Gyakorlatilag mindegy, hogy fehérre vagy zöldre, nagy szerencsével lilára esik a választás – egyik jobb, mint a másik.
Ha spárgát vásárol az ember, érdemes körültekintően választani – ezen áll vagy bukik a készítendő étel sikere. Friss és zsenge példányokat vigyünk csak haza! Bár sokszor nagyon csábítóak a dundi fehér spárgák, gyakran megesik, hogy hosszanti irányban félbe vágva derül csak ki, hogy igencsak fásultak már belülről. A legegyszerűbb módja a próbának, ha az ember a körmét finoman belemélyíti a szárba. Ha roppan a feszes héj, szinte biztos, hogy megfelelő példányokkal van dolgunk. A zöldeknél is hasonló módszer vezet eredményre, de ott már a látvány is sokat segít, ha nem kókadoznak a spárgafejek és nem beesett, töppedt a szár, hanem élnék és lédús, nyert ügyünk van. A spárga kb. 93%-a víz, számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, az íze pedig annyira friss, könnyű és zamatos, hogy nem érdemes hosszan főzni.
A következő kihívást odahaza a hámozás jelenti. Ezt érdemes megfelelő hámozóval végezni. Abban persze ez egyéni komfortérzet a meghatározó, hogy ki milyen típusú eszközt részesít előnyben. A lényeg, hogy éles legyen, és vékonyan lehessen vele hámozni. Ha elég ügyesek vagyunk, nem törik ketté a szár. A fehéret mindenképp végig meg kell szabadítani a külső héjától, ellenkező esetben keserű és rágós lesz a végeredmény. A fej sérülését elkerülendő, érdemes a fejtől a fás szárvég felé hámozni. A fás végét mindenképp le kell törni. Itt nem szabad spórolni, ahol könnyen törik a szár, már biztosan zamatos, szálkamentes a spárga. Az általános szokásokkal némiképp ellentétben, magam a zöld spárgát is meghámozom, nem csupán az alsó harmadát, hanem egészen a fej kezdetéig. Így biztosan nem lesz kellemetlen mellékíze. Ezek után lehet sütni, főzni, párolni, levest készíteni belőle, lepénybe tölteni… csak a fantázia szab határt a lehetőségeknek és társításoknak.
A spárga valósággal kínálja magát ételkompozíciókra, már a látványa is ínycsiklandó. Sokféle előétel és főétel, sőt akár desszert is készülhet belőle. A következő két hideg előétel könnyen elkészíthető és nagyon finom.
Zöldspárga petrezselyempestós paplanban – pestóval töltött paradicsommal
Hozzávalók 2 személyre:
50 dkg zöldspárga
kb. 5 dl víz a spárga főzéséhez
1 csapott teáskanál cukor
kb. 1,5 teáskanál só
1 teáskanál citromlé
2 db kemény húsú paradicsom
3 csokor petrezselyem zöld
kb. 4-5 dkg hámozott mandula
3-4 dkg frissen reszelt kemény sajt (pl. Grana Padano)
1 citrom leve
2-3 evőkanál extra szűz olíva olaj
só, bors – ízlés szerint.
Elkészítés: A pestóhoz a petrezselymet apróra vágom, 1 bő teáskanálnyit félreteszek, a többit turmixgép poharába töltöm. Hozzáadom a mandulát, az olajat, a citromlevet és a sajtot, sózom, borsozom, és előbb közepes, majd nagyobb fokozaton krémesre zúzom. Ha szükséges, a végén még ízesítem. Tálra halmozom.
A spárgákat meghámozom, fás végüket eltávolítom. Egy mély serpenyőben vizet forralok, sóval, cukorral, citromlével ízesítem, ebbe teszem szépen sorban a spárgákat. Akkora serpenyőt érdemes választani, amiben elférnek az egész spárgák úgy, hogy az ízesített főzővíz ellepi őket. A spárga vastagságától függően 8-10 perc alatt roppanósra főzöm, majd jeges vízbe dobom, hogy ne veszítsenek a színükből. A főzőléből egy keveset kiveszek és leforrázom vele a paradicsomokat, így könnyen lehúzható a héjuk. A maradék főzőléből remek leves készíthető később is. A paradicsomokat félbe vágom, teáskanállal eltávolítom a belsejüket. Ez szintén felhasználható később leveshez, szószhoz. A fél paradicsomokba pestót kanalazok. A zöld pesto tetejére egy pöttynyi sajtkrémet biggyesztek.
A spárgákat kötegekben elrendezem egy csinos tálon. Jócskán kanalazok a petrezselymes pestóból, megszórom a félretett apróra vágott petrezselyemzölddel. A paradicsomokat mellé helyezem, lehűtve tálalom.
Az épp csak roppanósra főtt, zsenge fehér és zöld spárgák, remek salátaalkotók is lehetnek!
Fehér-zöld spárgasaláta paradicsomkockákkal – mézes mustáros öntettel
Hozzávalók 4 személyre:
50 dkg zsenge fehér spárga
50 dkg zsenge zöld spárga
kb. 5 dl víz
kb. 1,5 teáskanál só
1 csapott teáskanál cukor
1 teáskanál citromlé a főzéshez
1 kis paradicsom a díszítéshez
Az öntethez:
2 evőkanál jó minőségű mézes mustár
2 evőkanál vörösborecet
1 evőkanál olíva olaj
só, bors – ízlés szerint
Elkészítés: A spárgákat meghámozom, fás végüket eltávolítom. Kb. 3 cm hosszú rudacskákra darabolom őket. A vizet felforralom, sózom, cukrozom, hozzáadom a citromlevet. A forrásban lévő vízbe dobom előbb a fehér spárgákat a fejek nélkül, majd nagyjából 2 perc múlva a zöldeket és az összes spárgafejet, további kb. 4-5 percet főzöm. Jeges vízbe dobom a roppanós spárgákat, szűrőlapáttal kiemelem őket, salátás tálba rakom. Az öntethez a mustárt az olajjal, majd az ecettel alaposan összekeverem, sózom, borsozom. A paradicsomot meghámozom, apró, kb. ½ cm-es kockákra vágom. A spárgákra szórom a paradicsomkockákat, meglocsolom az öntettel. Jól behűtve tálalom.
Önmagában is könnyű vacsora, de hidegtálakhoz vagy húsok kísérőjeként is remek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.