Az ünnepek ünnepe, a keresztény húsvét mozgóünnep, kiszámítását az egyházi, a naptári és a csillagászati adatok együtt határozzák meg. Húsvét a tavaszi napéjegyenlőség utáni eső első holdtöltét követő vasárnap van. Így húsvétnak minden évben március 22-e és április 25-e között kell lennie.
A tavaszi napéjegyenlőség 2024-ben március 20-ra esik, az ezt követő első holdtölte március 25-én, hétfőn lesz, az ezt követő első vasárnap pedig, ami húsvét első napja, március 31., míg húsvéthétfő április 1.
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, a Krisztus-központú kalendárium központi főünnepe. Az Újszövetség szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Kereszthalálával megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett.
A keresztény ünnep az ószövetségi pászka ünnepéből nőtt ki, ennek az előképnek a keresztény tanítás szerinti beteljesedése Jézus Krisztus átmenetele a halálból a feltámadott életre. Jézust a zsidó húsvét előtt ítélte halálra Poncius Pilátus, nagypénteken keresztre feszítették, és vasárnap hajnalban, föltámadván a halálból, megmutatkozott tanítványainak.
Az ünnepet negyvennapos, hamvazószerdától (2024-ben ez február 14.) nagyszombatig tartó böjti időszak készíti elő. Ekkor ünneplik a világosság győzelmét a sötétség, az élet győzelmét a bűn és a halál fölött, amiben egybefonódik a kereszthalál és a feltámadás.
A húshagyó kedd a nagyböjt kezdetét megelőző utolsó nap a keresztény egyházi évben, azaz a hamvazószerda előtti nap. A „húshagyó” elnevezés az olasz eredetű karnevál szó tükörfordítása, ezen a napon zárul a farsangi időszak, és ezen a napon lehet még húst fogyasztani a böjt előtt. Egyébként ez a nap a palacsinta világnapja is. A választás nem véletlen: ezen a napon még utoljára lehet nagy lakomát tartani. Régen a palacsintasütés nagyszerű módja volt, hogy a maradék tojást és zsírt felhasználják, amiket a böjt alatt nem lehetett fogyasztani. A világ számos más pontján különféle ünnepségek és népszokások kapcsolódnak ehhez a naphoz, sok helyütt karneválokat, fesztiválokat tartanak.
Húsvét vasárnapja és hétfő munkaszüneti nap, 2017 óta pedig nagypéntek is ünnep, így ezeken a napokon zárva tartanak az üzletek. Hogyan alakul az ünnep?
A négynapos hosszú hétvégén a szombati napon tudunk vásárolni, ez a nap ugyanis hivatalosan nem munkaszüneti nap. A boltok általában a rendes szombati nyitvatartási rend szerint lesznek nyitva. Érdemes az ünnep előtt megnézni, hogy kedvenc üzletünk hogyan tart nyitva, elkerülve az esetleges kellemetlenségeket. A nyitvatartás tehát így alakul:
Az iskolai tavaszi szünet minden évben a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódik. Idén a tavaszi szünet a közoktatásban tanuló diákok számára 2024. március 28-tól április 6-ig fog tartani. Ennek értelmében a húsvét előtti utolsó tanítási nap március 27., csütörtök, az első tanítási nap pedig április 8., hétfő.
Az ünnepi készülődhez pedig jöjjön néhány klasszikus húsvéti recept!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.