolbászkirály receptje
Schäffer Ágnes, a 2021-es kolbászkirálynő receptje
Such Zoltán András, a 2022-es kolbászkirály receptje
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.