A japán gasztronómia hazánkban is egyre nagyobb teret kap az utóbbi években, népszerűsége pedig feltehetően az ételek minőségében és különleges ízvilágában keresendő. A japán fogások nemcsak egészségesek, de döntően friss hozzávalókból is készülnek.
„A japán konyha azért különleges, mert a természetből és a hagyományokból egyaránt merít. Az ételkészítés folyamata nem a konyhában, hanem már
az alapanyagok kiválasztásánál megkezdődik” – mondja Héder Irma, az autentikus japán gasztronómia hagyományait követő Sushi Sei étterem ügyvezetője. Az ételek fő összetevői a rizs, a hal, a tenger gyümölcsei és a zöldségek, de gyakran szerepel hús is a hozzávalók között.
A felkelő nap országának különlegességei közül is talán az egyik legismertebb és egyben legnépszerűbb japán étel a sushi. A sushin túl pedig rengeteg specialitást tartogat még a japán konyha, a hasonlóan kedvelt ételek közé tartozik még a tempura (ropogós bundában sült hal, rák vagy zöldségféle), a ramen (japán tésztaleves), a soba és udon tészták.
Bár a japán konyha egyre népszerűbb, igazán autentikus éttermet még mindig nehéz találni hazánkban; Magyarországon ugyanis inkább a fúziós éttermek vannak többségben. Ám, ha valódi japán gasztroélményre vágyunk, a budapesti Sushi Sei azon kevés autentikus éttermek egyike, amely valódi betekintést nyújt a hamisíthatatlan japán gasztronómiába - ezt pedig mi sem bizonyítja jobban, minthogy a Magyarországon élő japán közösség nagy számban látogat az étterembe, ami az "otthon" ízeit hozza el nekik.
A Sushi Sei ételeiben az édeskés, osakai ízvilág köszön vissza, a sushi és a főételek mellett pedig, kevesen tudják, de az édességeknek is nagy szerep jut az étkezések során.
A sushit rizságyon vagy algatekercsben kínálják, és számos variációja létezik ennek a nyers halas, ecetes rizses ételkülönlegességnek. A maki talán a legismertebb és leggyakoribb közülük, ez a klasszikus algás sushitekercs, míg a nigiri az alga nélküli, ovális rizsgombóc. Ezeken túl pedig van még az inari, ami egy sült tofuból készült batyu, illetve az osi, ami egy kocka formájú változata a sushinak. A "tölteléket" illetően pedig határtalan a variációk tárháza.
A sushitekerés fortélyait a Sushi Sei magyar séfjétől, Szabó Jánostól lestük el, akinek a mestere az étterem főszakácsa, az Osakában született Seiichi Kusumoto volt. Kusumoto évtizedekig dolgozott különböző japán éttermekben, ahol rengeteget tanult a japán csúcsgasztronómiáról is, majd '94-ben került Magyarországra, hogy itt folytassa tovább szakmai tevékenységét. Így aztán nem meglepő, hogy a Sushi Sei étterem teljesen megőrízte hagyományos japán jellegét, ezáltal pedig Budapest egyik legjobb japán éttermévé nőtte ki magát.
Japánban a sushikészítés külön művészet, a séfek legalább 5 év alatt sajátítják el a tökéletes sushi titkát és technikáját (a Sushi Sei konyháján pedig a séfek 2 évig tanulnak, mielőtt a rizsfőzésig eljutnak). Nekünk most 5 percünk volt erre, a rizs formázásától a tekerésig - mutatjuk, hogyan sikerült.
1. A szárított algalapot előkészítjük, és a sushi-tekerő bambuszrolóra helyezzük.
2. A kezünket bevizezzük, majd egy nagyobb gombóc rizst (kb. egy maréknyit) összetapasztunk a tenyerünkben.
3. A rizst az algalap szélére fektetjük, majd egyenletesen, óvatosan nyomkodva szétterítjük a közepén, végül pedig eloszlatjuk a széleken is.
4. A rizsre ízlés szerint tehetünk kevés wasabit, majd ráhelyezzük a tetszőleges tölteléket, és az egészet feltekerjük.
5. Az így kapott sushitekercset 6 egyforma, 3-4 cm-es darabra vágjuk egy éles késsel.
Az otthon gyártott sushinál egyébként szintén nagyon fontos az alapanyagok minősége, a legjobb termékeket érdemes a különféle ázsiai élelmiszerboltokban beszerezni. Ezekben az üzletekben nemcsak az alapanyagohoz, hanem a sushikészítést megkönnyítő segédeszközökhöz is hozzájuthatunk.
A sushi mellett számos fogás várja még a Sushi Sei étterembe látogatókat, ezekből is kaptunk egy kis kóstolót. Íme!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.