A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Mákos guba  recept
Mákos guba
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Az orvosok többsége szerint nem is létezik, mások egyenesen civilizációs népbetegségnek tartják, tünetei nagyon változatosak, éppen ezért megtévesztők lehetnek – a candidiázis körül még ma is rengeteg a vitatott kérdés, köztük az is, miként segíthet a Candida-diéta. Ennek jártunk utána.

Ellentmondásos listák keringenek tiltott és fogyasztható ételekről, nehéz eldönteni, ki az, aki valóban szakértő a témában, és ki az, aki pusztán eladni szeretne valamit egy-egy „csodaszer” ajánlásával. Igyekszünk tisztázni a Candida gombával és a szervezetben való túlszaporodását gátló diétával kapcsolatos legalapvetőbb kérdéseket, így talán a probléma megoldásához is közelebb kerülhetünk.

Gluténmentes rizs és sok rostdús zöldség fogyasztható - például egy jó rizottóként - a Candida-diétában
Gluténmentes rizs és sok rostdús zöldség fogyasztható - például egy jó rizottóként - a Candida-diétában

Élete során ugyan kivel ne fordult volna még elő, hogy fáradékonnyá, levertté vált, emésztési problémái jelentkeztek, vissza-visszatérő fejfájás kínozta, allergiás panaszokkal küzdött? Ezek a tünetek utalhatnak a Candida gombák túlzott elszaporodására a szervezetben – és természetesen számtalan egyéb betegségre is. Lehet, hogy ilyenkor megoldást hozhat egy szigorú diéta, de az is előfordulhat, hogy önmagában ez nem vezet eredményre. A legtöbb gondot az jelenti, hogy nem állnak rendelkezésre olyan tudományos kutatások, széles körben végzett vizsgálatok, amelyek egyértelműen bizonyítanák, hogy az úgynevezett Candida-diéta tartós gyógyulást hoz, megelőzi a tünetek kiújulását, hosszú távon gátolja a gombák szaporodását a szervezetben, vagyis megéri a sok-sok lemondás, az akár három-hat hónapig, vagy még ennél is tovább tartó kemény diétázás.

De mi is az a Candida?

A Candida albicans élesztőgomba a bélflóra részét képezi, és egy kiegyensúlyozott, egészséges életet élő ember szervezetében teljesen ártalmatlan. Semmiféle problémát nem okoz mindaddig, amíg a bélflóra egyensúlya fel nem borul (vagyis a Candida túlsúlyba nem kerül a jótékony baktériumokkal szemben, ezt nevezzük candidiázisnak). Márpedig az egyensúly felborulását sok minden előidézheti, így például:

– Nem táplálkozunk megfelelően (túl sok édességet, állati fehérjét, szénhidrátot, feldolgozott, tartósított, adalékanyagokkal feldúsított élelmiszert, ugyanakkor kevés rostban gazdag friss gyümölcsöt, zöldséget, gabonát eszünk). Ám nem csak az a baj, hogy mit eszünk, de az is, hogyan: többször kellene kevés – nem pedig egyszerre nagy mennyiségű – ételt magunkhoz vennünk, és a gyorsan, szinte rágás nélkül bekapkodott falatokkal sem teszünk jót az emésztésnek. Súlyosbítja a helyzetet, hogy nem iszunk elég folyadékot (és itt a vízre, semmiképpen sem a szénsavas, agyoncukrozott üdítőitalokra gondolunk).

– Nem oldjuk a mindennapok során óhatatlanul felgyülemlett feszültséget, sokat stresszelünk, idegeskedünk, keveset lazítunk, nem mozgunk eleget, minimális időt töltünk a szabadban.

– Az egyensúly felborulását okozhatja még antibiotikum-kúra, hormontartalmú gyógyszerek (például fogamzásgátlók, szteroidok, gyulladásgátlók) szedése, a rendszeres alkoholfogyasztás, vagy az is, ha valamilyen fertőzés, betegség következtében legyengül az immunrendszerünk, ezáltal romlik a védekezőképessége.

Sok-sok rostdús zöldséget érdemes enni, jót tesz a bélflórának, segít a Candida ellen
Sok-sok rostdús zöldséget érdemes enni, jót tesz a bélflórának, segít a Candida ellen

Mit tehetünk?

Először is, ha gyakran tapasztaljuk magunkon az alábbi tünetek valamelyikét (vagy akár többet is), kezdhetünk gyanakodni a Candida elszaporodására: álmatlanság, fáradtságérzet, szédülés, hasmenés, székrekedés, puffadás, hasi fájdalom, édesség utáni vágy, allergiás reakciók, hízás, fogyás, ízületi fájdalmak, kiütések, pattanások, afták, ekcéma megjelenése, fehér lepedék a nyelven, visszatérő hüvelyi gombás fertőzés, gyakori húgyúti problémák, libidóvesztés, depresszió, általános diszkomfort érzés.

A tünetlista hosszú és változatos, éppen ezért, mielőtt bárki lelkesen öndiagnosztizálásba, majd önsanyargató diétába kezdene, menjen el inkább laborvizsgálatra, ahol kideríthető, hogy tényleg a Candida tehető-e felelőssé a problémákért. Vérvizsgálattal három antitestre lehet szűrni: az IgG, az IgA és az IgM antitestek magas aránya utalhat arra, hogy a Candida elburjánzott a szervezetben. Székletből is vizsgálható a jelenlévő gomba, illetve a jótékony és a káros baktériumok mennyisége. Vizeletvizsgálat során a borkősav (a Candida gomba által termelt melléktermék) szintje lehet árulkodó. (Azok a módszerek, amelyek csak a Candida jelenlétét képesek megállapítani, nem mérvadóak, hiszen ez az élesztőgomba természetesen megtalálható az emberi szervezetben, csak az nem mindegy, milyen mértékben.)

Ha beigazolódik, hogy valóban elszaporodott a Candida a testünkben, az orvosok általában gombaölő- és bélflóra-helyreállító szereket írnak fel. Bár nem túl sok, de szerencsére már akad olyan orvos, aki a gyógyszeres kezelés mellett életmódváltást, stresszoldást (akár szakember segítségével) és Candida-diétát javasol.

Halak szabadon fogyaszthatók a diéta alatt - nagyon egészségesek, változatosan elkészíthetőek és finomak!
Halak szabadon fogyaszthatók a diéta alatt - nagyon egészségesek, változatosan elkészíthetőek és finomak!

Hogyan kezdjünk hozzá?

A legfontosabb: ha egyértelműen bebizonyosodott a candidiázis, célszerű a gomba szaporodására kedvező hatású élelmiszereket kiiktatni az étrendünkből, ezzel segíthetjük a gyógyulást. A kúra általában három-hat hónapig tart, ennyi időt vesz igénybe, mire a bélflóra mikroorganizmusai ismét egyensúlyba kerülnek.

Célszerű a diétát tisztítókúrával kezdeni, hogy minél eredményesebb legyen a folytatás. Ez lehet beöntés vagy kolon-hidroterápia, amely gyorsan és hatékonyan segít a bél tisztulásában, de aki ezt túlságosan radikális beavatkozásnak tartja, étrenddel is „előtisztíthatja” a szervezetét. Ebben az esetben egy hétig ajánlatos zöldséglevest fogyasztani, esetleg barnarizs-kúrát tartani, mindezt rengeteg folyadékfogyasztással, méregtelenítő teák kortyolgatásával kiegészíteni. Ha még ez is túl szigorúnak tűnik, kezdhetünk egyből a Candida-diétával is.

A tapasztalt Candida-diétázók két táborra oszthatók: az egyik szerint a kúra első heteiben jóval szigorúbb szabályokat kell követni, aztán kissé bővíthető a fogyasztható ételek köre, a másik táborba a „keményvonalasok” tartoznak, ők mindvégig csak olyan ételeket esznek, amelyek garantáltan nem szolgálnak táplálékul a gombáknak. Hogy ki melyiket választja, döntés kérdése. Amiben azonban biztosak lehetünk: ha jellemző ránk, hogy általában túl sok finomított lisztből és cukorból készült ételt eszünk, garantáltan jót teszünk a testünknek azzal, ha ezeket az élelmiszereket egy időre háttérbe szorítjuk, ezáltal méregtelenítjük a szervezetünket.

Mit nem ehetünk?

- Élesztő- és finomliszttartalmú élelmiszerek (kenyerek, péksütemények, kelt tészták, édes és sós sütemények)
- Gluténtartalmú élelmiszerek (búzából, rozsból, zabból, árpából készült ételek)
- Cukor, méz, valamint minden cukorral, mézzel készült étel, ital (csokoládé, édességek, ketchup, mustár, majonéz, salátaöntet, lekvár, szószok, szirupok, gyümölcsjoghurt)
- Friss és aszalt gyümölcsök, gyümölcsitalok, gyümölcskonzervek (magas cukortartalmuk miatt táplálják a gombatelepeket). A diéta későbbi szakaszában az alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsök (alma, málna, ribizli, egres, szeder, eper, meggy, narancs, grépfrút, kivi) megengedettek.
- Sajtok (a diéta első pár hetében semmilyen sajt nem ajánlott, a második szakaszban már fogyaszthatók rövid érlelési idejű sajtfélék, pl. mozzarella, feta)
- Gombafélék
- Nemespenészes termékek, gombakultúrával készített tejtermékek (kefir, camembert, brie sajtok)
- Erjesztett élelmiszerek (ecet, bor, pezsgő, sör, savanyú káposzta)
- Adalékanyagokkal, ízfokozókkal, tartósítószerekkel dúsított élelmiszerek
- Szeszes italok, tea, kávé, energiaitalok, egyéb koffeintartalmú italok

Másképp kell főznünk és gondolkoznunk a diéta alatt, de a finomságokról nem kell lemondanunk!
Másképp kell főznünk és gondolkoznunk a diéta alatt, de a finomságokról nem kell lemondanunk!

Mit szabad?

- Zöldségfélék (rostban gazdagok, ami nagyon jótékony hatású az emésztésre), lehet nyersen, párolva, grillezve is enni. Az első hetekben kerülendők a magas keményítőtartalmú zöldségek, pl. sárgarépa, borsó, bab, krumpli, kukorica.
- Natúr, probiotikus joghurtok (táplálják a bélben élő jótékony baktériumokat, ezáltal gátolják a gombák elszaporodását)
- Tojás, friss húsfélék, halak (kivéve feldolgozott, tartósított, pácolt formában)
- Gluténmentes gabonából készült élelmiszerek (hajdina, köles, amaránt, quinoa, rizs, barnarizs)
- Élesztő nélküli tönkölykenyér (egyre több helyen beszerezhetők már a Candida-diétába illeszthető kenyerek, péksütemények)
- Gyógynövények és fűszerek (a szárítottal legyünk óvatosak, mert ezek penészgombával fertőzöttek lehetnek)
- Hidegen sajtolt olajok, kókuszzsír
- Nyírfacukorral, más néven xilittel édesített termékek fogyaszthatók, mert a xilit csekély mértékben emeli meg a vércukorszintet, nem táplálja a Candida gombát, mindemellett természetes anyag, nem pedig mesterséges édesítőszer.

A quinoát is érdemes beilleszteni az étrendbe, nagyon finom, és szintén gluténmentes gabona
A quinoát is érdemes beilleszteni az étrendbe, nagyon finom, és szintén gluténmentes gabona

Mire tanácsos még odafigyelni?

– Ha valaki tudja magáról, hogy nehezen bírja a diétázást, kérje dietetikus segítségét, akinek irányítása alatt mindenképpen biztonságosabb a kúra, és ő az egyéni sajátosságokat is figyelembe véve képes összeállítani az étrendet. Különösen ajánlott szakemberhez fordulnia annak, aki egyéb betegséggel vagy táplálékérzékenységgel küzd, illetve aki a diéta során izzadást, fejfájást, idegességet, szédülést, hányingert tapasztal.

– Mivel sokféle étel tiltólistán szerepel a kúrában, a hiánybetegségek elkerülése érdekében ügyelni kell az immunrendszer erősítésére és a vitaminpótlásra (különösen, ha valakinek a zöldségfélék nem tartoznak a kedvencei közé). Candida-diéta esetén fokozottan kell a szervezetbe juttatni cinket, szelént és magnéziumot, a vitaminok közül pedig az A-, a C- és az E-vitamin bevitele nagyon fontos.

– Célszerű természetes gombaölőket is az étrendbe illeszteni, amelyek pusztítják a szervezetben túlszaporodott gombát. Ilyen például a fokhagyma, a teafaolaj, a kakukkfű, a grépfrútmagcsepp, az aloe vera, a koriander, a szegfűszeg, a fahéj.

Anti-candida kenyér

Hozzávalók:
50 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál só
8 evőkanál olaj
4 dl víz
1 teáskanál kömény és/vagy lenmag
1 kávéskanál tárkony

Elkészítés: A hozzávalókat alaposan összegyúrjuk, és kerek cipóként készre sütjük, konyharuhába bugyolálva hagyjuk kihűlni.

A hagymományos édességek nem jöhetnek szóba, de édességeket azért készíthetünk a diéta alatt is, pl. kölesből, nyírfacukorral, rizstejjel
A hagymományos édességek nem jöhetnek szóba, de édességeket azért készíthetünk a diéta alatt is, pl. kölesből, nyírfacukorral, rizstejjel

Kölessüti eperrel

Hozzávalók:
1 bögre köles
4 bögre rizstej
2 evőkanál xilit
20 dkg eper
1 teáskanál fahéj
1 evőkanál frissen facsart citromlé

Elkészítés: A kölest tűzálló tálba tesszük, ráöntjük a rizstejet és a citromlevet. Megszórjuk xilittel, a feldarabolt epret meghintjük fahéjjal és rátesszük a kölesre. Nem baj, ha a folyadék soknak tűnik, mert a köles mindet magába fogja szívni. Előmelegített sütőben kb. 40-45 percig sütjük.

Citromos-fokhagymás elixír

Hozzávalók:
30 gerezd fokhagyma
5 db biocitrom
1 liter víz

Elkészítés: Ez az egyszerűen elkészíthető elixír kiváló gomba- és vírusölő, méregtelenítő hatású. A fokhagymáról leszedjük a héját, felaprítjuk, a citromot alaposan megmossuk, héjastul feldaraboljuk, és összeturmixoljuk a fokhagymával együtt. 1 liter vízzel buggyanásig forraljuk, lefedve hagyjuk kihűlni, ezután leszűrjük, és hűtőszekrényben tároljuk. Három héten keresztül mindennap igyunk meg belőle fél decit a reggeli étkezés előtt.

Gombaölő és méregtelenítő hatású *gyógyszert* készíthetünk fokhagymával és citrommal
Gombaölő és méregtelenítő hatású *gyógyszert* készíthetünk fokhagymával és citrommal

Táplálék-érzékenységek és allergiák >>>
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.