A kecskesajt kecsketejből készül, mely az egyik legegészségesebb tejfajta. Gyógyító hatását már a 17. században írásban méltatták. Régen, az antibiotikumok felfedezése előtt a tüdőszanatóriumok mellett kecsketenyészetek voltak, hiszen a kecsketej a tébécé gyógyításában nagy szerepet játszott. A kecske testsúlyának tízszeresét termeli meg tejben. A kecske teje több vitamint tartalmaz, és könnyebben emészthető, mint a tehéntej. Forralás nélkül is iható, tejallergiát nem okoz. A kalcium, magnézium és foszfor aránya és felszívódási képessége az ember számára a legmegfelelőbb. Vastartalma háromszorosa a tehéntejének. Magas fehérjetartalma miatt igen jó roborálószernek tartják.
Az általában 40-45 százalékos zsírtartalmú kecskesajt meglehetősen tömény. Íze igen markáns, ezért csak kevés kell belőle. A kecskesajtot főleg kis üzemekben, manufaktúrákban, jellemzően kézzel készítik. Ez hazánkra és Nyugat-Európára is érvényes. A legnagyobb hagyománya Franciaországban van a kecskesajtnak, de fogyasztják a görögök, a spanyolok, az osztrákok, a németek, a hollandok, az angolok is. Sokszor keverik juh- és tehéntejjel. A franciák chevre-nek (ejtsd: sevr) hívják.
Rengeteg kecskesajt fajta létezik. Lehet nyers vagy pasztőrözött tejből készülő kecskesajtot kapni. A kecskesajtok íze az egészen enyhétől az igen erőteljesig terjed.
Létezik bevonat nélküli, a bevonatosok közül aranysárgás, penészes, élesztős vagy rúzsos (ez egy penészfajta). Magyar termelők is készítik a sózott faszénnel bevont kecskesajtot.
Zöldfűszerekkel is beborítják, és gyakran a sajt maga kap erős fűszerezést. Olajban eltett kecskesajtokat is lehet kapni, ezek akár fél évig is fogyaszthatók.
Krémsajttal keverve, fűszerezve kenhetjük kenyérre. Picit meggrillezve salátával is kitűnő. Ránthatjuk, panírozhatjuk, keverhetjük burgonyával, zöldségekkel, valamint felfújtakhoz is nagyon finom. Isteni körtével, fügével, eperrel, sárgadinnyével.
A franciák hidegen is eszik, de elterjedt a chevre chaud (ejtsd: sevre só), a meleg kecskesajt, bagettel vagy panírozva, baconben megsütve.
Hozzávalók 6 fő részére
Elkészítés: A hozzávalókat turmixoljuk - ha kell, egy kis olívát adunk hozzá. A lényeg, hogy sűrű állagú legyen. Tálra rendezzük, a tetejét megszórjuk pirított dióval. Pirítóssal nagyon finom. Előételként egyforma kis paradicsomokba tölthetjük, és ruccolaágyon tálaljuk.
Hozzávalók
Elkészítés: A paradicsomot félbevágjuk, majd a csumáját V alakban kivágjuk, vékony lapokra karikázzuk. A kecskesajtból kb. fél centi széles szeleteket vágunk, ezeket a szeleteket pedig úgy osztjuk el, hogy egy-egy paracsomszeletet beborítsanak. A grillsütő rácsára sütőpapírt vagy alufóliát terítünk, rárakjuk a paradicsomszeleteket úgy, hogy ne érjenek össze. Meglocsoljuk őket egy kis olívaolajjal, fűszerezzük, majd beborítjuk a kecskesajttal. Kb. 10-15 percet grillezzük (míg a sajtok teteje szépen megsül). Míg sül, kis szeletkékre vágjuk az olívabogyót (én a feketét szeretem, mert kevésbé sós), és apró kockára a lila- vagy újhagymát. Ha a grillezés kész, kis dermedés után (hogy a sajt teteje ne legyen olyan folyós) előbb egy-egy pöttynyi pestóval megkenjük a sajtos paradicsom szeletkék tetejét, majd rászórjuk az olíva-hagyma keveréket, tálaljuk.
Hozzávalók
Az öntethez
Elkészítés: A hasábokra vágott kecskesajtot megforgatjuk lisztben, felvert tojásban, majd ismét lisztben. Az olajat a mézzel elkeverjük, a sütéshez felforrósítjuk. Amikor már elég forró, de még nem ég benne a méz, beletesszük a bundázott sajtot, és kevergetve, forgatva készre sütjük. Sütés közben a méz rátapad a sajtra, és rákaramellizálódik. Ha megsült, konyhai papírkendőn lecsepegtetjük, és hidegen vagy melegen, a megmosott, szárazra törölt salátaleveleken tálaljuk. A szezámolajat elkeverjük az ecettel és a mézzel, és a sajtot az asztalon még meglocsoljuk ezzel az öntettel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.