Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Svájcról mindenkinek a magas hegyek, a hegyi legelőkön tarkálló tehenek, a gazdag tejből készített csokoládék és sajtok jutnak az eszébe. Nem véletlen, hiszen Svájc neve kétezer éve egybeforrt a minőségi sajtokéval.

A svájci sajtokról először az ókori Róma idejében emlékeztek meg, az első században, a római történész, idősebbik Plinius tesz említést a caseus helveticus-ról, azaz a Svájc környékén elő törzsek által készített sajtokról.

Ezek a sajtok ugyan még egészen kezdetlegesek voltak, de az évszázadok során kiteljesedett a hegyek között élő népek sajtkészítő tudománya, és a 13. században megjelentek a ma is ismert svájci sajtok. A svájci kemény sajtok karrierének kulcsa a tárolhatóságában, szállíthatóságában volt. Az általuk előállított kemény sajtokat ugyanis könnyedén magukkal vihették az utazók, így az Európát átszelő vándorok tarisznyáiban hamar megjelentek a svájci sajtok.

Szabadban legelésznek a gazdag tejet adó svájci tehénkék
Szabadban legelésznek a gazdag tejet adó svájci tehénkék

A 17-18. századra komoly exporttermékké vált a sajt. Egy 1793-ból származó útikalauz tanúsága szerint a svájci vidéken nehéz tejet, vajat találni, mert – ahogy az útikalauz írója feltételezi – mindből sajtot készítenek.

Még Napóleon is sajttal etette a Szent Bernát hágón átkelő katonaságát, igaz, ő erőszakkal vette el a helyi szerzetesek borait és sajtjait, akiknek csak Mitterrand elnöksége alatt, 1984-ben sikerült ezek ellenértékének egy részét behajtani.

A sajtok mellett a sajtkészítéshez értő mesterek híre is messze földre eljutott, s a svájci sajtmesterek Európa- és Amerika-szerte segédkeztek az országok, régiók tejiparának beindításánál vagy a már meglévő iparágak változtatásán. Ilyen módon jöhetett létre a Tilsiter, amely ugyan svájci sajt, de születési helye mégis Kelet-Poroszország volt. A sokféle legenda egyike szerint 1893-ban született meg a Tilsiter a Westphal család jóvoltából, akik Tilsitben próbáltak meg a helyi körülmények között Emmentalert készíteni. Az első kísérletek után nem sokkal a család visszatért Svájcba, az addigra már kiforrott recepttel, és Thurgauban letelepedve vágott bele az addigra már Tilsiternek keresztelt sajt további gyártásába. Ez a tanácsadó tevékenység a mai napig létezik: kormányok, országok gyakorta kérnek segítséget a svájci szakemberektől.

A Tilsiter is nagyon népszerű, aromás sajt
A Tilsiter is nagyon népszerű, aromás sajt

A svájci sajtok közül a legismertebbek a félkemény és a kemény sajtok. A félkemény sajtok közé tartozik az Appenzeller, a már említett Tilsiter, a sokak által rajongásig szeretett, vékonyra szelt Tête de Moine, valamint a raclette nevű svájci fogáshoz is használt olvadós, de nem szétfolyó, ízes sajt, a Raclette. A leghíresebb mégis a Gruyere, ez a nagyon karakteres, többféle érési szakaszban is kapható sajt.

Raclette - mindenki magának állítja össze, mikor mi kerüljön az olvadó sajt mellé
Raclette - mindenki magának állítja össze, mikor mi kerüljön az olvadó sajt mellé

Appenzeller

Az Appenzell régióból származó Appenzeller jellegzetesen savanykás, enyhén gyümölcsös íze miatt kedvelt eleme a sajttálaknak, friss gyümölcsökkel kínálva tökéletes párosítás a borokhoz. A 14. század óta jegyzett sajt jellegzetessége, hogy az elkészített friss sajt kérgét az érési folyamat során gyógynövényekkel kevert sóoldattal mossák le időről-időre. Ettől az egyedi keveréktől válik a sajt még ízletesebbé. A fűszeres sóoldat mellett a kérget gyakorta mossák borral vagy almaborral is, ami tovább gazdagítja a sajt ízét, növeli annak gyümölcsösségét.

A kis lukakkal tarkított, halványsárga sajtnak három változata ismert. A klasszikus a legenyhébb ízű, míg az extra változatot csípősnek is érezhetjük. Az Appenzellerhez jól illenek a fehérborok.

Appenzeller - többféle érettségben kapható
Appenzeller - többféle érettségben kapható

Raclette, olvadtan az igazi

A Raclette sajt ismertségét a francia-svájci ételnek köszönheti, amely igazi közösségi élményt nyújt. Az asztali grillezésre emlékeztető közös ételsütögetés igazi móka, gyerekek, felnőttek egyaránt kedvelik. Kevés előkészítést, jó alapanyagokat és azt a bizonyos raclette sajtot igényli. A jó raclette sajt ideálisan olvad, megfolyik, de egyben marad, enyhe, kissé mogyorós íze nem nyomja el az alatta rejtező falatokat, hanem kiegészíti azokat. Raclette sajt hiányában akár Emmentalerrel is készíthetünk raclettet. A Raclette sajt nem igényel hosszú érlelési időt, bár a friss, három hónapos sajtnál kissé érettebb sajttal karakteresebb ételt kapunk. A Raclette-ből létezik fűszerezett és füstölt változat is, ezeket is érdemes kipróbálni. A raclette sajt kiválóan alkalmas csőben sült ételek, melegszendvicsek készítésére is.

A raclette igazi társasági étel, mindenki magának sütöget, mégis közös az élmény
A raclette igazi társasági étel, mindenki magának sütöget, mégis közös az élmény

A szerzetes feje

Amíg a Raclette sajtból szelt vastag takaró alatt sülnek a különféle falatok, addig a 13. század óta készített Tête de Moine sajt esetében pont az a lényeg, hogy minél vékonyabb, áttetszőbb réteget sikerüljön metszeni a korongról. Ehhez speciális eszközt is kifejlesztettek, egy olyan körkést, amely vékony hullámokban metéli le a sajtot. A borotvált sajt valószínűleg a szerzetesek tonzúrájáról nyerte el nevét, de hogy maguk a szerzetesek voltak ilyen önironikusak, vagy a pengével fodrosra szelt sajtot mások nevezték el, ez már a múlt ködébe vész. Az édeskés, enyhe sajt nagyon kellemes kiegészítője lehet az édesebb boroknak. Önmagában vagy aszalt gyümölcsökkel, édesebb, magos kenyérrel kínálva is kiváló.

Így forgácsolják vékony szeletkékre a Tete de Moine sajtot
Így forgácsolják vékony szeletkékre a Tete de Moine sajtot

Emmentáli és Gruyere, a kemények

A nemzetközi hírnévre szert tett svájci sajtok közül talán a kemény sajtok a legismertebbek: az Emmentaler és a Gruyère. Az Emmentaler számít az igazi, klasszikus svájci sajtnak. A nagy, mély lyukakról, karakteres, de nem túl erőteljes ízéről ismert sajt rendkívül sokoldalúan felhasználható sajt. Tökéletesen megállja a helyét bármilyen sajttálon, de főzéshez, sütéshez is ideális, Raclette sajt híján nyugodtan készíthetjük vele a különféle szendvicseket, csőben sült fogásokat, pitékhez, melegszendvicsekhez. Mivel jól olvad, ezért az Emmentaler ideális sajt a svájciak másik kedvelt közösségi fogásához, a fondühöz is. Enyhe ízének és a benne lévő – olykor diónyi nagyságú - lyukaknak köszönhetően az Emmentaler-t a gyerekek is kedvelik, érdemes ezért a sajtot nem csak a felnőtteknek szánt sajttálakon megjeleníteni, hanem a gyerekek számára is kínálni, akár egy kis csonthéjassal, gyümölccsel körítve.

A fondü a hűvös esték tökéletes fogása, csak társaságban érdemes enni!
A fondü a hűvös esték tökéletes fogása, csak társaságban érdemes enni!

Az Emmentalerben található hatalmas lukak a sajt érése folyamán keletkeznek. A sajtot először barlangokban tárolják, majd melegebb pincékben tartják, itt alakulnak ki – az erjedési folyamatnak köszönhetően – a méretes lyukak.

Az Emmentaler ízében az is közrejátszik, hogy szigorúan ellenőrzött táplálékon nevelt tehenek tejéből készítik. A svájciak nagyon alaposan szabályozzák a sajtkészítést. Nem csak a teheneknek adott táplálék milyensége van meghatározva, hanem az is, hogy mennyire kell frissnek lennie a tejnek, amikor a sajttá történő feldolgozása megkezdődik. Ennek a hegyi legelő gyógynövényben gazdag fűnek és a szigorúan szabályzott gyártási folyamatnak köszönhetően születnek a messze földön híres sajtok.

Emmentáli jellegű sajtot szinte a világon mindenhol készítenek
Emmentáli jellegű sajtot szinte a világon mindenhol készítenek

Az Emmentálival ellentétben a Gruyère-ben csak szolid méretű légbuborékok találhatóak. Az eredetvédett sajt testvérei Franciaországban is megtalálhatóak. A Gruyère-rel közeli rokonságban áll a Comté és a Beaufort sajt is. A Gruyère igazi adu ász. Magában fogyasztva, sajttálakra, szendvicsekbe, ételekbe téve is tökéletes. Az apróbb buborékok mellett a Gruyère íze kissé édeskés, halványan diós, és pont annyira sós, amennyire kellemes. Az éréssel természetesen a Gruyère is karakteresedik, az idő elteltével jelennek meg benne a légbuborékok, és válik egyre morzsalékosabbá az állaga, fűszeresebbé és intenzívebbé az íze.

Gruyere, a svájci sajt-legenda
Gruyere, a svájci sajt-legenda

A kemény sajtoknál meg kell említeni a Svájc középső kantonjaiban készülő Sbrinz elnevezésű extra kemény sajtot is, amely - állagából és felhasználási köréből fakadóan - a parmezán távoli rokonának is tekinthető. A Sbrinz sajtot minimum 16 hónapig érlelik, de teljes íze csak 2,5 évnyi tárolás után bontakozik ki. A legendák szerint ez a sajt Európa legrégebbi sajtja, amit már Krisztus idejében is készítettek. Erre ugyan nincsen írásos bizonyíték, de ha ilyen papírokkal kéne igazolni a sajt múltját, akkor a XVI. századi írásokkal ezt is megtehetjük.

Sajtos csirke

Hozzávalók:
6 csirkecomb
20 dkg emmentáli sajt

1 tojás
5 nagy evőkanál tejföl
3 evőkanál olaj

Elkészítés: Egy nagyobb serpenyőbe 3 evőkanál olajat öntök, majd a bőrös, besózott csirkecombokat belefektetem, s körben alaposan bekenem a tojással elkevert tejföllel, majd a reszelt sajttal megszórom. 190 fokon sütöm, amíg a hús átsül és a sajt szépen meg nem pirul.

Sajtos-cukkinis lepény

Hozzávalók:
1 csomag leveles tészta
2-3 közepes cukkini
1 tojás
2 dl tejföl
szárított kakukkfű

10 dkg reszelt Raclette sajt

Elkészítés: A leveles tésztát gáztepsi méretűre nyújtom, majd sütőpapírral bélelt tepsibe fektetem. A tejfölhöz hozzáadom a tojást, finoman megsózom, kakukkfűvel meghintem, majd elhabarom. A cukkiniket vékonyan felkarikázom. A tésztára ráöntöm a tejfölös krémet, majd a cukkinikarikákat sorba rendezve ráfektetem. Picit sózom, majd a reszelt sajttal alaposan megszórom. 180 fokon addig sütöm, amíg szépen meg nem barnul a sajt.

Svájci receptek >>>

Hol együnk, mit együnk Svájcban? >>>

Mindent a sajtokról és a tejtermékkről >>>

Emmentáli, a nagyon lukas sajt >>>

Gruyere, a világ legjobb sajtja >>>

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.