Ahhoz, hogy örömmel töltsön el a kerted látványa, gondozni, ápolni kell a növényeket. Sajnos a fű sem lesz szép és egészséges, ha nem gondozod rendszeresen. A Fanny magazin összegyűjtötte, hogy mire kell figyelni fűnyíráskor. A témáról bővebben, és még sok más érdekességről olvashatsz a hetente megjelenő magazinban.
A munka elkezdése előtt szedd fel a köveket, fadarabokat, amik kárt tehetnek a fűnyíróban. Ezt követően ellenőrizd a gép állapotát. Gondoskodj róla, hogy a pengék egyenesek és élezettek legyenek, a tompa, csorba kések ugyanis precíz vágás helyett tépik, roncsolják a fűszálakat, amik így sérülékennyé, fogékonyabbá válnak a betegségekkel szemben.
Ha a fűszálakat túl rövidre hagyod, könnyen kiszáradhatnak, ha pedig túl hosszúra, a talaj könnyen mohásodhat. Az ideális magasság pázsitoknál legfeljebb 5-6 cm, díszgyepeknél a vágott fű magassága 8-10 cm legyen. Ha túl magasra hagytad megnőni a füvet, inkább két-három alkalommal, fokozatosan vágd rövidre.
A megfelelő gyakoriságú fűnyírással elősegítheted a gyep sűrűsödését, ezért tavasszal és ősszel legalább hetente egyszer célszerű beindítani a fűnyírót. Ha viszont ennél több ideig hagyod nőni, a fű nem csak ritkul, de fakul is.
Gyakori tévhit, hogy a nyári kánikulában minél rövidebbre kell nyírni a füvet, mert így kevesebb nedvességet igényel, és tovább bírja a hőséget. A nagy melegben jobb, ha hagyod kicsit megnőni a fűszálakat, mert így maguk a szálak fogják árnyékolni a töveket, így a nedvesség lassabban párolog el, valamint a hosszabb szálak megakadályozzák a tövek napégését is.
Tavasszal, amikor nincs túl meleg, bármely napszakban nyírhatsz füvet. Nyáron azonban, a forró napokon a növényeknek nagyobb vízutánpótlásra van szükségük, ezért célszerű a késő délutáni órákban füvet nyírni, amikor már a levegő kezd egy picit lehűlni.
A fűnyíróval nehezen megközelíthető helyeken használhatsz damilos szegélyvágót, ám arra mindig ügyeljünk, hogy ezzel a géppel ne közelítsük meg a fák, cserjék törzsét, ugyanis a damil kárt tehet bennük.
Fűnyírás során nem árt figyelni arra, hogy szépen, egyenesen haladj, és soronként haladva átfedd kissé az előző sort. Minden alkalommal más irányban nyírj, ezzel elkerülhető a talaj tömörödése, és a kopott foltok kialakulása.
Soha ne nyírj füvet, amikor a pázsit vizes, különben a nyírás egyenetlen lesz, a fűnyíró nyomot hagyhat a gyepben, kikaparja a füvet. Ráadásul a nedves fűszálak a fertőzésekkel szemben is védtelenebbek lesznek.
Nyírás után a legfontosabb a bőséges öntözés. Ennek legjobb módja az esőztető öntözés, vagyis felülről permetezve, spriccelve juttasd ki a vizet. Az öntözésre a lágy esővíz az ideális, de ha nincs más, a vezetékes víz is megteszi, ám ha ez túlságosan kemény, lágyítani szükséges. A legegyszerűbb a pihentetés, vagyis tölts fel egy nagy hordót, és öntözés előtt hagyd pár napig állni. Másik módszer, ha tíz literenként öt dekagramm tőzeget adagolsz a csapvízhez, és azzal locsolsz.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.