A zsemlegombóc legalább olyan klasszikus köret mint a petrezselymes krumpli vagy a nokedli. Sokan csak a vadas mellé tudják elképzelni, pedig bármilyen más szaftos és húsos ragu mellé tökéletesen passzol.
A zsemlegombóc nem hiányozhat a vadas mellől. Ez az egyszerű és magyaros köret legalább olyan ismert és közkedvelt, mint a petrezselymes krumpli, a nokedli, mégis ritkán és szinte csak a vadas mellé készítjük. A zsemlegombóc viszont remekül passzol bármilyen szaftos és húsos raguhoz, legyen az tejszínes, gombás vagy akár tárkonyos étel.
A zsemlegombóc elkészítése ráadásul pofonegyszerű, a végeredmény pedig nemcsak ízletes, de garantáltan felidézi a gyerekkori, kellemes ízemlékeket is. Mutatjuk a receptet videón is!
Íme a zsemlegombóc receptje
Hozzávalók:
3 db vizes zsemle
2 dl tej
1 ek. olaj
1 fej vöröshagyma
2 db tojás
1 csokor petrezselyem
5-6 ek. liszt
só
bors
Elkészítés:
A zsemlegombóc elkészítéséhez a vizes zsemléket apró kockákra vágjuk, sütőtepsire helyezzük és 190 Celsius-fokra előmelegített sütőben, alsó-felső módban addig sütjük, amíg pici színt nem kapnak. Nem szabad megégetni a zsemlekockákat.
A zsemlekockákat ezután egy mély tálba tesszük és felöntjük a tejjel és egy kanállal alaposan átforgatjuk, hogy mindenhol érje a folyadék. Pár percig pihentetjük.
Egy serpenyőben kevés olajat hevítünk és megdinszteljük a kockákra vágott vöröshagymát. Ízlés szerint sózzuk.
Ha a zsemlekockák magukba szívták a tejet, akkor hozzákeverjük a dinsztelt vöröshagymát és hozzáadjuk a két tojást, a felaprított petrezselymet és a lisztet. Ehhez a mennyiséghez 5-6 evőkanál liszt kell, de lehet, hogy többre is szükség van, attól függően, mekkorák a tojások. Sózzuk és borsozzuk, majd egy fakanállal alaposan összedolgozzuk. Sűrű, kézzel formázható masszát kell kapnunk, ezért ha kell, tehetünk még hozzá lisztet.
Egy lábasban vizet forralunk, amit alaposan megsózunk. Amíg forr a víz, addig pihen a zsemlegombóc masszája. Amikor a víz gyöngyözni kezd, akkor vizes kézzel falatnyi gombócokat formázunk és egyenként a sós vízbe tesszük. A gombócok főzés során megdagadnak, így nem érdemes nagyokat formázni.
Újraforrástól számítva tíz percig főzzük a gombócokat, majd elzárjuk a hőforrást, lefedjük a lábast és tíz percig állni hagyjuk.
Tálalásig tarthatjuk meleg vízben a zsemlegombócokat. Vadas, vagy bármilyen szaftos ragu mellé tökéletes köret.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.