A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumaiban végzett élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatok részeként – többek között – a termékek fehérje-, cukor-, édesítőszer-, aminosav-, nehézfém-, valamint vitamin- és ásványianyag-tartalmát is megvizsgálták.
A tesztelt 21 csokoládéízű fehérjepor közül 20 termék nem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak. Továbbá probléma akadt még többek között a fehérje-, aminosav- és édesítőszer-tartalommal, valamint a weboldalakon szereplő jelölésekkel is.
A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központ Analitikai Laboratóriumában pedig azt is ellenőrizték, hogy a fehérjeporok tartalmaznak-e doppingszert. Itt megnyugtató eredmények születtek: a szúrópróbaszerűen kiválasztott termékeket ebből a szempontból rendben találták a szakemberek – olvasható a Nébih honlapján.
Alapvető elvárás, hogy a csomagoláson feltüntetett fehérjetartalom ténylegesen jelen legyen a termékben, hiszen a tejsavófehérje-alapú ízesített italporok fogyasztásának kiemelt célja a kívánt fehérjebevitel.
A szakemberek a laboratóriumban mért fehérje mennyiségét összevetették a tápértékjelölésen szereplő értékekkel, ahol kötelező feltüntetni a fehérje mennyiségét. A Szupermenta program mérési eredményei alapján négy termék fehérjetartalma az alsó tűréshatár alatt volt.
A WHO szerinti javasolt fehérjebevitel 19 év feletti, átlagos aktivitású személyek számára 0,8 g/ttkg/nap.
A Nébih szakértői azt javasolják, hogy amennyiben fehérjeport szeretnél szedni, akkor előtte mindenképpen kérj tanácsot egy szakértőtől.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.