Ennek ellenére sokan még mindig nem tudják, mennyi lehetőség létezik az iskolakezdéssel járó pénzügyi terhek csökkentésére. Pedig többféle támogatás is igénybe vehető, amelyekről dr. Mezei-Rácz Jánost, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. szakjogásza részletesen is beszélt.
Vannak olyan munkahelyek, amelyek iskolakezdési támogatást biztosítanak a gyermeket nevelő munkavállalóknak. Ez lehet vásárlási utalvány vagy pénbeli juttatás is, ami szabadon felhasználható. A pénzbeli támogatás maximális összege a minimálbér 30 százaléka lehet gyermekenként, ez 2024-ben nettó 53 220 forintot jelent. Ezt az összeget mindkét szülő igényelheti, ha a gyermeket saját háztartásukban nevelik.
Az utalvány formájában kifizetett támogatás csekély összegű ajándéknak minősül, és mértéke éves szinten a minimálbér 10 százaléka, 2024-ben nettó 17 740 forint lehet, a gyermekek számától függetlenül. Ezenfelül az utalvány felhasználása szabályozott: kizárólag iskolaszerekre, könyvekre és ruhákra költhető, a megvásárolt tételekről pedig a szülőknek számlát kell bemutatniuk.
Településenként eltérő, de a legtöbb önkormányzat nyújt beiskolázási támogatást a szülőknek. Ennek mértéke általában 5-10 ezer forint, de akár a 30 ezer forintot is elérheti. Az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek arról, hogy kinek nyújtanak támogatást, de az esetek többségébe rászorultsági alapon vagy nagycsaládosok számára ítélnek meg bizonyos összeget. A beiskolázási támogatásnak gyakran vannak feltételei, például hogy állandó lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen a településen vagy kerületben élő családok igényelhetik.
A beiskolázási támogatásról szóló pontos szabályozást a települési önkormányzatok saját weboldalukon teszik közzé. Abban azonban a legtöbb hivatal eljárása megegyezik, hogy nekünk kell megigényelni a támogatást. Általában augusztus–szeptember végéig nyújtható be a kérelem személyesen vagy az űrlap online kitöltésével. A rászorultságot igazoló dokumentumokat magunkkal kell vinni, illetve csatolni kell a kérelemhez.
Egészségpénztári számlával számos kiadást fedezhetünk, az óvodai költségektől az egyetemi tandíjig. Emellett ruhákat, tanszereket, kollégiumi vagy albérleti kiadásokat is fedezhetünk az önsegélyező számlán összegyűjtött megtakarításból. Az egészségpéntári számla nagy előnye, hogy az egyéni befizetések után 20%-os adóvisszatérítést vehetünk igénybe, amelynek összege idén legfeljebb 150 000 forint lehet – derül ki a Ripost cikkéből.
Jó, ha tudjuk: az önsegélyező pénztári számláról a 180 napnál régebbi befietések használhatók fel, és a költésekről kapott számlák a tanév utolsó napját követő 15 napon belül, azaz július 6-i, valamint a tanév első napját megelőző 15 napon belül, azaz augusztus 17-i dátummal kerüljenek kiállításra és teljesítésre. Ezt követően a számlákat 120 napon belül juttassuk el a pénztár felé.
A nyári szünidőben természetes módon valamivel lazább szabályok lépnek életbe, de a szeptemberhez közeledvén elérkezik az idő az iskolai rutin visszaállítására.
Érdemes a rendszerezéssel kezdeni a teendőket. Tegyünk rendet a szekrényekben, polcokon, asztalokon, hogy mindent könnyen megtaláljunk a reggeli készülődésben, és hogy az új ruháknak, tanszereknek is meg legyen a megfelelő helyük. Az étkezések megtervezése is segíthet, hogy zökkenőmentesebbek legyenek a hétköznapok. Emellett újra elővehetjük a tervezőnaptárakat, amelyekben könnyen nyomon követhetjük a mindennapi feladatokat.
A gyerekek számára megkönnyíti az átállást , ha fokozatosan vezetjük vissza őket a szigorú(bb) rutinba.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.