Nem elég a megfázás, az influenza és a ki tudja milyen eredetű, ismeretlen vírusok, a téli időszakban gyakori a hányással, hasmenéssel járó norovírus is. Mivel a tünetek a legtöbb esetben enyhébbek, nagyjából a gyomorrontás okozta panaszokkal megegyezőek, sokan hajlamosak félvállról venni ezt a megbetegedést. A norovírus azonban nem játék. Összegyűjtöttünk mindent, amit a hányós-hasmenős megbetegedésről tudni kell, beleértve azt is, hogyan kerüld el, és mi a teendő, ha megfertőződtél.
A norovírus többféle módon terjedhet, és az erősen fertőző megbetegedések közé tartozik, vagyis – leegyszerűsítve – nagyon könnyen elkapható. Megfertőződhetünk, ha olyan valakivel érintkezünk, aki beteg, ahogyan akkor is, ha norovírussal fertőzött ételt vagy folyadékot fogyasztunk, de már akkor is, ha csak megérintünk egy, a vírussal szennyezett tárgyat vagy felületet, majd a mosatlan kezünkkel az arcunkhoz, szánkhoz érünk.
Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata szerint a norovírusok akár 12 órán keresztül is életben maradhatnak a különböző felületeken, de például egy szennyezett szőnyegen majdnem két hétig is életképesek lehetnek.
A gyomorpanaszok, emésztőrendszeri bántalmak lehetnek az első jelei a fertőzöttségnek. Az émelygés és hányás gyakran jelentkezik az érintetteknél. Ezenkívül láz, fejfájás, a végtagok fájdalma is jelezheti a vírusos megbetegedést.
A norovírusos fertőzés tüneteinek enyhítésére nincs bevett kezelés, a gyógyszeres kúrák nem működnek. A legjobb, amit tehetünk, hogy erősítjük az immunrendszerünket, ami így hatékonyabban küzdi le a fertőzést. Ezt elsősorban sok-sok pihenéssel és vitaminokkal tehetjük meg.
A fájdalmak enyhítésére alkalmazhatunk fájdalomcsillapítót, és nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, hogy elkerüljük a kiszáradást. Kis kortyokban gyakran fogyasszunk vizet, esetleg gyógyteát.
A jó hír, hogy a legtöbb ember már két-három napon belül jobban érzi magát, röviddel a tünetek megjelenése után is jelentős javulást tapasztalhatnak. Fontos azonban, hogy a tünetek enyhülése után akár még két hétig is hordozhatják a norovírust, ami az idő múlásával egyre gyengébben fertőz.
Sajnos a norovírus egy mindenütt jelen lévő vírus, amellyel legalább egyszer (de inkább többször) mindenki találkozik élete során. A legtöbb, amit tehetünk, hogy megpróbáljuk elkerülni. Ám a vírus elleni védekezés annyiban kimerül, hogy igyekszünk elkerülni a potenciálisan beteg egyéneket, valamint gyakran és alaposan mosunk kezet. Ha erős az immunrendszerünk, azzal máris sokat tehetünk, hogy megóvjuk magunkat a megbetegedésektől.
Fontos!
A norovírus különösen ártalmas lehet a legkisebbek és az idősek, vagyis azok számára, akik esetében a kiszáradás veszélye fokozott. Nekik kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a folyadékpótlásra!
(Forrás)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.