Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Minestrone recept
Minestrone
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Praktikus

Zöld oázis a kertben: így keltsük életre a kiszáradt füvet!

A szép zöld kert minden kerttulajdonos álma. A nyári hőség azonban a pázsitnak sem tesz jót, ilyenkor gyakori, hogy elsárgult, kiégett fű látványa fogad minket. Nézzük, mit tehetünk, hogy megóvjuk a füvünket!

A szép, egészséges fű szemet gyönyörködtető látvány. Mit tehetünk, ha a nagy melegben kiszáradt a fű, és már nem öröm a pihenés sem a sárga, fakó környezetben? A Fanny magazin Megyeri Szabolcs kertészmérnököt kérdezte arról, hogyan keltsük életre a kiégett füvet. Mutatjuk, hogy a szakember szerint mire kell ügyelnünk az otthoni kertészkedés során.

A szép zöld füvön pihenni is jobb / Fotó: Shutterstock
A szép zöld füvön pihenni is jobb / Fotó: Shutterstock


1. Locsoljunk okosan!

Ha rendszeres locsolás mellett is kiégett a fű, akkor lehetséges, hogy nem kapott elegendő vizet a talaj. A sérült gyep helyreállításához növeljük a locsolás gyakoriságát és a mennyiségét. Figyeljünk arra, hogy a víz a gyökereket is elérje, de ne áztassuk túl a területet, mert a pangó víz károsíthatja a gyepet.

2. Felülről permetezzük!

A víz mennyisége mellett fontos a megfelelő locsolási technika is. A pázsit kifejezetten szereti az esőszerű öntözést, vagyis a természetes csapadékot utánozva, felülről permetezve juttassuk ki a vizet. Egy ilyen öntözés során négyzetméterenként akár 8-10 liter vízre is szükség lehet.

3. Kerüljük a tűző napsütést

Az sem mindegy, a nap melyik időszakában öntözzük a füvet. Nyáron, melegben mindig a kora délelőtti vagy a kora esti órák a legmegfelelőbbek, hiszen a déli órákban kijuttatott víz még azelőtt elpárolog, mielőtt a növények gyökerei felvehetnék a szükséges mennyiséget.

4. Jóból is megárt a sok

Nem elég csak a víz, ha kiégett a füvünk: a tápanyagot is pótolni kell. Erre a legalkalmasabb időpont a nyár vége, ősz eleje. Ilyenkor káliumban gazdag és nitrogénben szegény trágyát használjunk. Természetesen figyeljünk a mértékre is, ha a trágyázás során túlzásba esünk, akkor az ellenkező hatást fogjuk elérni. A talaj túlzott nitrogéntartalma ugyanis súlyos károkat tehet gyepben. Ilyen esetben öntözzük meg alaposan az érintett területet, hogy "átmossuk" a földet. Ezt egészen addig ismételjük, amíg helyreáll a fű. Célszerű beszerezni egy tesztkészletet, ami megmutatja, milyen tápanyagok vannak túlsúlyban, ezzel a későbbi túltrágyázást is elkerülhetjük.

5. Lazítsuk fel a talajt

A pázsit amiatt is besárgulhat, mert összetapossuk a talajt, ami egy idő után teljesen összeáll, így a víz nem jut el a gyökerekhez. Ha úgy érezzük, hogy a kiégett fű területe kemény, célszerű egy kerti villával vagy egy talajlazítóval fellazítani a talajt. Ezzel elősegíthetjük a víz és a tápanyagok felszívódását is.

Nem elég a víz, a tápanyagokat is pótolni kell / Fotó: Shutterstock
Nem elég a víz, a tápanyagokat is pótolni kell / Fotó: Shutterstock


6. Óvatosan a kutyapisivel!

A kutyavizelet magas nitrogén és sótartalma is csúnya foltokat hagy a gyepen, és kiéget sok dísznövényt is. Ilyenkor egy vödör vízzel hígíthatjuk a gyepre kerülő kutyavizeletet. Az automataöntöző segítségünkre lehet ebben, de itt is vigyázzunk arra, hogy a túl gyakori locsolás teret ad a gombás fertőzésnek.

Ha kiégett a fű...

  • Ha a kiégett fű területe nagymértékben károsodott vagy üres foltokkal rendelkezik, sajnos csak a füvesítés jelenthet megoldást. Első lépésként vágjuk le a füvet, de ne vágjuk túl rövidre a szálakat, hiszen ettől szintén megsérülhet a növény.
  • A fűnyírás után forgassuk át a talaj felső 4-5 centiméterét, majd szedjük ki a talajból a törmeléket és az elhalt fűcsomókat. Simítsuk el a felületet, hogy megszűnjenek azok a részek, ahol az esőzés vagy öntözés során kijuttatott felesleges víz összegyűlhet.
  • Utolsó lépésként bőségesen szórjuk el a fűmagokat az előkészített talajba. Fontos, hogy ezen a területen legalább négy hétig ne nyírjuk a füvet, különben nem tudnak kellőképpen megerősödni a friss szálak.
  • Válasszunk olyan fűmagot, amelyik jobban viseli a szárazságot, így a kánikula idején is hamarabb tud regenerálódni. Azt is vegyük számításba, hogy mennyire fogjuk igénybe venni a gyepfelületet. Ha gyerekek is aktívan használják, érdemes strapabíróbb magkeveréket vásárolni.
  • A vetés során figyeljünk arra, hogy ne szórjuk túl közel egymáshoz a magokat. Ha túl közel kerülnek egymáshoz, akkor kezdetben igen szépek, de aztán folyamatosan harcolniuk kell egymással a vízért, a fényért, a tápanyagokért, majd pedig egy részük elpusztul. Az ilyen területeken a fű gyenge vagy vékony lehet, könnyen megbetegszik.
  • A mag csak akkor csírázik ki, ha rendszeresen öntözzük, ezért legalább naponta egyszer alaposan öntözzük meg úgy, hogy egészen a gyökerekig eljusson a víz. Addig locsoljuk, amíg a fű legalább 4- 5 cm magasra nem nő. Kerüljük a túlzott öntözést, ezzel megelőzhetjük a penész és a betegségek kialakulását.

(Nyitókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.