A műanyag edények használatával járó hosszú távú egészségügyi veszélyekre, különösen, ha ezeket mosogatógépben tisztítjuk. A műanyaggyártás során használt legismertebb vegyület, a BPA (biszfenol-A), az utóbbi évek kutatásai szerint hozzájárulhat több komoly betegség kialakulásához: rákhoz, cukorbetegséghez, szívproblémákhoz, pajzsmirigy-zavarokhoz, asztmához, és hormonális egyensúlytalanságokhoz. Még nagyobb veszélyt jelenthet a BPA-val együtt használt ftalát, amely szintén felhalmozódik a szervezetben, és kutatások szerint fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a meddőség kockázatát, mivel csökkenti a spermiumszámot és a tesztoszterontermelést - írja az Origo.
Egy, az Environmental Pollution szaklapban megjelent tanulmány kimutatta, hogy a szervezetben felhalmozódó ftalát szoros összefüggésben áll a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás magasabb kockázatával. A kutatás vezetője, Dr. Leonardo Trasande szerint a ftalát hatásainak további vizsgálata szükséges, ám már most is egyértelmű, hogy növeli az elhízás és cukorbetegség kockázatát is.
A ftalátokat számos mindennapi termékben felhasználják: megtalálhatók műanyag padlókban, gyerekjátékokban, kerti tömlőkben, orvosi eszközökben, folt- és vízlepergető anyagokban, illetve élelmiszer-csomagolásokban. Emellett sok mosószer, kozmetikai termék, parfüm, ruházati cikk, bútor és autóipari műanyag is tartalmazza őket. A kozmetikumokban különösen azért használják ezeket az anyagokat, hogy az illatok tartósságát fokozzák.
A szakértők javasolják a műanyag edények mikrohullámú sütőben történő melegítésének és mosogatógépben való tisztításának kerülését, ezzel ugyanis csökkenthetjük a veszélyes anyagok kioldódását, amelyek az ételeken keresztül a szervezetünkbe is bekerülhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.