Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Minestrone recept
Minestrone
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Érdekességek

Váratlan fordulat: megszűnhet az óraátállítás Magyarországon

Óraátállítás
A Magyar Alvás Szövetség szerint az energiaválság nagy hatással lehet az óraátállítás eltörlésére. Lehet, hogy előbb sor kerül rá, mint gondoltuk volna!

A téli időszámítás itthon minden év októberének utolsó vasárnapjára - 2022-ben október 30-ra - esik. Ezen a napon hajnali 3 óráról 2 órára állítjuk vissza az órákat.

Az őszi óraátállításnak köszönhetően, ezen az éjszakán egy órával többet alhatunk, ekkor kapjuk vissza ugyanis azt az egy órát, amit a tavaszi óraátállítás időpontjában „elveszítettünk". Persze innentől egyre hamarabb sötétedik, a nappalok egyre rövidülnek, az estéket hosszabbnak érezhetjük.

Ez utóbbinak számos kellemetlen mellékhatása is lehet: felmérések igazolják, hogy sokaknak okozhat depressziót, fáradtságot, alvási- és/vagy emésztési zavarokat az átállási időszak. Ebből kifolyólag jó ideje megy a vita arról, eltöröljék-e az óraátállítást. A Magyar Alvás Szövetség közleménye szerint a kérdés most égetőbb, mint eddig bármikor.

2022-ben október 30-án hajnali 3 óráról 2 órára állítjuk vissza az órákat. / Fotó: Shutterstock
2022-ben október 30-án hajnali 3 óráról 2 órára állítjuk vissza az órákat. / Fotó: Shutterstock

Vajon meddig lesz még óraátállítás?

„A világon az országok mintegy 60 százaléka nem állítgat, és több mint hetven ország fontolgatja annak teljes megszüntetését.Többek között az Európai Unióban is van lehetőség az óraállítás eltörlésére, ahol egyébként már évekkel ezelőtt kimondták, de a mai napig nem tudtak érvényt szerezni annak, hogy megszűnjön ez a több mint 100 éve kitalált, és azóta alkalmazott eljárás. Az öreg kontinensünkön a tagállamokra vár a döntés, hogy miben maradjunk: a nyáriban, vagy az eredeti, úgymond természetesnek tartott téli verzióban - ebben kellene előbb-utóbb egyezségre jutnunk" - írják a Facebook-oldalukon közzétett bejegyzésükben.

„Az uniós polgárok - közöttük mi magyarok is - inkább a nyári időszámítást preferálják, számítva arra, hogy a korai sötétedést megelőző nappali világosság egy órával történő növelésével nemcsak a hangulatunk, hanem a napi teljesítményünk is jobb lesz. A téli verzió hívei pedig a kora reggeli sötétség meghosszabbodása miatt tiltakoznak, mivel még az is előfordul, hogy a reggeli iskolai órakezdésre teljes sötétségben kerül sor bizonyos téli napokon. A kronobiológia és az alvástudomány is a hosszú évmilliókon keresztül, a szervezetünk által megszokott és a cirkadián ritmusunknak leginkább megfelelő téli változatot támogatják."

A szövetség idei közleményében megjegyzi: „Elképzelhető, hogy az óraátállítás eltörlését támogató kronobiológiai érveket felülírhatják a jelenlegi energiabiztonsági és gazdasági szempontok" - hangsúlyozta G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.

A Magyar Alvás Szövetség szerint az energiaválság nagy hatással lehet az óraátállítás eltörlésére. / Fotó: Shutterstock
A Magyar Alvás Szövetség szerint az energiaválság nagy hatással lehet az óraátállítás eltörlésére. / Fotó: Shutterstock

„Utóbbiak részleteiről talán annyit érdemes megjegyezni, hogy az újkori óraátállítás rendszere is egy háborús helyzetre embargó formájában adott válasz nyomán következett be. És talán el kellene fogadnunk, hogy ilyen világkrízisek során a prioritások másként alakulnak, mint békeidőben. A szakirodalom és a hétköznapi tapasztalat szerint is, a standard időszámításra való visszatérést könnyebb megszokni és az emberek nagyobb része jobban tud ehhez alkalmazkodni, mint a tavaszi átálláshoz. Ennek az az egyszerű oka van, hogy ősszel egy órával ráérősebb napi beosztásra kell áttérni, és késni mindig könnyebb, mint sietni."

„A másik, ennél talán tudományosabb ok az, hogy a cirkadián ritmus eleve inkább egy kis késésre hajlamos, mint sietésre. Ezzel függ össze az a jól ismert jelenség is, mely szerint az időzónák gyors átlépésekor fellépő jet-lag szindróma gyorsabban leküzdhető, ha ez a napirend késleltetésével jár és nem siettetésével. Egy ideális helyzetben ezért az első nemzetközi olajválságot megelőzően is általánosan érvényben lévő standard időszámítás lenne a legjobb választás, de jelenleg sajnos hasonló, ha nem még súlyosabb energiaválság van kibontakozóban, így ennek időszerűsége kérdésessé válhat."

Az idei óraátállítással kapcsolatban egy szuper hírünk már biztosan van, amit IDE KATTINTVA olvashatjátok el!

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.