Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Praktikus

5 hasznos tipp, hogy spóroljunk a vízzel a kertben

Öntözés a kertben
A nyári hónapok forrósága, az egyre kevesebb csapadék és így a vízhiány különösen nagy gondot jelent a kertes házban élőknek. Az éghajlatváltozás nem a távoli jövő problémája: már most cselekedni kell, ha szép, zöldellő, víztakarékos kertet szeretnénk kialakítani.

Tervezzük meg kertünket odafigyeléssel

A víztakarékos kert kialakításánál vegyük figyelembe az udvar sajátosságait. Meghatározó az elhelyezkedése, hiszen az árnyékos és napos helyek, valamint a lejtők és a sík területek vízigénye jelentősen eltérhet. Nem mindegy a talaj típusa sem: a homokos talaj elvezeti a vizet, míg az agyagos megtartja. Egyes helyeken, például egy szűk kis mellékudvaron nehéz lehet öntözni, így a mindennapi rutin problémássá válhat. A burkolt területek felmelegíthetik és kiszáríthatják a talajt, ezért a víztakarékosság érdekében a terasztól, útburkolattól távol alakítsunk ki öntözésigényes területeket.

Válasszunk szárazságtűrő kerti növényeket

Az öntözés, ezáltal pedig a vízfelhasználás hatékonyabbá tétele érdekében a hasonló vízigényű növényeket ültessük egy helyre. A víztakarékosság érdekében minél több, kis területen elhelyezkedő nagy vízhasználatú zónát alakítsunk ki. Ezek legyenek könnyen hozzáférhetők, hiszen ha nincs eső, rendszeresen kell öntözni. A vízhatékonyság miatt ezeken a területeken érdemes összegyűjtött esővízzel vagy szürkevízzel is öntözni.

A cél az alacsony vízhasználatú zónák növelése, ahol a növények a természetes csapadékon kívül nem kapnak vizet. Ilyenek a bokros területek, a fák, a természetes gyepterületek vagy a szárazságtűrő növényekkel beültetett területek. Utóbbiak nem igényelnek sok vizet, noha kezdetben jól meg kell öntözni őket, hogy biztosan megmaradjanak, de utána hosszú ideig kevés vízzel is megélnek a növények.

Takarjuk be a talajt a növények körül szalmával vagy mulccsal, hogy megakadályozzuk a víz elpárolgását a talaj felszínéről. Ezzel a módszerrel a meztelen csigákat is távol tarthatjuk, amelyek a vízért és a tápanyagokért szinte versenyeznek a növényekkel.

A levendula az egyik kedvenc szárazságtűrő növényünk. / Fotó: Shutterstock
A levendula az egyik kedvenc szárazságtűrő növényünk. / Fotó: Shutterstock

Fontos, hogy a ház körül lombhullató növényeket telepítsünk, amik nyáron hűs árnyékot adnak, így vizet és energiát spórolhatunk a víztakarékos kertben.

Ne vigyük túlzásba a locsolást

Sokan túlöntözik a kertjüket, mert félnek, hogy növényeik elszáradnak a forróságban. Bár igaz, hogy a növények szenvednek, ha nem kapnak elegendő vizet, a túl sok víz sem tesz jót nekik. A kert aszályos időszak előtti öntözése segíthet a talaj nedvességtartalmának növelésében és a vízhiány megelőzésében. Az esti időszak a legjobb idő a kert öntözésére, mert hűvösebb és kisebb a párolgás.

Gondoljuk át, milyen öntözőrendszert telepítünk

A technológia fejlődésével a kerti öntözési technikák költséghatékonyabbá váltak, a vízfelhasználás csökkenthető. A különböző öntözőrendszerek, áztatók, esőztetők közül érdemes kiválasztani azt, ami a kert adottságaihoz, a kertben nevelt növényekhez leginkább illik, és a vízfelhasználása is minimális.

Gondoljuk át, milyen módon locsoljuk a növényeinket! / Fotó: Shutterstock
Gondoljuk át, milyen módon locsoljuk a növényeinket! / Fotó: Shutterstock

Gyűjtsük az esővizet és a szürkevizet

Ha a világon mindenki előrelátó lenne, és felfogná az esővizet, több milliárd liter víz állna a rendelkezésünkre, amit felhasználhatnánk a kertek öntözésére. Az esővíz megtakarítása a legjobb módja annak, hogy minimalizáljuk a vízfelhasználást a kertben. Az esővíz összegyűjtése egyszerű: minden épületre szereljünk csatornát, és ezeket vezessük hordókba, tartályokba.

A mosáshoz, zuhanyzáshoz használt víz újrafelhasználásával is rengeteget spórolhatunk. Szürkevíz-elterelők segítségével a használt vizet az öntözőrendszerbe vagy a vízcsonkba irányíthatjuk, csökkentve a vízfelhasználást. A háztartási tisztítószerek és szappanok ártalmatlanok a növényekre, de kerülni kell a fehérítőt, a fertőtlenítőszert és az erős tisztítószereket tartalmazó víz újrafelhasználását, mivel ezek a vegyszerek károsíthatják a növényeket, a talaj szerkezetét, és egészségügyi kockázatot jelenthetnek.

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.