A forró levegős sütők, vagy más néven air fryerek egyre népszerűbbek, egyre több háztartásban megtalálhatók világszerte. Nem csoda, hogy a használatukkal kapcsolatban számos tipp, trükk és hasznos praktika mellett jópár megalapozatlan állítás is terjed a neten. Itt az ideje, hogy tisztázzuk a forrólevegős technológiával kapcsolatos tévhiteket!
Az air fryer az egyik legnépszerűbb karácsonyi ajándék lehetett az idén, biztosan sokan vannak, akik most kezdték el használni ezt a rendkívül praktikus konyhai eszközt, és biztosan van néhány dolog, ami elsőre fejtörést okozhat, vagy a különböző források mind mást javasolnak. Itt az ideje tehát, hogy eloszlassuk a vele kapcsolatos tévhiteket!
Csak félkész, fagyasztott ételeket süthetünk benne Sokan úgy gondolják, hogy az air fryer kizárólag fagyasztott ételek, például hasábburgonya vagy csirkefalatok elkészítésére alkalmas, pedig az eszköz ennél lényegesen sokoldalúbb. Grillezhetünk benne húsokat, halakat, zöldségeket, egy egész ünnepi menüt elkészíthetünk a segítségükkel. Süteményeket is készíthetünk, utóbbiak között például különböző piskótákat vagy pitéket is, de a reggeli rántottánkat is összedobhatjuk benne. Ma már számos olyan recept érhető el, amelyek kimondottan air fryerekhez adják meg a mennyiségeket, illetve a sütési időt és hőfokot. Egyes készülékeken apró ikonok jelzik, milyen programot kell beállítanunk az egyes ételek elkészítéséhez. Az air fryer tehát nemcsak gyors- vagy félkész ételek sütésére alkalmas, hanem komplett fogásokhoz is, legyen szó reggeliről, ebédről vagy vacsoráról.
Zsiradék? Minek?! Az airfyer forrólevegős technológiával dolgozik, ez azonban nem jelenti azt, hogy teljes egészében elhagyhatóak a különböző zsiradékok. Legyünk körültekintőek, ezekből milyet választunk, hiszen az olívaolaj használata az air fryerben bizonyos esetekben nem javasolt, helyette pedig gyakran érdemesebb margarinnal vagy más alternatív zsiradékkal dolgozni. Ennek magyarázata, hogy az olívaolaj, különösen az extra szűz változat, alacsonyabb füstponttal rendelkezik (kb. 160-190 °C), mint például egyes margarinok, melyekből érdemes sütésre szánt változatokat használnunk. Ezek jobban alkalmazkodnak az air fryer technológiához, hiszen kevésbé hajlamosak a túlmelegedésre és a füstölésre, így nem lesz kellemetlen szaga és íze az ételeknek. A margarin könnyen felolvad, és egyenletesen vonja be az étel felületét. Az ízélmény fokozásáért érdemes bepácolnunk a sütésre szánt alapanyagokat!
Nagy a család? Nem éri meg! Gyakori tévhit, hogy ezek a készülékek csak kis adagokat tudnak elkészíteni, ezért nagyobb családok számára nem ideálisak. Valójában az air fryerek különböző méretekben érhetők el, a nagyobb kapacitású modellek pedig akár 4-6 fő számára is elegendő ételt tudnak elkészíteni. Fontos azonban, hogy ne töltsük túl a kosarat, mert az akadályozhatja a forró levegő egyenletes keringését, így az étel nem sül meg megfelelően. Ha nagyobb mennyiségű ételt szeretnénk készíteni, érdemes több adagban sütni, és közben az elkészült fogásokat melegen tartani. A kisebb háztartásoknak is érdemes azonban a nagyobb méretet választani, így vendégsereg esetén is csökkenteni tudják a főzéssel töltött időt.
Sütőpapír, fólia, szilikonbetét? Jöhet! Az air fryer használatakor sokan szilikonbetéttel vagy sütőpapírral bélelik ki a készüléket, hogy megkönnyítsék a tisztítást. Azonban ez nemcsak a készülék hatékonyságát csökkentheti, hanem egészségügyi kockázatokat is rejthet. A szilikonbetétek hevítése során potenciálisan veszélyes anyagok szabadulhatnak fel, a sütőpapírok pedig PFAS-vegyületeket (per- és polifluor-alkil vegyületek) tartalmazhatnak, amelyek hő hatására a levegőbe vagy az ételbe kerülhetnek, és hosszú távon káros hatással lehetnek a szervezetre. Ezek helyett érdemes inkább az air fryer kosarát és tálcáját alaposan, az eszköz specifikációinak megfelelően, kíméletesen tisztítani. A rendszeres és körültekintő tisztítás nemcsak az egészségünk védelme érdekében fontos, hanem az eszköz élettartamát is meghosszabbítja.
Az air fryer túl sok áramot fogyaszt Bár az air fryer működése elektromos energiát igényel, valójában hatékonyabb lehet, mint egy hagyományos sütő. Kisebb mérete miatt gyorsabban felmelegszik, így kevesebb idő alatt készíti el az ételeket, ami csökkenti az energiafelhasználást. Az air fryer célzottan melegíti az ételt, nem pedig egy nagy sütőtér felesleges részét, ami tovább növeli az energiahatékonyságát, ráadásul átlagosan 1,2-1,5 kW-tal működik, ami kisebb, mint egy hagyományos sütő teljesítménye. Ma már természetesen energiahatékony air fryerek is elérhetőek; de összességében minden típusú eszköz esetében fontos, hogy ne töltsük túl a kosarat, illetve kerüljük a felesleges előmelegítést a hatékony és hosszútávú működés érdekében.
Természtesen nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy a forrólevegős sütők sem alkalmasak mindenre, és a vásárlás előtt érdemes figyelembe venni jópár szempontot.
Így válasszunk air fryert!
A sütő kosárméretének kiválasztásakor vegyük figyelembe, hány emberre szeretnénk főzni és mit szeretnénk a sütőben készíteni, csak köretet vagy akár egy egész csirkét. Egy 4,7 literes kosárban 1,8 kg étel készíthető, ami egy 4 fős család számára megfelelő méret lehet. Az ennél nagyobb kapacitású típusokban már vendégek fogadása esetén is kényelmesen elkészíthetjük az ételeket.
Nagy előny, ha alul és felül is van a készülékben fűtőszál, így lényegében olyan, mint egy mini forrólevegős sütő, de ebben még gyorsabban és energiatakarékosabban elkészülnek az ételek.
A választott készülék méretéhez igazítva figyeljünk a teljesítményére is. A forrólevegős sütő a működési elvének köszönhetően kevésbé energiaigényes, mint a hagyományos olajsütő, ettől függetlenül legalább 1000 W-os teljesítményű legyen a készülék.
Ha tudjuk, milyen ételeket szeretnénk majd elkészíteni, akkor ennek megfelelően válasszuk ki a modellt. Többek között grill-, halételeket, zöldségeket és fagyasztott élelmiszereket készíthetünk, de a multifunkcionális gépekkel nemcsak süthetünk, hanem akár aszalt gyümölcsöket és zöldségeket, szárított gombát is készíthetünk.
Számos modell rendelkezik kényelmi funkciókkal, mint például az érintőképernyős kijelző, amin pár érintéssel beállíthatjuk a sütési hőmérsékletet és az előre beállított programokat. Egy ilyen készüléknek nemcsak egyszerűbb a kezelhetősége, de csinos dísze lehet a konyhánknak.
Bizonyos modellek automata keverőfunkcióval is rendelkeznek, ami megkönnyíti az étel elkészítését, hiszen nem kell például a krumpli rázogatásával sem bajlódnunk sütés közben. Amennyiben nincs ilyen funkció a készülékünkben, időnként meg kell majd forgatni az ételeket.
A főzés utáni mosogatást senki sem szereti, így érdemes megkönnyíteni a dolgunkat azzal, hogy olyan modellt választunk, amely tapadásmentes bevonattal rendelkezik, így a zsír és az ételmaradék könnyedén eltávolítható a kosarakról. Arra is figyeljünk, hogy ne tartalmazzon BPA és PFOA anyagokat, így nem lesz káros az egészségre.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.