Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Minestrone recept
Minestrone
Mákos guba  recept
Mákos guba
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Alapételek

Ettől az extra hozzávalótól még finomabb a cigánypecsenye

Cigánypecsenye /Fotó: Mindmegette
Azzal biztosan sokan egyetértünk, hogy a cigánypecsenye a hazai konyha közkedvelt étele, egyben pedig a magyaros sültek elengedhetetlen darabja. Így nem csoda, hogy minket is megihletett ez a finomság, ráadásul hoztunk hozzá egy extra hozzávalót is, amitől még finomabb lesz ez a fűszeres, szalonnával megspékelt frissensült.

A cigánypecsenye eredetét nézve több verziót is ismerünk. Az egyik az, hogy az alaprecept a vándorcigányoktól származik. Gasztronómiájukban a jóval több parázs fölött sütött húsra fektették a hangsúlyt, míg a magyar konyhában inkább a húsok főzése volt gyakori, mint ahogyan azt a pörköltekkel is tesszük. Elnevezése utalhat barna színére és füstös ízére, amit a parázs feletti sütésnek köszönhetünk.

Él egy olyan elmélet is a köztudatban, miszerint régen a pecsenye tetejére cigányszalonnát tettek. Ez egy olyan füstölt szalonnafajta, amit érése után legalább 3 centi vastag, 8-10 centi széles, 30-40 centi hosszú darabokban vérbe mártva megfüstöltek. Jellegzetes feketés vérfüstburkát is így kapta meg.

A cigánypecsenye a hazai konyha közkedvelt étele /Fotó: Mindmegette
A cigánypecsenye a hazai konyha közkedvelt étele /Fotó: Mindmegette

Megint másik elképzelés szerint a cigánypecsenye a szocializmus gyermeke. Akkoriban már igen népszerű volt ez a magyaros étel, hiszen gyorsan és előre elkészíthető, így hamar az iskolák és a munkahelyek menzáinak elengedhetetlen darabja lett.

A cigánypecsenye sütése ma már inkább serpenyőben vagy sütőben történik sok-sok hagyma felhasználásával, amit mi most kibővítettünk azzal, hogy sütés előtt a szeletek egyik oldalát megkentük mustárral, aztán sóztuk, borsoztuk, és ezután helyeztük a serpenyőbe. Ez az elkészítési módszer persze csak egy lehetőség, de megéri kipróbálni, hiszen sokkal finomabbá teszi a húst az ennek a plusz hozzávalónak ilyen módon való felhasználása.

Hozzávalók:

  • 80 dkg sertéstarja
  • 20 dkg füstölt kenyérszalonna

A páchoz:

  • 1 fej fokhagyma
  • 2 tk. pirospaprika
  • bors
  • 3 dl étolaj

Az extra hozzávaló (opcionális):

  • 2 ek. mustár

A CIGÁNYPECSENYE PONTOS RECEPTJÉT ITT TALÁLOD >>>

Elkészítés:

  1. A húst előkészítjük, ha nem szeletelt, akkor nagyjából 6-8 milliméteres szeleteket vágunk, ha vastagabb, egy klopfoló segítségével finoman megütögetjük, ez picit a rostokat is puhítja.
  2. A páchoz egy nagyobb keverőtálban, amiben a hússzeletek is elférnek, a fokhagymagerezdeket egy fokhagymanyomó segítségével átnyomjuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, fűszerezzük borssal, felöntjük az olajjal, és az egészet jó alaposan összekeverjük. Sót nem rakunk bele, mert a só kivonja a húsból a nedvességet.
  3. A pácba fektetjük a hússzeleteket, és alaposan összeforgatjuk, hogy a szeletek minden részére jusson a fűszeres olajból. Úgy igazítjuk a hússzeleteket, hogy az olaj pont ellepje, ezután letakarjuk, és egy éjszakára a hűtőbe tesszük. Ha gyorsan akarjuk elkészíteni, akkor minimum egy óráig pácoljuk, de ha igazán jót szeretnénk enni, akkor további 3-4 napig érleljük a húst. Ezalatt az idő alatt naponta mozgassuk, forgassuk át a szeleteket.
  4. A pácolás végeztével következhet a sütés. Elkészítjük a szalonnából a kakastaréjt, a szalonnát 4-5 milliméteres szeletekre vágjuk, a szeleteket bevágjuk 5-6 milliméterenként. Egy serpenyőt alacsony hőmérsékleten hevíteni kezdünk, erre rakjuk a szalonnaszeleteket, időnként forgatva 6-8 perc alatt zsírjára pirítjuk, közben a kakastaréj forma is kialakul.
  5. A szalonnát kivesszük a serpenyőből, tálalásig félretesszük, a visszamaradt zsiradékot a serpenyőben hagyjuk, és ezen megsütjük a hússzeleteket. A hússzeletek egyik oldalát sütés előtt sózzuk. A hőfokszabályzót közepesre állítjuk, és behelyezzük a szeleteket a serpenyőbe a sózott oldalukkal lefelé. Egyszerre annyi szeletet sütünk, ami kényelmesen elfér a serpenyőben. Oldalanként 3-4 percig sütjük. Fordításkor sózzuk a hús másik oldalát is (utána már nem kell forgatni a húst).
  6. Az extra verzió abban különbözik, hogy sütés előtt a szeletek egyik oldalát megkenjük mustárral, majd sózzuk, borsozzuk, és ezután helyezzük a serpenyőbe.
  7. Tálalás előtt a szalonnaszeletek tetejét pirospaprikába mártjuk, és a fűszeres kakastaréjt a hússzeletre rakjuk. Klasszikus körete a hasábburgonya vagy a vegyes köret, és nem maradhat el mellőle valamilyen savanyúság sem.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.