Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Bébipapi

Fűszerek a mamának és a babának

A legtöbb várandós nő kívánja az ínyencségeket, a pikáns ízeket, ám a fűszerezéssel csínján kell bánni a terhesség idején. A szoptatáskor is figyeljünk étrendünkre, hat hónapos kor után pedig válogassuk meg, mivel ízesítjük a baba ételét! Pontosan mire is vigyázzunk?

Táplálkozás-egészségtani szempontból a fűszereket két csoportra oszthatjuk. Az egyik csoportba a lágy, úgynevezett zöldfűszerek tartoznak, amelyek sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, ezért ezeket várandósok és kisgyermekek is bátran fogyaszthatják. A kemény fűszerek csoportjába soroljuk a pikánsabb, csípősebb fűszereket, mint amilyen az erős paprika, a fekete bors, a chili, a mustár, a torma. Ezekben a fűszerekben szintén sok ásványi anyag és vitamin van, de fokozzák a gyomornedv termelődését, és irritálhatják a nyálkahártyát, ezért túlzott fogyasztásuk várandósoknak és kisgyerekeknek nem ajánlott. A várandósság előrehaladtával az anatómiai változások miatt a gyomornedv elválasztása fokozódik. Ilyenkor mondjuk, hogy a kismamának „ég a gyomra”. A kemény fűszerek fogyasztásával ez az érzet fokozódhat.

Tanács:
A kismama már a várandósság első szakaszában fokozatosan alakítsa át az étrendjét, főként, ha előtte zsírosan és fűszeresen táplálkozott!

3 dkg ánizsmagot, 5 dkg édes köményt, 5 dkg koriander magot és 5 dkg fodormentát összekeverünk, ebből egy evőkanálnyit leforrázunk 3 dl vízzel, 5–10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Este, étkezés után fogyasszuk!

Mértékkel érték

A zöldfűszereket tehát bátran ajánlhatjuk a kismamának és a nagyobb babáknak. A legtöbb zöldfűszer az étvágyra, az emésztésre, a bélműködésre és a vérkeringésre van jó hatással. Többségük fürdőkhöz, belélegzésre-inhalálásra, borogatásra, fertőtlenítésre is remekül használható. A zöldfűszerek egy részét gyógyteaként is fogyaszthatjuk.

Ezek a lágy, enyhébb fűszerek ugyan nem terhelik meg annyira a gyomrot, mint a kemény fűszerek, használatuknál a fő elv mégis a mértékletesség. Mindig keveset használjunk a fűszerből, hogy erőteljes illata, aromája ne vegye el az étel összetevőinek ízeit. Ha a kismamát kicsit is taszítja egy illat, akkor azt ne használja!

  • nyákoldó hatású fűszerek: babérlevél, kapor, piros paprika
  • étvágygerjesztők: borsikafű, petrezselyem, szurokfű, tárkony, szerecsendió, ánizs
  • emésztésre hatók (puffadás ellen, görcsoldók): bazsalikom, borsikafű, rozmaring, kömény, szegfűszeg
  • köhögésre: bazsalikom, kakukkfű, majoránna, szurokfű
  • nyugtató hatású fűszerek: citromfű, majoránna, szurokfű
  • immunerősítők: kakukkfű; babérlevél megfázás és influenza ellen; a bazsalikom izzasztó és lázcsökkentő hatású
  • lábáztatáshoz: rozmaring
  • a kakukkfű amellett, hogy használ bakteriális és vírusos fertőzések ellen, jó szélhajtó, köhögésre és fogínygyulladásra toroköblítőként is kiváló
  • a szegfűszeg görcsoldó hatása mellett remek fájdalomcsillapító, például fogfájásra, aftára használhatjuk ecsetelőként

  • Sóval…

    Legfontosabb fűszerünk a só, melynek gyógyító hatását már az ókorban is ismerték: használták fejfájás, kiütések, köszvény gyógyítására. A sós ivókúra az emésztésre, az immunrendszerre is jó hatással van. A só világszerte jellemző, túlzott fogyasztása azonban hajlamosító tényező a magas vérnyomás (hipertónia) kialakulására. A szakemberek a várandósokat mértékletes sófogyasztásra intik. Só- és fűszerszegény diétával a terhességi toxémia is megelőzhető.

    Natúr étel a babának

    Ideális esetben a csecsemő féléves koráig csak anyatejen él. Ha odafigyelünk gyermekünkre, akkor egyértelmű jelzéseket kapunk, melyik étel elfogyasztása után nem ízlik neki az anyatej. Azokat töröljük az étrendünkből, vagy változtassunk a fűszerezésen! A fűszernövények összetevői az anyatejbe kerülnek. Elsősorban a markáns ízű, magas illóolaj-tartalmúak okozhatnak problémát, például a fokhagyma, a fahéj, a bors, az erős fűszerpaprika, a zsálya vagy a borsmenta.

    A baba hat hónapos korában kaphat főzeléket, amelyet minimálisan szabad csak sózni, de a legjobb a kicsit a természetes ízekhez szoktatni. Ne a saját ízlelésünkből induljunk ki! A picik jóízűen megeszik a fűszermentes ételeket, és így megelőzhetjük, hogy felnőttkorukban „agyonsózzák” az ételeiket. A családi életmód meghatározó, és életünk hosszán kísérhetnek minket a kisgyermekkorban belénk táplált rossz szokások.

    Másként kell fűszerezni egy jó étvágyú és másként egy finnyásabb baba főzelékét. A kicsiknek készülő főzelékek ízesítésre használjunk citromot, paradicsomot, petrezselymet, fehérrépát! Nyolc hónapos kortól kaprot, őrölt köményt, majoránnát is tehetünk a baba ételébe, tíz hónapos gyermek táplálékát ízesíthetjük édes piros paprikával, póréhagymával, őrölt babérlevéllel.

    Ünnepekkor a kisgyerekeknek is készíthetünk ünnepi finomságokat, de ezekben a fő alapanyag és édesítő a gyümölcs legyen, kerüljük a fahéjat és a pikáns édességeket!

  • A fűszereket mindig kis mennyiségben használjuk!
  • A babérlevelet 15-20 percnél tovább ne hagyjuk az ételben, mert kesernyés ízt adhat.
  • A borsikafüvet a főzés végén tegyük az ételbe, előtte szintén kesernyés ízt eredményezhet.
  • Az ürömfüvet és a zsályát legalább 15-20 percig főzni kell, hogy a benne lévő káros anyagok elpárologjanak.
  • A legtöbb fűszert a főzés végén kell a majdnem kész ételbe tenni. A kaprot, a petrezselymet, a metélőhagymát az elkészített ételhez adjuk hozzá.

  • A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

    Hozzászólások (0)

    LegfrissebbTörlés
    Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

    Friss sztorik

    Google News
    A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.