Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Minestrone recept
Minestrone
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Egészséges

5 pénztárcabarát zöldség, ami kitűnő rostforrás

Ha tudatosan szeretnél táplálkozni, nem feledkezhetsz meg az elegendő rostbevitelről. Nem kell aggódnod, hogy mélyen a zsebedbe kell nyúlni, hiszen több olyan, rostban gazdag zöldség is van a boltok polcain, amelyek jó áron beszerezhetők és könnyen beilleszthetők az étrendedbe.

A rostok úgy viselkednek a testünkben, mint egy szivacs: magukba szívják az emésztőrendszerünkön áthaladó dolgokat, és megkönnyíthetik a távozásukat. Telítenek, így fogyókárban is hasznukat vesszük, hiszen kevesebbet eszünk és tovább tart a jóllakottság érzés is. A rostoknak köszönhetően a tápanyagok egyenletesen jutnak a véráramba, megakadályozva a vércukorszint ingadozását és így a sóvárgás kialakulását.

A rostdús élelmiszerek között bőven akadnak jó árban beszerezhetők is / Fotó: Shutterstock
A rostdús élelmiszerek között bőven akadnak jó árban beszerezhetők is / Fotó: Shutterstock

Mivel rost csak növényi alapú élelmiszerekben található, a rostokban gazdag étrend gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, a kalória-, zsír-, cukor- és sótartalma viszont alacsony. Az ideális, ha naponta 25-30 gramm rostot fogyasztunk.

Íme néhány rostban gazdag, szuper zöldség, amik segítenek tökéletessé tenni az étrendedet!

1. Borsó

A mai zöldborsó a XVI. századtól vonult be az étkezés történetébe, eleinte mint drága különlegesség. Egy 1696-os feljegyzés szerint a „divatos és őrült hölgyek” nagy lakomák végén, titokban csipegették. A zöldborsót valójában éretlenül fogyasztjuk. Amikor megérik, az ún. száraz- vagy felesborsót kapjuk, amely lehet sárga vagy zöld színű is. Fagyasztva egész évben kapható és fogyasztható, de a kora nyári friss borsónál nincs finomabb.

Hogyan fogyasztható? Felturbózhatod vele a salátákat nyersen, párolva vagy főzve. Jól illik hozzá a hagyma, a fokhagyma, isteni finom tésztával, csirkével és próbáld ki mandulával is.

2. Burgonya

A burgonya mindegyik fajtája tele van káliummal, C-vitaminnal, folsavval és rostokkal. A Dél-Amerikában őshonos burgonya viszonylag lassan lett népszerű Észak-Amerikában és Európában, mert sokáig mérgezőnek tartották. Mára Európa lett a legnagyobb burgonyatermesztő földrész. Emberi alapélelmiszernek tekinthető, de állati takarmányozásra, a szesziparban és a gyógyszeriparban is használják. Sokan csak bő olajban sütött hasábburgonyaként, krumplisziromként fogyasztják, pedig héjában főve vagy sütve teljes értékű, jótékony hatású táplálék. (Ha a burgonyát nem érzed jó választásnak, az édesburgonya – ami valójában nem burgonya és még csak nem is rokona annak – egészséges, de drágább alternatíva lehet.)

Hogyan fogyasztható? Héjában sülve, főve, grillezve, párolva. A lényeg: nyersen nem ehető!

A héjában sült burgonya sokkal jobb választás, mint a sült krumpli / Fotó: Shutterstock
A héjában sült burgonya sokkal jobb választás, mint a sült krumpli / Fotó: Shutterstock

3. Kelbimbó

Állítólag már az 1200-as években megjelentek a brüsszeli piacokon. Ez a finom, ízletes kis zöldség a gyerekek körében nem örvend túl nagy népszerűségnek, de felnőttként már jobban értékeljük a káposztára emlékeztető apró zöldséget: valóságos raktára az értékes tápanyagoknak. Vitamintartalma (A, B1, B2, B6, C, E és K), valamint ásványi anyag tartalma (mangán, vas, foszfor, magnézium, kálium) különösen kívánatossá teszi.

Hogyan fogyasztható? Párolva, sütve vagy főzve. A készre főzött kelbimbó nem kemény, de nem is túl puha. A párolás például, a bimbók méretőtől függően, 6-12 percet vesz igénybe. (A jellegzetes kénes illat azt jelenti, hogy már túl sokat főztük.) Ízéhez illik a mogyoró, a szezámmag, a majoranna és a köménymag.

4. Paszternák

A paszternák Eurázsiában őshonos, de a XVI. században már egész Európában használták egyrészt ételek édesítésére; másrészt a burgonya Európába érkezése előtt főzve és sütve is fontos népeledel volt. Használata és ismertsége az édesebb sárgarépák, illetve a burgonya megjelenésével erősen visszaesett. Kicsit diós ízű, magas C-vitamin-, kálium- és folsavtartalmú. Úgy gondolják, hogy pont rosttartalma miatt népszerű böjti étel: segít kordában tartani a vércukorszintet, és elősegíti a teltségérzet kialakulását.

Hogyan fogyasztható? Párolva, pirítva, főzve nagyon finom. Jól aszalható. Sótlanul megfőzve édességek alapanyaga lehet – a túlfőzött paszternák viszont rostjaira esik szét és kesernyés ízű lesz. Remek burgonya-helyettesítő: püré és csipsz is készülhet belőle.

Kevesen ismerik a paszternák csipszet, pedig isteni finom és egészséges nass / Fotó: Shutterstock
Kevesen ismerik a paszternák csipszet, pedig isteni finom és egészséges nass / Fotó: Shutterstock

5. Spenót

Őshazája Perzsia, Európába a mórokkal került. Vitaminbomba, amit rengeteg ételbe lehet belecsempészni a lasagnától kezdve a hamburgeren át a brownie-ig – extra tápanyag- és rostbevitelt biztosítva akár a gyerekeknek is. Ásványianya (pl. szelén, magnézium és a króm)-, folsav-, B- és K-vitamin-tartalma extra magas.

Hogyan fogyasztható? Nyersen is kiváló, de fonnyasztható, főzhető és süthető is. Főzéskor a saját nevességében párold: így gyorsabban elkészül és kevesebb vitamin megy veszendőbe.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.