Hazánk halfogyasztásban nem túl erős, pedig nagyon finom halaink vannak. A Balaton mellett negyven kilométert kellett utaznom, hogy kapjak halat. Pedig a balatoni fogas a világ egyik legjobbjának számít, viszont beszerezni elég nehéz.
A legnépszerűbb halunk a ponty, beszerzése nem jelent gondot, bármelyik piacon vagy nagyobb bevásárlóközpontban találunk, igaz, a legtöbb helyen tenyésztett halat, ami zsírosabb és kevésbé zamatos, mint vadon élő társai. Ha van horgász ismerősünk, mindenképpen környékezzük meg egy szép 2-3 kg közötti pontyért…
A pontyból készíthetünk rengeteg féle és fajta ételt: halászlét, rántott pontyot, elkészíthetjük rácosan is, de meg is tölthetjük. A következő ötletet egy orosz szakácskönyvből lestem, az eredmény szenzációs lett!
Erdei gombával töltött ponty egészben sütve, fokhagymás uborkasalátával
Hozzávalók:
1 db egész ponty
5 dkg vaj
10 dkg erdei gomba
1/2 fej vöröshagyma
1 db zsemle
0,5 dl tej
2 db tojás
1 csokor petrezselyem
só
bors
Valamint:
2 kígyóuborka
1 gerezd fokhagyma
1 teáskanál só
2 teáskanál porcukor
2 cl fehérborecet
2 evőkanál olívaolaj
Elkészítés: A pontyot megtisztítjuk (a halast kérjük meg, hogy vágja kupán), a hasát nem nyitjuk fel! Egy olló segítségével eltávolítjuk a hátuszonyt, majd a ponty háta felől elkezdjük a bordák mellett lefejteni a húst egész a hasáig. Ügyeljünk, hogy ne szúrjuk ki a húst. A gerincet elvágjuk a fejénél és a farkánál, majd kiemeljük a csontvázat és a belsőséget.
Megmossuk, és egy éles kés segítségével beirdaljuk, sózzuk, borsozzuk, hűtőben pihentetjük, amíg elkészül a töltelék.
A vajon üvegesre pirítjuk a finomra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a kis kockára vágott erdei gombát, és tovább pirítjuk még 1 percig, félrehúzzuk, majd összedolgozzuk a kockára vágott zsemlével és a tejjel felvert tojással. Fűszerezzük sóval, borssal, majd a ponty hasába töltjük, felül összevarrjuk vagy megtűzzük.
Olajozott sütőpapírra tesszük, majd egy másik olajozott sütőpapírral befedjük, a papírt összecsavarjuk a hal körül.
160 fokos sütőbe tesszük, és 60 perc alatt megsütjük. Óvatosan lefejtjük róla a papírt.
Az uborkasalátához az uborkát meghámozzuk, legyaluljuk, besózzuk. A fokhagymát összezúzzuk. A porcukorral, az ecettel, az olívaolajjal és a fokhagymával ízesítjük.
A hal előtt egy kupica vodkával indítunk, majd a hal után 2 kupicával zárjuk az étkezést.
A pontynak több fajtája is létezik, a tükörponty vagy bőrpontyon nincs sok pikkely, ezért kedvelik jobban, gondolván, hogy azt nem kell oly sokáig pikkelyezni. Viszont arról elfelejtkeznek, hogy a tükörpontyon lévő zöldes-barnás nyálkás réteg pocsolya ízű lehet, ezért ajánlott azt is lekaparni, vagy egy nagyon éles késsel eltávolítani, megnyúzni, ugyanis a zöldes réteg alatt szép ezüstszínű bőrréteg van, ami már nem kellemetlen ízű.
Aki gyakorlott halvásárló, tudja, hogy hétfőn nem érdemes halat venni, persze mindig van kivétel. A halpiac választéka egyre nagyobb, de ez sajnos csak a nagy városokra érvényes.
Ha pontyról beszélünk, mindenképpen ki kell térnünk a halászlére, hiszen a ponty a szegedi és a bajai halászlé elmaradhatatlan összetevője. A kérdés mindig elhangzik: melyik a finomabb? Természetesen a friss, jó minőségű hal, ami ezt a legnagyobb mértékben meghatározza. Persze számít a fűszerezés és elkészítési módozat is, de a minőség a legfontosabb.
Ha pedig Szegediről beszélünk, akkor az algyői Halászcsárdát mindenkinek szívből ajánlom, egy jó halászléért érdemes oda ellátogatni!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.