Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Puncstorta  recept
Puncstorta
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Ásványvíz

Nyári folyadékpótlás - nemcsak italokkal

A korszerű, kiegyensúlyozott táplálkozás része a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is. Egy egészséges, felnőtt embernek úgy 1,5-2 literre van szüksége naponta. Nem árt figyelembe venni, hogy a szervezet víztartalma a korral előre haladva egyre csökken, és a kiszáradásra leginkább a gyerekek és az idősek érzékenyek.

A folyadékfelvétel és -leadás az egészséges szervezetben egyensúlyban van. Az egyensúlyi állapotot számos tényező befolyásolja, mint például nehéz fizikai megterhelés, sporttevékenység, izzadás (napozás, szauna), de az éghajlat, a külső hőmérséklet, és bizonyos állapotok (láz, hasmenés, hányás) is.

A nyári nagy melegben különösen nagy figyelmet kell szentelni a megfelelő mennyiségű folyadék pótlására. A fokozott izzadással járó nyári elfoglaltságok - így a napozás, a kirándulás, vagy a túrázás - megnövelik a szervezet folyadék- és ásványianyag-szükségletét. A csapvízzel csak folyadékot, az ásványvizekkel folyadékot és ásványi anyagokat juttatunk a szervezetünkbe. A gyümölcs- és zöldséglevek, valamint a tej azon kívül, hogy szerepet játszanak a folyadékpótlásban, vitaminokat, energiát, szénhidrátot, valamint a tej esetében fehérjét és zsírt is tartalmaznak.

Az alkohol, ha halmazállapotát tekintve folyadék is, nem alkalmas folyadékpótlásra. Az alkoholtartalmú italok fogyasztása nyaralás alatt általában intenzívebb, mint a hétköznapi élet során, hiszen ilyenkor mindenki próbál egy kicsit kikapcsolódni, pihenni, és másnap egyébként sem kell menni dolgozni.

Érdemes azonban tudni, hogy az alkohol nemhogy segít a folyadékpótlásban, hanem ennek ellentéteként, folyadékot von el a sejtektől. Többek között ennek a következménye a másnapi fejfájás. Tehát, ha alkoholtartalmú italokat fogyasztunk a megnövekedett folyadékszükséglet biztosításáról is gondoskodni kell. A legjobb módszer erre, ha egy-egy pohár alkoholtartalmú ital közé egy pohár ásványvizet is beiktatunk. Ha valaki mégis másnaposan, fejfájással kelne fel, érdemes az aznapra tervezett napozást kihagynia, és bőséges mennyiségben vizet, ásványvizet innia, hogy a szervezet egyensúlya helyreálljon.

Alternatív folyadékbevitel

Az italokon kívül vannak olyan ételcsoportok is, amelyek folyadéktartalma jelentős. Ide tartoznak elsősorban a levesek, valamint a főzelékek, mártások. A levesek a magyar táplálkozási szokásokat figyelembe véve fontos szereplői az étkezésnek, sokféle alapanyagból, hidegen, vagy melegen fogyasztva, változatos elkészítési módokkal szerepelnek táplálkozásunkban. Alapanyagtól függően változik az energia- valamint a tápanyagtartalmuk.

Nyáron általában a hidegen is fogyasztható gyümölcsleveseket részesítjük előnyben, ami tartalmazhat idényszerű gyümölcsöket - meggyet, cseresznyét, málnát, epret, őszibarackot - vagy befőtteket, illetve konzerv gyümölcsöket is. Ezek a levesek amellett, hogy segítenek az elvesztett folyadékot pótolni, a nagy melegben még frissítőleg is hatnak.

Leveshívőknek ajánljuk válogatásunkat >>>

Lássunk néhány receptet!
Gazpacho, a spanyol zöldségleves

Munka: kb. 30 perc
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
Nehézségi fok: könnyű
1 adag: 240 kcal

Hozzávalók 4 személyre:
8 szelet szendvicskenyér
1 gerezd fokhagyma
3 ek. szívbarát margarin (pl. Flora)
1-1 zöld, sárga, piros húsú paprika
1 salátauborka
1 fej vöröshagyma
40 dkg paradicsom
1 ek. fehérborecet

Előkészítés: Kis kockákra vágunk 5 szelet szendvicskenyeret. A fokhagymát meghámozzuk, összetörjük. Felolvasztunk 2 evőkanálnyi margarint, belekeverjük a fokhagymát, a kenyérkockákat, és 30 percig állni hagyjuk. Közben a zöldségeket megmossuk, megtisztítjuk.

Elkészítés: Mindhárom paprika húsának harmadát, az uborka és a hagyma harmadát is kis kockákra vágjuk, és hidegre tesszük. A maradék zöldségeket nagyobb darabokra vágjuk, és a vajba áztatott kenyérrel turmixgépben vagy botmixerrel pürésítjük. Az ecettel, sóval, borssal fűszerezzük, és kb.egy órára hidegre tesszük. A maradék három szelet kenyeret apró kockákra vágjuk. Felolvasztjuk a maradék margarint, és megpirítjuk benne a kenyérkockákat. Sóval, borssal ízesítjük. A jól lehűtött levesre szórjuk a félretett zöldség-, és kenyérkockákat, és tálaljuk.


Vörösboros meggyleves

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
Nehézségi fok: könnyű
1 adag: 377 kcal

Hozzávalók 4 személyre:
1 kg meggy
2 dl vörösbor
1 citrom leve
10 dkg cukor
5 szem szegfűszeg
1 rúd fahéj
1 dl tejszín
1 tojássárgája

Előkészítés: A meggyet megmossuk, megtisztítjuk, kimagozzuk. Lecsepegő levét felfogjuk.

Elkészítés: A kimagozott meggyet saját levével, a vörösborral, 1 liter vízzel, a citromlével és a cukorral feltesszük főzni. Amikor felforrt, beletesszük a szegfűszeget, a fahéjat, és felforraljuk, majd ezeket a fűszereket eltávolítjuk belőle. (Ha fahéjat kis darabokra törjük és a szegfűszeggel együtt teatojásban tesszük a főzőlébe, könnyebben el tudjuk távolítani.) A tejszínt elkeverjük a tojássárgájával, és lassan, állandó keverés közben rámerünk a levesből. (Ha a hideg tejszínes keveréket beleöntjük a forró levesbe, kicsapódik. Ezért kell először kevés meleg lével elkeverni!) Ezt visszaöntjük a többi leveshez és felmelegítjük. Forralni már nem szabad! Ha kihűlt, hűtőszekrényben jól lehűtjük, és hidegen tálaljuk. Tejszínhabot kínálhatunk hozzá.


Bazsalikomos uborkaleves

Munka: kb. 30 perc
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
Nehézségi fok: könnyű
1 adag: 278 kcal

Hozzávalók 4 személyre:
1 kígyóuborka
2 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 ág bazsalikom
1 ek. margarin
20 dkg natúr szendvicskrém
1 ek. liszt
7 dl zöldségleves, kockából
2 ek. citromlé
3 dkg fenyőmag

Előkészítés: Az uborkát megmossuk, harmadát levágjuk, félretesszük. A maradékot meghámozzuk, kockákra vágjuk. A hagymát, a fokhagymát meghámozzuk, felaprítjuk. A bazsalikomot leöblítjük, az egyik ág leveleit összetépkedjük.

Elkészítés: Felforrósítjuk a margarint, 5 percig pirítjuk benne hagyma-, a fokhagyma- és az uborkakockákat. Hozzáadjuk a szendvicskrémet, és rászórjuk a lisztet. Fokozatosan hozzákeverjük a zöldséglevet, és 10 percig forraljuk, majd belekevrjük az összetépkedett bazsalikomleveleket. Az uborkás levet botmixerrel pürésítjük, sóval, borssal és a citromlével ízesítjük. A levest hagyjuk kihűlni, majd a hűtőszekrénybe téve jól lehűtjük. A fenyőmagot zsiradék nélküli serpenyőben megpirítjuk, majd azonnal tányérra borítjuk. A félretett uborkadarabot nagyon vékony karikákra vágjuk/reszeljük. A levest a fenyőmaggal, az uborkaszeletekkel és a maradék bazsalikomlevelekkel díszítve tálaljuk.


Gyömbéres sárgadinnyeleves

Munka: kb. 20 perc
Fogyasztható: kb. 1,5 óra múlva
Nehézségi fok: könnyű
1 adag: 210 kcal

Hozzávalók 4 személyre:
1 kg sárgadinnye
1 nagy diónyi friss gyömbérgyökér
1 ek. citromlé
2 tk. cukor
1,2 dl tejszín vagy natúr joghurt
2 szál snidling

Előkészítés: A dinnyét kettévágjuk, magjait kikaparjuk, húsát kikanalazzuk. A gyömbért meghámozzuk, lereszeljük. A snidlinget apróra vágjuk.

Elkészítés: A dinnyehúst a reszelt gyömbérrel (ízlés szerint használhatunk valamivel többet is), a citromlével, a cukorral, egy csipet sóval turmixgépben vagy botmixer segítségével pürésítjük. A dinnyepürét leveses tálba ötjük, és a hűtőszekrényben, kb. egy óra alatt jó hidegre lehűtjük. A lehűlt lében alaposan elkeverjük a hideg tejszínt (vagy joghurtot). Kóstolás után, ha szükséges, adunk még hozzá egy kis sót és citromlét. A levest hűtött tálkákban szétosztjuk, és a snidlinggel megszórva tálaljuk.

További "napfényes" témákat találsz a Mindmegette Gasztrovakációóó rovatában >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.