Gondoltad volna, hogy a majonézt akár hat hónappal a lejárati idő után is fogyaszthatod? Ha te sem szeretsz élelmiszert kidobni vagy érzékenyen érint az élelmiszerárak emelkedése (és kit ne érintene így), akkor jó, ha tudod, számos élelmiszer akár egy évvel a feltűntetett minőségmegőrzési idő lejárta után is felhasználható. Nézzük, mit, meddig lehet megenni!
A minőségmegőrzési idejű termékek fogyaszthatósági határidejéről nemrég a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) állított össze egy szuper ajánlást. Ebből kiderül, hogy vannak olyan élelmiszerek, amelyek 2, 3, 6, 9 vagy akár 12 hónappal a lejárati időn túl is fogyaszthatóak!
A gyártók kétféle lejárati dátumot alkalmazhatnak az élelmiszereken: az egyik a minőségmegőrzési idő, a másik pedig a fogyaszthatósági idő.
Ez az információ a romlékony áruk jelölésére szolgál, amelyek esetében a lejárat után komoly egészségügyi kockázattal kell számolni. Nem javasolt ezeket az élelmiszereket lejárat után még próbaképp sem elfogyasztani. Joggal érezhetjük ételpazarlásnak, de mégis tanácsos ezeket az élelmiszereket kidobni.
Ez a jelölést a hosszabb ideig eltartható, valamilyen formában konzervált vagy tartós élelmiszereken tüntetik fel. Azt a garantált dátumot mutatja, ameddig a gyártó garanciát vállal az élelmiszer minőségére. Ilyen minőségi jellemző lehet például a termék állaga, színe, íze vagy illata.
A minőségmegőrzési idő leteltével élvezeti értékükből és minőségi jellemzőikből ugyan veszíthetnek ezek az termékek, de ha sértetlen csomagolásban őriztük meg őket, akkor elképzelhető, hogy még akár hónapokig fogyaszthatók.
Mindenképpen fontos tehát figyelni a lejárati időt, és amit ki kell dobni, dobjuk ki, amit pedig felhasználhatunk, használjuk fel minél előbb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.