A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Minestrone recept
Minestrone
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egészséges

Hiába diétázol, egyre csak hízol? 5 ok, ami az indokolatlan súlygyarapodás mögött állhat

Hiába diétázol, egyre csak hízol? 5 ok, ami az indokolatlan súlygyarapodás mögött állhat
A súlygyarapodást rengeteg tényező befolyásolja, amelyek közül néhányról talán nem is tudunk, így azt sem, hogy egy egyszerű diéta nem biztos, hogy elég lesz a megállításához. Ha indokolatlan hízást tapasztalunk, érdemes számításba venni, hogy esetleg a hormonháztartás zavara állhat a háttérben.

A hormonok olyan kémiai jelek, amelyek a szervezetben a legkülönbözőbb funkciókat irányítják: a stressz-szinttől és a hangulattól kezdve a növekedésen, az alváson, a szaporodáson és igen, a súlyon és az étvágyon keresztül mindent befolyásolnak.

Ha indokolatlan hízást tapasztalunk, érdemes számításba venni, hogy esetleg a hormonháztartás zavara állhat a háttérben (Fotó: Shutterstock)
Ha indokolatlan hízást tapasztalunk, érdemes számításba venni, hogy esetleg a hormonháztartás zavara állhat a háttérben (Fotó: Shutterstock)


Ok nélkül hízol? lehet, hogy a hormonok!

A szervezet hormonszintjének egyensúlyhiánya – akár túl sok, akár túl kevés van valamelyik hormonból – számos változást okozhat a szervezetben és a mindennapi működésben. A Fanny magazin cikke azt tanácsolja, hogy ha indokolatlan hízást tapasztalunk, érdemes beszélni orvosunkkal a következő lehetőségekről:

1. Endometriózis

Az endometriózis olyan állapot, amely a méhnyálkahártyán kívül, a méh belsejében található endometriumszövet kialakulását okozza. Ez a szövet átterjedhet a környező területekre, például a petefészkekre vagy a petevezetékekre. Súlyos fájdalmat okoz, különösen menstruációkor.

Bár az endometriózisban szenvedők leggyakoribb tünete a kismedencei fájdalom, a puffadás és a súlygyarapodás is gyakori. Az endometriózis úgynevezett ösztrogénfüggő betegség, ez azt jelenti, hogy az ösztrogénszint túl magas, a progeszteronszint pedig túl alacsony. Az ösztrogéndominancia pedig összefüggésbe hozható a súlygyarapodással.

2. PCOS

Az endometriózishoz hasonló hormonális egyensúlyzavar a policisztás ovárium szindróma (PCOS). Gyakran összetéveszthetők egymással, mivel mindkettő fájdalmas menstruációval, puffadással és súlygyarapodással jár. Nem biztos, hogy a PCOS mindenkinél súlygyarapodást okoz, de ha nagyobb valakinek a súlya, a tünetek súlyosabbak és nehezebben kezelhetőek lehetnek. Ebben az esetben a PCOS-ben szenvedő embereknél hormonális egyensúlyhiány, például inzulinrezisztencia – ami a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának növekedését okozza – és túlzott androgénszint alakul ki.

A hormonális súlygyarapodás gyakori tünetei:

  • szomjúság, amely a vízivás ellenére sem csillapítható
  • gyakori vizelés
  • fáradtság
  • gyakori izzadás és/vagy remegés
  • székrekedés
  • szabálytalan menstruációs ciklus
  • depresszió
  • szabálytalan szívverés
  • pattanások
  • álmatlanság
  • agyköd vagy képtelenség a tisztán gondolkodásra

3. Menopauza

A menopauza természetesen elkerülhetetlen. Ennek során az ösztrogénszint egyre alacsonyabb lesz. A hőhullámok, alvászavarok, érzelmi változások, fejfájás és ritkuló haj mellett jellemző velejárója a súlygyarapodás is. Az ösztrogén nem csak a reproduktív egészségben játszik szerepet. A menopauza után megnő a szívbetegségek és a stroke kockázata.

4. Cushing-szindróma

Erre a hormonális egyensúlyzavarra jellemző a túlzott kortizolszint, és ez súlygyarapodást okozhat, különösen a mellkas, a has és az arc területén.

Az ösztrogénszint változásai által okozott hormonális egyensúlytalanságok mellett egy másik hormon is befolyásolhatja a testsúlyt, méghozzá nemcsak a nők esetében, hanem a férfiakéban is, ez pedig a kortizol. Ez a „harcolj vagy menekülj" hormonként ismert, amely a vélt fenyegetés hatására szabadul fel. Stressz, izgatottság hatására megugrik a szintje, legyen szó jó vagy rossz élményről. Amikor ez a szint megugrik, a vércukorszint is megemelkedik. A vércukorszint kiugrása, majd a vércukorszint csökkenése fáradtsághoz és édesség utáni sóvárgáshoz vezethet. Ez az egyik oka annak, hogy stresszes időszakokban vagy nehézségek után ösztönösen „vigasztaló ételeket", például csokoládét vagy fagylaltot akar enni az ember. Ha viszont ilyenkor válaszul erre tényleg túl sok cukrot eszik valaki, az állandósítja a vércukorszint ingadozását. Ez egy ördögi kör, amit a legjobb, ha teljesen elkerül az ember. Bizonyos élelmiszerek jelentősebb vércukorszint-emelkedéshez vezetnek, mint például a magas cukortartalmú, szénhidrátban gazdag, feldolgozott ennivalók. Kisebb vércukorszint-kiugrásokat okoznak a zöld zöldségek, a zabpehely, az alma, a quinoa és a hüvelyesek.

5. Lassú pajzsmirigy

A lomha pajzsmirigy kifejezés olyan állapotokra utal, amelyek alacsony pajzsmirigyhormonszintet eredményeznek, mint például a pajzsmirigy-alulműködés vagy a Hashimoto-szindróma. A pajzsmirigy által kibocsátott hormonok, a T3 és a T4 a szervezet számos részét szabályozzák. A pajzsmirigy-alulműködést a pajzsmirigyhormonok hiánya okozza. A súlygyarapodás vagy fogyási nehézségek mellett egyéb tünete lehet a fáradékonyság, emésztési problémák, száraz bőr, általános fájdalom, merevség a testben, a haj elvékonyodása, mentális problémák és a golyva.

A Hashimoto-szindróma egy ritka autoimmun állapot, amely sok olyan problémát okoz, mint a pajzsmirigy-alulműködés. Ettől eltérően a Hashimoto-szindróma az immunrendszer károsodását okozza. Ha lomha pajzsmirigyre gyanakszik valaki, akkor érdemes ellenőriztetni a T3- és T4-szintjét.

Amennyiben valaki arra gyanakszik, hogy hormonális egyensúlyhiány gátolja a súlycsökkentést, akkor mielőbb orvosi segítséget kell kérni (Fotó: Shutterstock)
Amennyiben valaki arra gyanakszik, hogy hormonális egyensúlyhiány gátolja a súlycsökkentést, akkor mielőbb orvosi segítséget kell kérni (Fotó: Shutterstock)


Hogyan lehet fogyni?

Ha tehát a mérleg minden erőfeszítés ellenére sem akar kevesebbet mutatni, akkor itt az ideje, hogy valami mást próbáljon ki az ember. Amennyiben valaki arra gyanakszik, hogy hormonális egyensúlyhiány gátolja a súlycsökkentést, akkor mielőbb orvosi segítséget kell kérni, és ha szükséges, akkor hormonterápiát kell alkalmazni.

(Forrás: verywellhealth.com)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.