Körömpörkölt csülökkel
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mézes-mustáros csirkemell
Rakott zöldbab darált hússal
Kapros tökfőzelék virslivel
Amerikai almás pite sós karamellel
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Klasszikus stíriai metélt
Finomfőzelék
Vadas marha
Csülkös bableves, ahogy Gáspár Bea készíti
Madártejszelet
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Krémes spenótfőzelék
Mirinda-szelet
A legjobb palacsintatészta
Almás pite - a hagyományos recept
Szilvás gombóc hagyományosan
A kolbászt szinte minden magyar ember szereti, és rengeteg olyan ételrecept létezik, amelyben alapvető összetevő a finom kolbász. Remek ízt kölcsönöz a rakott krumplinak, a paprikás krumplinak, de a rakott káposztából, vagy a parasztrántottából sem hiányozhat. Sokféle kolbászt kapni a boltokban, ám a két legnépszerűbb a csabai és a gyulai, de hogy melyik is a finomabb, nos ez a kérdés jócskán megosztja a magyarokat.

A kolbászkészítés szorosan kapcsolódik a disznóvágáshoz, hiszen nagy mennyiségű hús és szalonna, meg persze természetes sertésbél szükségeltetik hozzá. A disznóvágás és a disznótor időszaka klasszikusan a tél, a november és március közti hideg hónapok, és ennek nem csak praktikus okai vannak. Kolbászkészítés során hideg hússal a legjobb és legkönnyebb dolgozni, de emellett a hideg idő segít abban is, hogy a feldolgozott hús ne induljon olyan hamar romlásnak, mint mondjuk tenné azt a nyári kánikulában.

Házi kolbász készítése otthon, ezekre az eszközökre lesz szükség
A csabai és a gyulai kolbász is világhírű, de mi magyarok imádjuk igazán
FOTÓ: DINYA MAGDOLNA / BEOL

Egy disznóvágás a régi időkben egy család szinte teljes évi élelméről gondoskodott, kezdve a friss húsoktól, szalonnáktól a füstölt sonkákon, a sertészsíron át egészen a kolbászokig, melyek a legtovább, a leghosszabb ideig kibírták, sőt egy-egy darab mondhatni rituális jelleggel a következő vágás elején, egy évvel később került felszelésre, fogyasztásra. A kolbász végigkísérte és még ma is végigkíséri a mindennapokat, meghatározza a magyar konyhát, a magyarok étkezési szokásait.

Nem hiába népszerű annyira a kolbász, és nem véletlen, hogy a két legismertebb fajta, a csabai és a gyulai is hatalmas rajongótábort tudhat magának.

Mi a különbség a csabai és a gyulai kolbász között?

Mind a csabai, mind a gyulai kolbász Hungarikum, és mindkettő 2013-ban, egyszerre kapta ezt a kitüntetést. A csabai és a gyulai kolbász közti legfőbb különbség a fűszerezésben rejlik, ugyanis a csabai ízét a sok-sok pirospaprika határozza meg, illetve jellemző még rá a kömény, addig a gyulaiban nem ilyen hangsúlyos a fűszerpaprika, ellenben kerül bele bors, ami teljesen hiányzik a vetélytársból.

Szintén különbség még a két kolbász vastagsága, a gyulai kolbász átmérője ugyanis kisebb, mint a csabaié, amit egyenetlen mérete miatt sokan inkább vastagkolbászként ismernek és szalámi helyett is ezt fogyasztják. Ezzel szemben a gyulai keskenyebb, egyenletesebb. Eltérés mutatkozhat még a felhasznált sertéshúsok fajtája, a fűszerek mennyisége, a bél típusa, a füstölés és az érlelés során is, és ezek kapcsán még csabai és csabai, gyulai és gyulai között is lesz különbség.

SZAVAZÁS

Szereted a csabai kolbászt?

Miért kerül bors a kolbászba?

Sokan furcsállhatják, hogy bors kerül a kolbászba, de pont ez az a fűszer, ami hosszú ideig meghatározta, az erejét adta a kolbásznak. A XIX. század elején azonban előfordult, hogy nem jutott bors Magyarországra, fűszerezni pedig mégiscsak kellett valahogy, így került a helyi termesztésű, erős fűszerpaprika a kolbászba, és ennek köszönhetően jött létre a sokak által kedvelt csabai kolbász. Akár a gyulairól, akár a csabai kolbászról van szó, mindkettő esetében igaz, hogy a receptek családról családra, apáról fiúra öröklődnek.

A legvastagabb kolbászt, a dorkát mindig a következő disznóvágáson szelik meg
A legvastagabb kolbászt, a dorkát mindig a következő disznóvágáson szelik meg
FOTÓ: DINYA MAGDOLNA / BEOL

A csabai kolbász titkos receptje

A Mindmegette és a BEOL közös sorozatában a Csabai Kolbászfesztivál győzteseivel, a kolbászkirályokkal és -királynőkkel közösen fedeztük fel a családi kolbászrecepteket, a kolbászkészítés különféle titkos fortélyait. Az elkészült videókban és cikkekben részletekbe menően megismertük, milyen disznó a legjobb vágás szempontjából, milyen hús kell a finom házi kolbászba, milyen fűszerekből áll a csabai kolbász, emellett kiderült, hogyan kell darálni és tölteni, mivel célszerű füstölni, meddig kell érlelni a kolbászt és hogy kerüljük el, hogy megpenészedjen. A receptet pedig velünk is megosztották a kolbászkirályok!

Hozzávalók:

  • 10 kg sertéshús és szalonna (70-75 százalék hús és 25-30 százalék szalonna)
  • 25 dkg őrölt, házi fűszerpaprika, az édes és csípős aránya ízléstől függ
  • 18-20 dkg asztali só
  • 2-4 dkg apróra vágott tavaszi fokhagyma
  • 2-3 dkg egész fűszerkömény

Elkészítés:

  1. A lehűtött húst és szalonnát 6-8 mm-esre daráljuk, és a fűszerekkel többször összegyúrjuk. Vékony sertésbélbe, valamint kuláréba (vastagkolbász) töltjük.
  2. A frisskolbászt megsütjük, a többit füstöljük, a vastagot pár nappal tovább, mint a vékonyat.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.