Mézes-mustáros csirkemell
Vadas marha
Kapros tökfőzelék virslivel
Mirinda-szelet
Az eredeti Baklava
Krémes spenótfőzelék
Amerikai almás pite sós karamellel
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mákos guba
Finomfőzelék
Vadasmártás sertéscombbal
Klasszikus stíriai metélt
Almás pite - a hagyományos recept
Szilvás gombóc hagyományosan
A legjobb palacsintatészta
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Rakott zöldbab darált hússal
Csülkös bableves, ahogy Gáspár Bea készíti
Érdekességek

5 szobanövény, amit egyszerűen szaporíthatsz már most – Íme a lista türelmetlen kertészeknek!

Szobanövények ültetése
Bár a szobanövények szaporítására a tavaszi időszak a legideálisabb, ha most érzed úgy, hogy szívesen virágba borítanád a lakást, megteheted. Válassz olyan fajtákat, amelyek szépek, de strapabírók, és nem lesz gond.

Egyes szobanövények szaporítása egyszerű és gyors, ezekből érdemes beszerezni néhányat. Ha még több növényre vágysz, ezeket akár már most is szaporíthatod – íme a lista, mit érdemes beszerezni, ha kezdő (és türelmetlen) kertész vagy.

Szobanövények ültetése
Egyes szobanövények könnyen szaporíthatók - és akár már most is elkezdheted a munkát / Fotó: Shutterstock 

1. Zöldike 

A zöldike, más néven csüngő csokorosinda (Chlorophytum comosum) könnyen kezelhető szobanövény. Gondozása kevés odafigyelést igényel, ezért szobanövényekkel most ismerkedőknek is választás. Óriási, csíkos vagy sötétzöld levelei mellett a csokrosinda idővel hoz egy hosszú hajtást, amin apró, fehér virágok nőnek – később ebből fejlődnek ki az apró növények. Ezeket az ágakat egyszerűen válaszd le az anyanövényről, állítsd őket egy pohár vízbe, és várd meg, míg a gyökerek elég hosszúra nőnek. A vizet legalább heti egyszer cseréld le, illetve pótold, ha nagyon fogyni kezd. Ezt a növényt úgyis lehet szaporítani, hogy a sarjakat beledugod egy cserép virágföldbe, de úgy sokkal lassabban növekszik, mintha gyökereztetnéd.

2. Szobai futóka

A szobai futóka (Epipremnum aureum) egy erősen elágazó liánnövény, vagyis egy kúszó tulajdonsággal rendelkező szobai levéldísznövény, dekoratív szív alakú levelekkel. Gondozása egyszerű, ahogy a szaporítása is: vágd le egy hajtás végét levelekkel együtt. Állítsd pohárba a dugványt úgy, hogy csak az alját lepje el a víz. 2-3 hét múlva megjelennek a gyökerek, ekkor át is ültetheted cserépbe.

Szobai futóka
A szobai futóka levelei annál világosabbak, minél több fény éri a növényt / Fotó: Shutterstock

3. Vízipálma

A vízipálma (Cyperus alternifolius) rendkívül szívós fajta. Alapvetően fényigényes, de félárnyékban is remekül növekszik. Ezen tulajdonságai lehetővé teszik fürdőszobai tartását is; igazi trópusi hangulatot kölcsönöz a lakásnak. Szaporíthatod tőosztással, vagyis átültetéskor válaszd szét kétfelé a tövét a gyökerekkel együtt; de egyszerűbb, ha szárról dugványozod. Vágj le egy egészséges szárat a levelekkel együtt, tedd egy pohár vízbe. Egy héten belül gyökeret ereszt, de ekkor még ne ültesd cserépbe, várd meg, míg hoz két-három új levelet.

4. Anyósnyelv

Az anyósnyelv vagy szobai tigrislevél (Sansevieria trifasciata) egyike az elpusztíthatatlannak tartott szobanövényeknek. Bár lehet vízben gyökereztetni a leveleit, sokkal biztosabb, ha a tőosztást választod. Átültetéskor emeld ki a cserépből a növényt, és éles metszőolló vagy kés segítségével vágd szét a rizómáit nagyobb darabokra úgy, hogy a gyökérzet ne sérüljön. Az így keletkezett új növényeket ültesd friss virágfölddel megtöltött cserepekbe.

Anyósnyelv
Az anyósnyelvet lehet vízben is szaporítani / Fotó: Shutterstock 

5. Aloe vera

Érdemes mindig tartani otthon egy-két tövet belőle, mert könnyű gondozni, a leveleiben található gélszerű anyag pedig gyógyhatású: gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatását már évszázadok óta használjuk. Szaporítani rendkívül egyszerű, ugyanis az aloe vera, ha jól érzi magát, kis sarjnyövényeket hoz. Várd meg, míg ezek elérik a tizenöt centis magasságot, majd válaszd le őket az anyanövényről. Ezután ültesd egy külön cserépbe őket.

A tavasz a legideálisabb évszak a szobanövények szaporítására, mert ekkor van a természetes növekedési időszakuk. A hosszabb nappalok, a több fény és a melegebb hőmérséklet serkentik a gyökérképződést és az új hajtások fejlődését. 

  • A tavaszi fényviszonyok és az ideális hőmérséklet megfelelő környezetet biztosítanak az új hajtások kifejlődéséhez.
  • A növény aktív növekedési fázisban van, így a dugványok, hajtások gyorsabban gyökeret eresztenek.
  • A tavaszi hónapokban szaporított növényeknek elegendő idejük van megerősödni a téli nyugalmi időszak előtt.
  • Az optimális környezeti tényezők miatt kevesebb a rothadás és a sikertelen szaporítás esélye is a minimálisra csökken.

(Forrás)

Kiemelt fotó: Shutterstock


 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.