Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Puncstorta  recept
Puncstorta
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Gyümölcs

Mogyoró, a földi

Amerikai mogyorónak vagy földimogyorónak hívjuk a két-három, olykor négy apró magot tartalmazó, girbegurba alakú termést, ami nálunk leginkább rágcsálnivaló, de készülhet belőle krém, olaj, sőt ázsiai fogásoknál ízesítésre is használhatjuk.

A mogyoró a föld alatt fejlődik, ezért is földi
A mogyoró a föld alatt fejlődik, ezért is földi

A földimogyoró nem a diófélék, hanem a hüvelyesek családjába tartozik, így közelebb áll a babokhoz, borsókhoz, lencsékhez. A mogyorónak sem rokona, csak a nevük hasonló. De a borsóféléktől abban különböznek, hogy a hüvelyek nem a bokron nőnek, hanem a föld alatt fejlődnek. A barna, kemény, de kézzel is összeroppantható héj alatt vékony, pirosas bőrbe rejtőzve bújnak meg a mogyorómagok.

A földimogyoró íze nyersen a babéra emlékeztet, hozzánk pörkölve érkezik, akár héjasan, akár pucolva vásároljuk. A héjas mogyoró nálunk ismert formáját forró levegős pörköléssel érik el, míg a héjatlan mogyorót pálma- vagy mogyoróolajban pörkölik tovább.

A héjatlan változatból elterjedtebb a sózott változat, ezt leginkább rágcsálnivalóként fogyasztjuk. Nem túl egészséges ebben a formában - egyrészt nagyon sós, másrészt túl sok zsiradékot tartalmaz, ha pedig sörözőben-étteremben találkozunk vele a pultra kitéve, gondoljunk arra, hogy hányan nyúltak már bele a szomjúságot serkentő mogyoróhalomba...

Sózva csak mértékkel fogyasszuk, mert bár eteti magát, a túlzott sófogyasztás nem egészséges
Sózva csak mértékkel fogyasszuk, mert bár eteti magát, a túlzott sófogyasztás nem egészséges

De nem akarunk senkit lebeszélni a földimogyoróról, tud ennél sokkal többet és jobbat! Mindjárt kiderül...

Így jó a mogyoró!

A sós mogyorónál sokkal finomabb és egészségesebb a héjas mogyoró: ennek pörköléséhez nem használnak zsiradékot, sőt sót sem, és mint tudjuk, a túlzott sófogyasztás magas vérnyomáshoz vezethet. A pucolás miatt kevesebbet is fogyasztunk a mogyoróból, nem marékszám habzsoljuk, hanem szemenként eszegetjük, így a kalóriadús rágcsából kevesebbet és egészségesebbet fogyasztunk.

A hámozott, de sótlan földimogyorót tehetjük sütibe, salátába is
A hámozott, de sótlan földimogyorót tehetjük sütibe, salátába is

A földimogyoróból készült mogyoróvaj (peanut butter – ejtsd: pínát bátör) Amerikában népszerű kence szendvicsekhez. Ennek létezik darabosabb és krémesebb változata is. Az enyhén sós, enyhén édes krém leginkább gyümölcszselével párban kerül a reggeli kenyérre, de szívesen teszik süteménybe, más ételekbe is. Egészen más, mint a kakaós mogyorókrém, vagyis a Nutella, ami egyértelműen desszertekhez használatos édes bűnbeesés.

A mogyoróvaj önmagában is, de főleg zselével kenik kenyérre Amerikában
A mogyoróvaj önmagában is, de főleg zselével kenik kenyérre Amerikában

Az indonéz és thai konyha is előszeretettel használja a földimogyorót. Míg az indonéz húsnyársak, satay-k mellé fűseres mogyorószószt kínálnak, addig a egyes thai fogásokban aprított földimogyorót szórnak az ételek tetejére. Itt nem csak az íz, hanem a ropogós mogyorómorzsák is izgalmassá teszik az ételt.

Az indonéz konyhában igen kedvelt a mogyorómártás
Az indonéz konyhában igen kedvelt a mogyorómártás

A földimogyoróból készült olaj is leginkább az ázsiai ételek kedvelőinek való, pontosabban azoknak, akik szívesen sütnek-főznek wokban. A mogyoróolaj egyik kiemelkedően jó tulajdonsága, hogy remekül bírja a magas hőfokot, nem ég meg, akár 230 fokig is hevíthető minden károsodás nélkül.

Ha hámozott, de sótlan mogyorót vásárolunk, ízesíthetjük is: pici vízzel megspricceljük, megszórjuk és összeforgatjuk ízlésünk szerinti fűszerrel, és tepsiben pár perc alatt átsütjük forró sütőben. Ha aperitív mellé kínáljuk, akkor pici só és római kömény, esetleg chilipehely, wasabi-por lehet az ízesítő, ha édes rágcsára vágyunk, akár fahéjjal, kis cukorral is megszórhatjuk, hogy a sütőben karamellizlódjon.

A földimogyorót szívesen rejtik különféle fűszeres bundába
A földimogyorót szívesen rejtik különféle fűszeres bundába

Vásárlás és tárolás

A mogyoró könnyen avasodik, mivel magas az olajtartartalma. Nálunk épp ezért hűvösebb időben népszerű, kimérve csak hidegebb hónapokban kapható. Ha tehetjük, kimérve vásároljuk, és minden esetben kóstoljuk meg, mert az avas földimogyoró nagy csalódás lehet. A csomagolt változatoknál érdemes alaposan megnézni a lejárási dátumot!

A tárolásnál fontos, hogy hűvöshelyen tartsuk, mindig alaposan lezárva, mert könnyen magába szívja a levegőből a nedvességet, és ekkor nagyon sokat veszít az élvezeti értékéből. Ha mégis kicsit megszívná magát nedvességgel a földimogyoró, tepsin elegyengetve toljuk néhány percre forró sütőbe, így kiszárad és felfrissül, újra tökéletesen ropogóssá válik.

Őshazája Dél-Amerika, ott is Brazília, ahol vadon is megterem, de az Egyenlítő környékén mindenhol jól érzi magát, mert ott jó meleg van. Európában Spanyolországban és Franciaországban termesztik. Itthon Békés megyében találunk földimogyorót, nem hiába, ez országunk egyik legmelegebb területe. A világ földimogyoró termésének fele Kínából és Indiából származik.

A földimogyoró allergia

A földimogyoró sokaknál allergiás reakciókat vált ki, aki érzékeny, annak nagyon veszélyes fogyasztania. Nekik semmi olyat nem szabad fogyasztaniuk, ami akár csak nyomokban földimogyorót tartalmaz. Ezért is találkozunk sok csomagoláson olyan felirattal, hogy nyomokban földimogyorót is tartalmazhat. Nekik vigyázni kell a dió, mogyoró, mandula, gesztenye fogyasztásával is.

Receptek földimogyoróval >>>

Mogyoróvaj, az amerikai kedvenc >>>

Receptek mogyoróvajjal >>>

A földimogyoróról már írtunk gyerekeknek is >>>

Beszélgetés, filmnézés közben jó móka a mogyorópucolgatás és eszegetés
Beszélgetés, filmnézés közben jó móka a mogyorópucolgatás és eszegetés

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.