A kolbászkészítés szorosan kapcsolódik a disznóvágáshoz, hiszen nagy mennyiségű hús és szalonna, meg persze természetes sertésbél szükségeltetik hozzá. A disznóvágás és a disznótor időszaka klasszikusan a tél, a november és március közti hideg hónapok, és ennek nem csak praktikus okai vannak. Kolbászkészítés során hideg hússal a legjobb és legkönnyebb dolgozni, de emellett a hideg idő segít abban is, hogy a feldolgozott hús ne induljon olyan hamar romlásnak, mint mondjuk tenné azt a nyári kánikulában.
Egy disznóvágás a régi időkben egy család szinte teljes évi élelméről gondoskodott, kezdve a friss húsoktól, szalonnáktól a füstölt sonkákon, a sertészsíron át egészen a kolbászokig, melyek a legtovább, a leghosszabb ideig kibírták, sőt egy-egy darab mondhatni rituális jelleggel a következő vágás elején, egy évvel később került felszelésre, fogyasztásra. A kolbász végigkísérte és még ma is végigkíséri a mindennapokat, meghatározza a magyar konyhát, a magyarok étkezési szokásait.
Nem hiába népszerű annyira a kolbász, és nem véletlen, hogy a két legismertebb fajta, a csabai és a gyulai is hatalmas rajongótábort tudhat magának.
Mind a csabai, mind a gyulai kolbász Hungarikum, és mindkettő 2013-ban, egyszerre kapta ezt a kitüntetést. A csabai és a gyulai kolbász közti legfőbb különbség a fűszerezésben rejlik, ugyanis a csabai ízét a sok-sok pirospaprika határozza meg, illetve jellemző még rá a kömény, addig a gyulaiban nem ilyen hangsúlyos a fűszerpaprika, ellenben kerül bele bors, ami teljesen hiányzik a vetélytársból.
Szintén különbség még a két kolbász vastagsága, a gyulai kolbász átmérője ugyanis kisebb, mint a csabaié, amit egyenetlen mérete miatt sokan inkább vastagkolbászként ismernek és szalámi helyett is ezt fogyasztják. Ezzel szemben a gyulai keskenyebb, egyenletesebb. Eltérés mutatkozhat még a felhasznált sertéshúsok fajtája, a fűszerek mennyisége, a bél típusa, a füstölés és az érlelés során is, és ezek kapcsán még csabai és csabai, gyulai és gyulai között is lesz különbség.
Sokan furcsállhatják, hogy bors kerül a kolbászba, de pont ez az a fűszer, ami hosszú ideig meghatározta, az erejét adta a kolbásznak. A XIX. század elején azonban előfordult, hogy nem jutott bors Magyarországra, fűszerezni pedig mégiscsak kellett valahogy, így került a helyi termesztésű, erős fűszerpaprika a kolbászba, és ennek köszönhetően jött létre a sokak által kedvelt csabai kolbász. Akár a gyulairól, akár a csabai kolbászról van szó, mindkettő esetében igaz, hogy a receptek családról családra, apáról fiúra öröklődnek.
A Mindmegette és a BEOL közös sorozatában a Csabai Kolbászfesztivál győzteseivel, a kolbászkirályokkal és -királynőkkel közösen fedeztük fel a családi kolbászrecepteket, a kolbászkészítés különféle titkos fortélyait. Az elkészült videókban és cikkekben részletekbe menően megismertük, milyen disznó a legjobb vágás szempontjából, milyen hús kell a finom házi kolbászba, milyen fűszerekből áll a csabai kolbász, emellett kiderült, hogyan kell darálni és tölteni, mivel célszerű füstölni, meddig kell érlelni a kolbászt és hogy kerüljük el, hogy megpenészedjen. A receptet pedig velünk is megosztották a kolbászkirályok!
Hozzávalók:
Elkészítés:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.