A szép, egészséges fű szemet gyönyörködtető látvány. Mit tehetünk, ha a nagy melegben kiszáradt a fű, és már nem öröm a pihenés sem a sárga, fakó környezetben? A Fanny magazin Megyeri Szabolcs kertészmérnököt kérdezte arról, hogyan keltsük életre a kiégett füvet. Mutatjuk, hogy a szakember szerint mire kell ügyelnünk az otthoni kertészkedés során.
Ha rendszeres locsolás mellett is kiégett a fű, akkor lehetséges, hogy nem kapott elegendő vizet a talaj. A sérült gyep helyreállításához növeljük a locsolás gyakoriságát és a mennyiségét. Figyeljünk arra, hogy a víz a gyökereket is elérje, de ne áztassuk túl a területet, mert a pangó víz károsíthatja a gyepet.
A víz mennyisége mellett fontos a megfelelő locsolási technika is. A pázsit kifejezetten szereti az esőszerű öntözést, vagyis a természetes csapadékot utánozva, felülről permetezve juttassuk ki a vizet. Egy ilyen öntözés során négyzetméterenként akár 8-10 liter vízre is szükség lehet.
Az sem mindegy, a nap melyik időszakában öntözzük a füvet. Nyáron, melegben mindig a kora délelőtti vagy a kora esti órák a legmegfelelőbbek, hiszen a déli órákban kijuttatott víz még azelőtt elpárolog, mielőtt a növények gyökerei felvehetnék a szükséges mennyiséget.
Nem elég csak a víz, ha kiégett a füvünk: a tápanyagot is pótolni kell. Erre a legalkalmasabb időpont a nyár vége, ősz eleje. Ilyenkor káliumban gazdag és nitrogénben szegény trágyát használjunk. Természetesen figyeljünk a mértékre is, ha a trágyázás során túlzásba esünk, akkor az ellenkező hatást fogjuk elérni. A talaj túlzott nitrogéntartalma ugyanis súlyos károkat tehet gyepben. Ilyen esetben öntözzük meg alaposan az érintett területet, hogy "átmossuk" a földet. Ezt egészen addig ismételjük, amíg helyreáll a fű. Célszerű beszerezni egy tesztkészletet, ami megmutatja, milyen tápanyagok vannak túlsúlyban, ezzel a későbbi túltrágyázást is elkerülhetjük.
A pázsit amiatt is besárgulhat, mert összetapossuk a talajt, ami egy idő után teljesen összeáll, így a víz nem jut el a gyökerekhez. Ha úgy érezzük, hogy a kiégett fű területe kemény, célszerű egy kerti villával vagy egy talajlazítóval fellazítani a talajt. Ezzel elősegíthetjük a víz és a tápanyagok felszívódását is.
A kutyavizelet magas nitrogén és sótartalma is csúnya foltokat hagy a gyepen, és kiéget sok dísznövényt is. Ilyenkor egy vödör vízzel hígíthatjuk a gyepre kerülő kutyavizeletet. Az automataöntöző segítségünkre lehet ebben, de itt is vigyázzunk arra, hogy a túl gyakori locsolás teret ad a gombás fertőzésnek.
Ha kiégett a fű...
(Nyitókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.