Klasszikus stíriai metélt
Vadasmártás sertéscombbal
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Mirinda-szelet
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Madártejszelet
Szilvás gombóc hagyományosan
Vadas marha
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Almás pite - a hagyományos recept
Finomfőzelék
Dödölle - az eredeti recept
A legjobb palacsintatészta
Kapros tökfőzelék virslivel
Körömpörkölt csülökkel
Amerikai almás pite sós karamellel
Mákos guba
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell
Érdekességek

Disznóvágáson jártunk: a csabai kolbászkirályok megmutatták, hogyan készül a legjobb kolbász

Egy vérbeli, vidéki disznóvágás különleges esemény, főleg akkor, ha erre a csabai kolbászkirály tanyáján kerül sor, aki nemcsak profin végzi a bontást, de a kolbászkészítés is a kisujjában van.

A Mindmegette és a BEOL tavaly indult kolbásztúrája során végiglátogatta az utóbbi évek néhány kolbászkirályát, a Csabai Kolbászfesztivál győzteseit, hogy a lehető legautentikusabb környezetben, valódi szakemberektől leshessük el a hungarikum csabai kolbász receptjét. Első utunk a 2022-es nyerteshez, Such Zoltán Andráshoz vezetett, aki beavatott minket abba, milyen a jó sertés vágás szempontjából, mivel eteti az állatokat és hogyan is néz ki nála egy disznóvágás.

Such Zoltán András kolbászkirály a disznótorán árulta el a csabai kolbász receptjét
Such Zoltán András kolbászkirály a disznótorán árulta el a csabai kolbász receptjét
FOTÓ: DINYA MAGDOLNA / BEOL

A Disznóvágáson jártunk sorozatunk második részében Such Zoltán András bemutatja, milyen részekre bontotta a sertést, melyik húsfélét mire használja fel, melyik szalonna mire a legjobb, és elárulta azt is, milyen alapvető szerszámokra, eszközökre és késekre van szükség a jó és gyors munkához.

Such szerint a házi kolbászt tőkehúsból a legjobb elkészíteni. A csabai kolbászba alapvetően tarja, comb és lapocka kerül, szalonnából pedig a minél keményebb a jó.

Az utunk ezután Juhász Györgyhöz és feleségéhez, Juhászné Varga Borbálához vezetett, mindketten egyedül is megnyerték a kolbászfesztivált. A kolbászkirály elárulta, melyek a csabai kolbász alapvető fűszerei, így kiderült, hogy a minőségi hús mellett a legfontosabb az asztali só, a magyar fűszerpaprika, az egész kömény és a csírátlanított tavaszi fokhagyma. A kolbászkirálynő pedig megmutatta, hogyan kell megsütni a tökéletes sütni való kolbászt.

A második rész zárásaként a legfiatalabb kolbászkirályhoz, Szaszák Gergőhöz látogattunk, aki 25 éves volt, amikor 2015-ben elnyerte a megtisztelő címet. A jó humorú szakember élvezettel és lelkiismeretesen végzi a munkáját és örömmel beszélt nemcsak a receptről, de a kolbászhús darálásáról, a gyúrás fontos mozzanatáról is.

A Disznóvágáson jártunk sorozat harmadik részében a töltés, a füstölés és az érlelés kerül terítékre!

Nem készítenél, de ennél egy finom kolbászt? Íme a tanács, így válassz jó kolbászt

A csabai hentesek szerint az első és legfontosabb, hogy a kolbász már szemre is tetszetős legyen. Ezután kérdezzük meg az eladót a hentesnél, vagy a kofát a piacon, hogy a vékonykolbász mennyire száraz vagy épp puha, ez jelzi ugyanis, hogy mennyire friss vagy épp régi a kolbász. Mindkettő egyformán finom, itt az egyéni ízlésünk dönt majd a vásárlásnál. Szintén érdemes megkérdezni az árust, hogy milyen bélbe töltötték a kolbászt, ugyanis tölthetik sertésbélbe, marhaselyembélbe, kuláréba és műbélbe is, és ez nagyban meghatározza a kolbász ízét, állagát, keménységét. A legjobb a természetes bélbe töltött kolbász.

Juhász György kolbászkirály tanácsát érdemes megfogadni, ha kolbászt készítesz
Juhász György kolbászkirály tanácsát érdemes megfogadni, ha kolbászt készítesz
FOTÓ: DINYA MAGDOLNA / BEOL

Mi a különbség a csabai és a gyulai kolbász között?

Mind a csabai, mind a gyulai kolbász Hungarikum, és mindkettő 2013-ban, egyszerre kapta ezt a kitüntetést. A csabai és a gyulai kolbász közti legfőbb különbség a fűszerezésben rejlik, ugyanis a csabai ízét a sok-sok pirospaprika határozza meg, illetve jellemző még rá a kömény, addig a gyulaiban nem ilyen hangsúlyos a fűszerpaprika, ellenben kerül bele bors, ami teljesen hiányzik a vetélytársból.

Szintén különbség még a két kolbász vastagsága, a gyulai kolbász átmérője ugyanis kisebb, mint a csabaié, amit egyenetlen mérete miatt sokan inkább vastagkolbászként ismernek és szalámi helyett is ezt fogyasztják. Ezzel szemben a gyulai keskenyebb, egyenletesebb. Eltérés mutatkozhat még a felhasznált sertéshúsok fajtája, a fűszerek mennyisége, a bél típusa, a füstölés és az érlelés során is, és ezek kapcsán még csabai és csabai, gyulai és gyulai között is lesz különbség.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.