Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Borok

A bor, ami a legjobban passzol a paprikás fogásokhoz: kadarka

A kadarka egy kihívást jelentő szőlőfajta a borászok számára, aki azonban belevág a termesztésébe, azt mondja, megéri vele foglalkozni. A fűszerességét, a játékos könnyedségét a fogyasztók is szeretik, nem hiába egyre népszerűbb.

Eredendően nem magyar fajta, hiába szeretünk „hungarikumként” gondolni rá. Magyarország területére a Balkánon keresztül került, mikor a törökök elől menekülő és hazánkban letelepülő rácok behozták magukkal az 1400-as évek közepén. Ők terjesztették el a kadarka termesztésének és borkészítésének módját, olyannyira, hogy a filoxéravész előtt Magyarország területén a szőlőültetvények közel 70%-a kadarka volt.

Mivel tömegtermelésre egyáltalán nem alkalmas, sajnos ez a szám fokozatosan csökkent, míg végül szinte majdnem teljesen eltűnt. A 90-es évektől egyre több borász fedezte fel újra a kadarkát, ma közel 400 hektár van az országban, és a telepítések száma fokozatosan nő.

A kadarkatőkék negyede ma Szekszárdon található. Az ottaniak mindig is ragaszkodtak ehhez a fajtához, így aztán az igazán idős tőkék itt találhatóak. Emellett még Egerben, az Alföldön és Villányban jelentős az állomány.

A kadarka rendellenes virágzatú, a virágfürtben nővirágú, hímjellegű és átmeneti formájú virágok is találhatóak. Fagyérzékeny, valamint későn, október végén érik. Bogyójának héja vékony, így egyrészt kevésbé ellenálló a betegségekkel szemben, másrészt emiatt kevesebb a színanyaga és a tannintartalma is. Az időjárásra való érzékenysége miatt előfordul, hogy nem minden évben tudnak szüretelni belőle.

A fajta karakterét könnyen elnyomhatja a túlzott hordóhasználat, ezért általában vagy tartályban, vagy használt nagy hordóban rövidebb ideig érlelik. Ekkor megmaradnak a piros bogyós gyümölcsös jegyek, és a szőlő saját, fűszeres karaktere is. Legtöbbször fajtaborként palackozzák, de házasításokban, például a szekszárdi és az egri bikavérnél is előszeretettel használják.

A könnyed, játékos, de elegáns bor mellé sokféle fogást választhatunk. Nagyon jól illenek hozzá a klasszikus magyar, fűszerpaprikás ételek, mint a halászlé, de bármilyen paradicsommal készült fogás, akár egy pizza mellé is bonthatjuk.

Vida Bonsai Öregtőkés Kadarka 2016

Említettük, hogy a Szekszárdi borvidéken találhatunk igazán idős ültetvényeket is. Vidáéknál közel 100 éves bakművelésű kadarkákat fedezhetünk fel. Ezek a göcsörtös törzsű tőkék ihlették a nevét és a címkéjét is a bornak. Ami egy igazán komoly kadarka, karakteres fűszerességgel és sok piros bogyós gyümölccsel. A kevés tannin és az élénk savak szép struktúrát adnak neki. Ha kibontottuk, érdemes odafigyelni rá.

Heimann Céh Kereszt Kadarka 2017

Ha valaki hiányolná a hordót a kadarka mellől, az választhatja a szekszárdi Heimann Céh Kereszt kadarkát. A spontán erjesztett tétel egyharmadát új hordóban, a többit pedig ászokban érlelték. Kicsit több tannint, édesebb fűszerességet, sűrűbb textúrát érezni a borban, ami persze nem veszíti el a gyümölcsösséget és a szép ívet adó savgerincet sem. Több szempontból is különleges tételnek, úttörőnek számít ebben a stílusban, és szerintünk bérelt helye van a halászlé mellett.

Koch Hajós-Bajai Prémium Kadarka 2015

Tízgenerációnyi szőlészeti és borászati múlt után Koch Csaba is követte a nagyapák és a dédapák útját, és két borvidéken is sok-sok hektárt művel. A Hajós-Bajai borvidéken található félhektárnyi, sok munkát igénylő kadarka jól érzi magát a humuszban gazdag, napfényes termőterületen. A 2015-ös meleg évjáratban egy érett gyümölcsökkel teli, intenzív aromavilágú bor készült. A tétel kereksége és a lágy tanninok tökéletesen passzolnak az indián nyárhoz.

HÁZIBULIK, GRILLEZÉSEK ILLATOS BORA – ÍME A CSERSZEGI FŰSZERES! >>>

MUSKOTÁLY – AZ ILLATOS BOROK SZERELMESEINEK >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.