Békéscsaba a kolbász hazája. Az a hely, ahol nemcsak kolbászból van a kerítés, de az a fán is megterem. Szó szerint. A kolbásztúránk első állomása a 25. Csabai Kolbászfesztivál szárazkolbászversenyének győztesének tanyájára vezetett. Such Zoltán disznóvágásán végigkövethettünk minden folyamatot a perzseléstől a feldolgozásig, láthattuk, hogyan készülnek az olyan klasszikus toros ételek, mint például a hagymás vér, hol fő az abalé, és milyen szakszerű mozdulatokkal darabolják és darálják, gyúrják és fűszerezik, legvégül pedig töltik a híres-neves kolbászt.
Such Zoltánt is kifaggattuk az utunk során arról, milyen a jó disznó, milyen nemű, fajtájú és korú állatból lesz az igazán finom kolbász, mivel kell etetni, és melyek azok a sertéshúsok, azok a részek, melyek belekerülnek, és melyek nem jutnak a kolbászba. És ha már ott jártunk, természetesen megtudakoltuk azt is, mi a hungarikum csabai kolbász titkos receptje, legalábbis az egyik a sok közül.
A kolbászkirály búzát, árpát, kukoricát és borsót darál, ebből készül a disznók takarmánya, ugyanis akkor lesz finom a sertés húsa, ha a megfelelő táplálékot kapja. Tévhit, hogy bármilyen moslék jó, ugyanis a rosszul végzett etetés, a rossz minőségű alapanyagok hatására nemcsak a hús, a szalonna és persze a zsír íze, de az állaga is rossz lesz. Így egyértelműen kiderült, hogy a jó csabai kolbász legfőbb titka a magas minőségű sertéshús, amely a takarmánnyal kezdődik.
"A fajta kiválasztása is fontos, a mostani, 300 kilós példány magyar nagyfehér és durok keresztezéséből származik, de bármelyik magában is kiválóan megfelel az ízletes csabai kolbászhoz" – mesélte Such Zoltán a beol.hu-nak. Fontos a fajta mellett a disznó életkora is, Zoltán azok közé tartozik, akik idősebb, legalább egyéves állatból készítik a kolbászt, mert ennek a jószágnak van már érett húsa.
Ha valaki otthon szeretne kolbászt készíteni, fogadja meg a kolbászkirály tanácsát, és ne bolti darált húst, hanem tőkehús vegyen, azt is megbízható forrásból. Szalonnából pedig válasszunk minél keménnyebbet.
"A csabai kolbászba alapvetően tarja, comb és lapocka kerül. Karajból kevesebbet teszek bele, a dagadóból is kivágom a puha zsiradékot tartalmazó részt. A szűzérmét sokakhoz hasonlóan én is kihagyom a kolbászból, de nem elsősorban a magasabb víztartalma miatt. Kolbászhússal megtöltve, recehálóban megsütve ugyanis mennyei étek."
Hozzávalók:
Elkészítés:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.