Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Mákos guba  recept
Mákos guba
Minestrone recept
Minestrone
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Praktikus

Farsangi fánkok, kicsit másképp

A báli szezon kedvenceit ne csak lekvárral kínáld! Igaz, nagyi fánkjánál, házi baracklekvárjánál nincs ízletesebb, de azért időnként nem árt változtatni a bevett szokásokon. A maszkabálok hagyományos édességét számtalan izgalmas recept szerint készítheted el.

A farsang időszaka vízkeresztkor, január 6-án kezdődik, és a húsvétvasárnapot megelőző 40 napos böjt kezdetén zárul. Persze a farsanghoz kapcsolódó szokások – a busójárás, a jelmezbálok és a nagy lakomák – többsége azonban inkább februárra tevődik.

Színes és ünnepi
Színes és ünnepi

A bálokon, mulatságokon nemcsak díszes ruhakölteményekkel, hanem különleges ételekkel, a magyar nemzeti konyha hagyományos receptjeivel is találkozhatunk. Egyes vidékeken, például az Alföldön, a zsíros ételeket és bőséges lakomákat kedvelik, hogy jó legyen a termés, és kövérre hízzanak a háziállatok. Az Északi-középhegység falvaiban húst, pogácsát, friss töpörtyűt, kolbászt és káposztát kínálnak. A Mura folyó menti falvakban előkerül a kocsonya és a jófajta házi pálinka is.

A bőséges kínálatban mindenhol megjelennek az édességek, többek között a farsangi fánk. Ezt kínálják a vendégeknek, és a vidám télűzők seregét. Egyes vidékeken pampuskának, máshol szalagos fánknak, csörögének vagy talkedlinek (kettős fánknak) nevezik. Sok helyen a fánknak mágikus erőt tulajdonítottak, ezért az első süteményt kiszárították, porrá törték, és később gyógyszerként a beteg állatok ételébe keverték.

Nem a hagyományos, de nagyon finom!
Nem a hagyományos, de nagyon finom!

Ez az édesség tehát elkerülhetetlen tartozéka a maszkabálok időszakának, de az egyszerű, lekvárral megkent farsangi fánk helyett készíthetsz különleges fajtákat. Próbáld ki receptjeinket, kóstold meg a sós tésztából sütött magvas változatot is.

Rózsafánk

Hozzávalók kb. 35 darabhoz: A tésztához: 40 dkg liszt, 3 tojás, 1 csomag sütőpor, 15 dkg cukor, 1 vaníliás cukor, csipetnyi só, 1 tk. tejföl, liszt és a sütéshez, olaj.
A tálaláshoz: porcukor, lekvár
Elkészítés:
1. Gyúrjuk össze a tészta alapanyagait, majd nyújtsuk ki vékonyra (1–1,5 mm-re).
2. A tésztalapot szúrjuk ki 5-6 centiméteres körszaggatóval. Vagdossuk be többször sugarasan a köröket a szélektől. Négyet egymásra téve a közepét nyomjuk össze.
3. Forró olajban süssük pirosra mindkét oldalát, 3–5 perc alatt. Szalvétával itassuk le a felesleges zsiradékot, szórjuk meg porcukorral. Lekvárral tálaljuk.

Magvas krumplifánk

Hozzávalók 40-50 darabhoz: 25 dkg héjában főtt áttört burgonya, 5-5 dkg gorombára zúzott tökmag és napraforgó, 30 dkg liszt, 3–5 csipet só,
2,5 dkg élesztő, 2 csipet őrölt fehérbors, 1 dl élesztő langyos vízben felfuttatva, 1 kávéskanál cukor, 1 dl tej, a sütéshez olaj.
A krémhez: 2 dl tejföl, 2 gerezd zúzott fokhagyma, 1 ek. finomra vágott petrezselyem, 1 doboz (12 dkg) füstölt sajtkrém.
Elkészítés:
1. Keverjük el az élesztőt 1 kanál cukorral, 1 dl langyos tejjel és kevés liszttel, majd langyos helyen futtassuk fel (kovász- készítés).
2. Tegyük a maradék lisztet, sót, borsot, áttört burgonyát, magvakat egy nagyobb tálba. Ha felfutott az élesztő, azt is öntsük a tálba, és langyos víz hozzáadásával készítsünk belőle tésztát. Dagasszuk ki alaposan, hogy jó levegős legyen. Ha kellően „szuszogós” a tészta, takarjuk le, és langyos helyen hagyjuk kelni, amíg nagyjából a duplájára nem nő.
3. Ha megkelt, gyúrjuk át kicsit az edényben, majd pihentessük tovább 5 percig.
4. Szaggassuk egy evőkanállal nem túl forró olajba a tésztát, és süssük pirosra 3–5 perc alatt, a mérettől függően.
5. Végül szalvétával itassuk le az olajat, és frissen tálaljuk.
6. A krém anyagait jól összekeverve kínálja a fánkhoz. Ízlés szerint sajttal is megszórhatjuk.

A fánkot bevonhatjuk karamellel, csokival
A fánkot bevonhatjuk karamellel, csokival

Mogyorós fánk karamellöntettel

Hozzávalók: 10 dkg liszt, 1 dl olaj, 1 dl víz, 3-4 db tojás, csipet só, csipet porcukor, sütéshez olaj, 10 dkg csokoládé, 5 dkg pörkölt, aprított mogyoró
A karamellöntethez: 15 dkg kristálycukor, víz
Elkészítése:
1. Égetett vagy népiesen forrázott tésztát készítünk. Ebből a tésztából van a csokifánk, az éclair-, a képviselő- és az igen kedvelt tolófánk is.
2. Az olajat, vizet, csipet sót, cukrot egy lábasban feltesszük forrni. Ha gyöngyözve forr, egy mozdulattal hozzáöntjük a lisztet. Addig hevítjük ezt a masszát, amíg az edény falától el nem válik.
3. A tűzről levéve egyenként hozzáadjuk a tojásokat, így egy nagyon sűrű burgonyapüréhez hasonló állagú tésztát kapunk. Vigyázat, ha nagyok a tojások, 3 db is elegendő.
4. Ezt a tésztát csillagcsővel habzsákból nyomjuk a forró olajba, amiben szép pirosra sütjük a fánkokat. A tolófánkunk sokkal formásabb, esztétikusabb lesz, ha zsírpapírra formázzuk a tésztát, és így tesszük az olajba.
5. A jól lecsepegtetett fánkokat olvasztott csokoládéba, mogyoróba, díszítő szórócukorba mártjuk. Így az egyszerű tésztából is hangulatos, ünnepi süteményt varázsolhatunk.
Különlegessé tehetjük süteményünket azzal is, ha karamellöntettel tálaljuk. A kristálycukrot aranysárgára pirítjuk, majd a tűzről levéve kevés vízzel öntetsűrűségűre felfőzzük.

Narancskrémes fánk

Hozzávalók a tésztához: 2,5 dl tej, csipetnyi só, 12 dkg vaj, 13 dkg finomliszt (kb. 6 evőkanál), 4 tojás
A narancskrémhez: 1 csomag (3 dkg) főzni való vaníliás pudingpor, 3 dl tej, 1 tojás, 3 narancs, 3-4 evőkanál cukor, 1 púpozott evőkanál zselatinpor, 1 csomag vaníliás cukor, 3,5 dl tejszín
A tetejére: porcukor és 3 narancs (lehet 4-5 mandarin is)
Elkészítése:
1. A tésztával kezdünk. A tejet csipetnyi sóval meg a vajjal fölforraljuk. Ha az utóbbi teljesen föloldódott, a lisztet beleszórjuk. Szorgalmasan kevergetve 2 percig főzzük – akkor jó, ha olyan sűrű, hogy szinte elválik az edény falától –, majd a tűzről lehúzzuk.
2. A tojásokat egyenként beledolgozzuk. A masszát csillagcsöves (a sima csöves is jó) habzsákba töltjük, majd sütőpapírral bélelt tepsire kb. 20, egyenként pingponglabda nagyságú gömböt nyomunk belőle. (Ha nincs sütőpapírunk, a tepsit kivajazzuk, kilisztezzük.)
3. Előmelegített sütőben, nagy lánggal (200 °C; légkeveréses sütőben 180 °C) 15–18 percig sütjük.
4. A krémhez a pudingport 0,5 deci tejjel meg a tojássárgájával fölforraljuk. A jól megmosott narancsokat úgy hámozzuk meg, hogy héjukon fehér hártya ne maradjon. Utána a maradék tejjel meg a cukorral 2-3 percig forraljuk. A narancshéjat kiemeljük belőle, a pudingporos keveréket beleöntjük, kevergetve sűrűre főzzük. Az immár lemeztelenített narancsok levét kifacsarjuk. Két decit kimerünk belőle és a zselatinporral meg a vaníliás cukorral kevergetve 1-2 percig forraljuk, míg a zselatin föloldódik benne. A tejszínből kemény habot verünk, és először a már csak langyos zselatint, majd a vaníliakrémet forgatjuk bele.
5. Azonmód habzsákba töltjük, majd a kettéhasított fánkok üregébe púpozzuk, és tetejüket ráillesztjük. Végül porcukrot szitálunk rá, és narancs- vagy mandarinszeletekkel megkoronázzuk.

Perecfánk

Hozzávalók kb. 40 darabhoz: 50 dkg liszt, 3 db tojás, 8 dkg vaj, 10 dkg cukor, 1 citrom reszelt héja, 2,5 dkg élesztő, 1 csipet só, 1 csokor vaníliás cukor, 1-2 dl tej, a deszka lisztezéséhez liszt, a sütéshez olaj
A tálaláshoz: porcukor, lekvár vagy almapüré
Elkészítés:
1. Keverjük el az élesztőt 1 kanál cukorral, 1 dl langyos tejjel és kevés liszttel, majd langyos helyen futtassuk fel.
2. Tegyük a maradék lisztet, a cukrot, csipetnyi sót, 3 tojást, vajat, reszelt citromhéjat, vaníliás cukrot egy nagyobb tálba. Öntsük hozzá az élesztőt, és a maradék langyos tejjel készítsünk keményebb tésztát. Dagasszuk ki jó levegősre.
4. Sodorjunk belőle 30 centiméteres, kisujjnyi vastag pálcákat, amelyeket hajtogassunk perecnek.
5. Hagyjuk kelni letakarva 20 percig, majd süssük forró olajban mindkét oldalát pirosra. Itassuk le a felesleges olajat, szórjuk meg porcukorral. Lekvárral vagy almapürével tálaljuk.

Variálható a tészta és a máz is
Variálható a tészta és a máz is

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.