A körte meséje is igen messzire nyúlik, és hosszú históriája során sokféle kalandos epizóddal gazdagodott. Homérosz már megénekelte, az ősi Babilonban pedig fáját szentként tisztelték. Ismerték és kedvelték gyümölcsét az antik görgök éppúgy, mint a rómaiak. A termesztett körtefajták sokaságában az igazi áttörést a 17. századi francia nemesítők hoztak, ebben az időszakban már mintegy 300 fajtájáról maradtak írásos emlékek. Két évszázaddal később, mikor Európa számos országában elterjedtek a körtefák, már 1000-nél is több fajt számlált a rózsafélék családjához tartozó gyümölcs. Ma pedig már világszerte 5000 körülinél tart a fajták száma.
Szép Heléna körtéje vagy a népmesék vackora egyaránt a kultúra részei, miként a körtés desszertek sokasága, amelyekben a szépségnek valahogy mindig szerepe van. Ha pedig a rózsafélékről van szó, ez nem is csoda! Talán kevésbé közismert, hogy a fényforrásként használt izzók is a nemzetség (Pyrus) görög jelentésének köszönhetik nevüket. A görög πύρ szó ugyanis tüzet jelent – a tüzes körtepálinka pedig (bár etimológiailag nehéz lenne kimutatni) nem csak a hideg őszi napokon melegíti át híveit.
Az őszi desszertek ízei mélyek, melengetők és a bennük koncentrálódó ízek mindig a termés dicséretéről is szólnak. Nincs ez másként egy zamatos körtével készített finomságnál sem.
Ez a csokoládéalapra helyezett körtepite, amelyet egészen apró szilvakockák tesznek még kívánatosabbá, az őszi érettség színét-virágát hordozza – kevésbé poétikusan: olyan jó kis könnyen elkészíthető hétvégi finomság, amely biztos sikerre számíthat minden desszertes tányéron.
Jó minőségű csokoládét, vajat és érett, de kemény vilmoskörtét használtam hozzá, amelyek zamatai tökéletesen harmonizálnak egymással. A japán szilvaként is ismert édes, sötét húsú ringló apró kockái pedig első pillantásra olyannak tűnnek, mintha sztracsatella-kompozíció díszítené a pitét.
Hozzávalók (26 cm átmérőjű piteformához):
A tésztához:
10 dkg jó minőségű csokoládé (min. 60 %-os kakaótartalommal)
1 vaníliarúd kikapart belseje
12 dkg porcukor
8½ dkg rétesliszt
2½ dkg kukoricakeményítő
10 dkg jó minőségű vaj
2 db közepes méretű egész tojás
1 dl narancslé
késhegyni sütőpor
csipetnyi só
A tetejére:
70 dkg friss körte (kemény, de érett, aromás gyümölcs)
1 db sötét húsú ringló
½ citrom leve
2 lapzselatin
5 dkg cukor
½ l víz a körtéhez
½ dl a körte főzővizéből
Elkészítés: A körtéket meghámoztam, félbevágtam, a magházukat karalábévájóval eltávolítottam. Egy közepes méretű edényben ½ l vizet 5 dkg cukorral felforraltam, ebbe tettem a félbevágott körtéket, és közepes tűzön 6-8 percig főztem, majd leszűrtem, citromlével meglocsoltam, hűlni hagytam. A körte főzővizéből ½ dl-t leszűrtem, félretettem.
A sütőt 175 fokra előmelegítettem, a piteforma aljára sütőpapírt tettem. A lisztet, a keményítőt, valamint a sütőport és a sót kisebb tálban alaposan elkevertem.
A tésztához a vajat és a csokoládét kis edénybe raktam, vízfürdőn felolvasztottam. A két egész tojást a cukorral és a vaníliamagokkal egy nagy keverőtálban elektromos habverővel fehéredésig (cca. 6-7 perc) kevertem. Fokozatosan hozzáadtam előbb a narancslevet, majd folyamatos keverés mellett óvatosan a csokoládét, végül a lisztes keveréket.
A kész illatos tésztát az előkészített formába kanalaztam. 15 perc alatt megsütöttem. Akkor készült el, ha a teteje rugalmas, de a tűpróba során már nem ragad az eszközre a tészta.
Kissé hűlni hagytam. Közben a körtéket keresztben 3 mm vastagon felszeleteltem, a szilvát magozás után 3 mm-es kockákra vágtam.
A csokoládés alapot körben, a rózsa szirmaihoz hasonlóan kívülről befelé haladva, tetőcserépszerűen kiraktam az enyhén párolt körteszeletekkel, majd megszórtam a szilvakockákkal.
A zselatinlapokat hideg vízben felpuhítottam, kinyomkodtam, és a félretett szirupban felmelegítettem, amíg feloldódott.
Kenőecset segítségével vékonyan bevontam a gyümölcsöket.
Fogyasztás előtt ½ órát hűtőszekrényben pihentettem.
Könnyű, kellemes őszi pite.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.