A pezsgőt többféleképpen készítik, de alapvetően ugyanaz a módszer lényege: az alapborhoz (borban feloldott) cukrot, illetve a pezsgőkhöz kifejlesztett, speciális élesztőt adnak, s ezzel a zárt, erős falú palackokban megkezdődik a másodlagos érlelés. Ekkor keletkezik a szén-dioxid és a seprő is, amit 3-4 hónapos érlelés után eltávolítanak, majd a pezsgőt végleg lezárják.
A champagne típusú a hagyományos, nagyon munkaigényes módszer, a tankos-tartályos erjesztés a modern, egyszerűsített pezsgőgyártás.
Magyarországon először 1833-ban az
Esch és Tsa, majd 1876-ban a
Littkecég kezdett pezsgőt gyártani.
A ma is híres Törley név 1882 óta ismert Magyarországon.Törley József (1857–1909) Franciaországban ismerkedett meg a pezsgőkészítés fortélyaival, ahol különféle gyárakban is dolgozott. Az első pezsgőgyárát is külhonban alapította, de 1882-ben Budafokra települt. Üzemét egy francia művezető irányította. Alapbornak
először francia, de hamarosan etyeki borokat használtak.A két háború között 18 céget jegyeztek Budafokon.
Az államosítás idején, 1950-ben létrehozták a Hungária pezsgőgyárat, majd országszerte szocialista gyárakat alapítottak (Balatonbogláron, Hosszúhegyen, Izsákon, Kecskeméten, Kiskunhalason és Pécsen). Akkoriban főleg exportra és keletre készítettünk pezsgőt. A Hungarovin ma Hungária, Törley és – a francia művezető emlékére – François pezsgőt gyárt. Napjainkban a budafoki pezsgőgyárak mellett Izsákon folyik minőségi pezsgőgyártás.
Magyarországon is kapható többféle kölyökpezsgő, gyümölcsös változatban is (pl. epres, szamócás). Ezek természetesen alkoholmentes italok, és nagyon finomak, akár felnőtteknek is!
A gyümölcsös pezsgő előállításához teljesen egészséges, könnyű, tiszta ízű, finom zamatú, semleges jellegű alapbor (cuvée) szükséges, amit legtöbbször házasítással hoznak létre a szakemberek. S mikor kerül az alkoholba a gyümölcs? A gyümölcskoncentrátum együtt is érhet az alapborral, de a már kész pezsgőbe is tehetik, ilyenkor az üvegen „ízesített” kifejezés áll. Természetesen az előbbi módszer finomabb italt eredményez.
A pezsgőhöz sok gyümölcs harmonizál. Igazi ínyencség eperrel, málnával, sárgadinnyével, őszibarackkal vagy meggyel. S ha a pezsgő afrodiziákum, a gyümölcsös pezsgő még inkább az! Romantikus estére készülve gyümölcsös pezsgőt is felszolgálhatunk kedvesünknek. A pezsgő – mint minden alkohol – felszívódik a nyálkahártyán, így aztán erotikus játékok hatékony eszköze lehet.
Sárgadinnyés pezsgő
Hozzávalók: egy sárgadinnye, egy üveg száraz pezsgő.
Elkészítés: a sárgadinnyék tetejét levágjuk, a magházát kikaparjuk. A dinnyék húsát kiskanállal sok kis golyóra vagy késsel kockákra vágjuk. A gyümölcsdarabokat visszatesszük a héjba, és felöntjük pezsgővel. A kalapot visszatesszük a „fejére”, és tálalás előtt behűtjük. Ez az ínyencség pezsgő helyett vörösborral is készíthető.
Hozzávalók: hűtött félszáraz pezsgő, 2 evőkanál szűrt ananászlé, 3 evőkanál kék Curacao, citrom- vagy narancsszelet, koktélcseresznye. Elkészítés: előhűtött pohárba, összekeverés nélkül, sorba öntjük az italokat. Először a Curacao likőrt egy jégkockával, majd a pezsgőt, végül az ananászlevet. A gyümölcsökkel díszítjük.
Melon
Hozzávalók: 2 cl Melon likőr, 10 cl száraz pezsgő.
Elkészítés: a Melon likőrt pezsgőspohárba öntjük, majd száraz pezsgővel feltöltjük. Cirom-, narancskarikával vagy mandarinnal díszítjük.
Hozzávalók: 2 cl baracklikőr, 10 cl pezsgő, eper. Elkészítés: a baracklikőrre a behűtött pezsgőt öntünk. A poharat eperrel díszítjük.
Camparis pezsgő
Hozzávalók: hűtött száraz pezsgő, 2 evőkanál Campari, 1 evőkanál narancslikőr, 1 teáskanál citromlé, citromkarika és mentalevél.
Elkészítés: a Camparit a narancslikőrrel és a citromlével összekeverjük, és felöntjük pezsgővel. A citromkarika és a mentalevél a díszítéshez kell.
Hozzávalók: 8 cl hideg száraz pezsgő, 4 cl baracklé, ezenkívül vagy 1 cl grenadine, vagy 1 cl barackpálinka és 2 cl vodka. Elkészítés: a baracklevet és a grenadine-t magas pezsgőspohárba töltjük, összekeverjük, majd ráöntjük a pezsgőt. A poharat őszibarackszelettel díszíthetjük, mostanában friss gyümölcs helyett konzervgyümölccsel. Erősebb italokat kedvelőknek a grenadine helyett 1 cl barackpálinkával és 2 cl vodkával is készíthetjük.
A millenniumra emlékezve
Hozzávalók: száraz pezsgő, 2 cl vodka, 2 cl narancslé, 2 cl málnaszörp, jégkocka.
Elkészítés: a vodkát, a narancslevet és a málnaszörpöt egy shakerbe tesszük, és összerázzuk néhány jégkockával. Pezsgőspohárba szűrjük, és felöntjük pezsgővel.
R. E.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.