A szakértőkből álló Szupermenta csapata idén ünnepli 10. születésnapját. Egy évtizede végeznek különböző termékteszteléseket és összehasonlításokat, hogy mindenki az élelmiszer-biztonsági előírásoknak megfelelő, jó minőségű élelemhez jusson. Ezúttal a kókuszos szaloncukor került a vizsgálat fókuszába, a szakértők összesen 19 kókuszos szaloncukrot vizsgáltak, melyek között 15 cukorral készült és 4 édesítőszerrel ízesített szerepelt. Dobozos, zacskós és lédig kiszerelésű termékek is részt vettek a tesztben, amelyben mártott és töltött édességek is szerepeltek. A különböző bevonattal (tejcsokoládé, étcsokoládé, kakaós bevonómassza) rendelkező termékek közül mindegyik átment a teszten.
A Nébih laboratóriumaiban elvégzett élelmiszer-biztonsági és -minőségi vizsgálatok során ellenőrizték a termékek cukor-, édesítőszer-, valamint transzzsír- és allergéntartalmát, emellett a szemszám és a bevonatarány vizsgálatát is elvégezték – írja a Nébih a tesztelésről.
A mikrobiológiai vizsgálatok, melynek során Salmonella és E. coli baktériumok jelenlétét vizsgálták a szakértők, megnyugtató eredménnyel zárultak: minden termék megfelelt az előírásnak.
A különböző allergének esetleges jelenlétét szúrópróbaszerűen vizsgálták azokban a termékekben, amelyek esetében a gyártó nem jelölte potenciális meglétüket. A kókuszos szaloncukrok esetében a dió, a tejfehérje és a glutén allergénekre vonatkozó vizsgálatokat végeztek a szakértők, és ezen a teszten is átmentek a szaloncukrok.
A transzzsírsavak mennyiségét – az egészségre gyakorolt káros hatásuk miatt – európai uniós rendelet szabályozza, melynek értelmében az élelmiszerek transzzsírsavtartalma nem haladhatja meg a 2 g / 100 g értéket. A vizsgált szaloncukrot egyikében sem találtak ennél nagyobb mennyiséget.
A Magyar Élelmiszerkönyv a minőségi követelmények között valamennyi szaloncukorra vonatkoztatva meghatározza, hogy 1 kg termékben legalább 70 szem legyen. A szaloncukrok ennek a kritériumnak is megfeleltek.
A szaloncukrok esetében a töltelék és a bevonat aránya is előírásban szabályozott. Ez a mártott szaloncukrok esetében 20%, míg a töltöttek esetében az össztömeg legalább 25%-a kell legyen. A termékek ennek az elvárásnak is megfeleltek.
A vizsgálatok a kókuszos szaloncukrok vakkóstolásával zárult, melynek során objektív rangsor alakult ki a termékek között. A szakértő és laikus kóstolók pontozása alapján a dobogó legfelső fokára a Spar kókuszos szaloncukra (étcsokoládéval 22% mártott, lédig) került, a második helyezést a Favorina kókuszos szaloncukor (tejcsokoládéba mártva, 350 g) érte el, a harmadik helyen pedig a Lissé kókuszos szaloncukra (tejcsokoládéval mártott, 300 g) végzett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.