Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Minestrone recept
Minestrone
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Egészséges

Pajzsmirigydiéta: szükség van a jódkorlátozásra? Erre ügyelj, ha beteg vagy!

Egyes pajzsmirigybetegségekben a jódszegény diéta képes a sérült pajzsmirigyfunkciót támogatni. Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondja, mit kell tudni erről az étrendről.

A jód szerepével sokan nincsenek tisztában, és ha a pajzsmirigy betegségéről hallanak, azonnal a jódbevitel növelésére gondolnak (a gyógyszeres kezelés mellett). Pedig vannak olyan zavarok – például pajzsmirigygyulladás, autoimmun zavarok –, amikor plusz jódbevitelre nincs szükség, sőt bizonyos esetekben a jód többet árt, mint használ. A dietafitnesz.hu cikke összegyűjtötte, hogy mire figyeljünk.

Jódban gazdag élelmiszerek / Fotó: Shutterstock
Jódban gazdag élelmiszerek / Fotó: Shutterstock

A jód elengedhetetlen nyomelem a pajzsmirigy normál működéséhez, hiszen hozzájárul a pajzsmirigyhormonok képzéséhez, így pedig a megfelelő fizikai fejlődés és az anyagcsere fenntartásában is szerepet játszik. Felnőttek számára napi 150 mikrogramm nyomelem bevitele javasolt, amit jellemzően a jódozott sóból fedezünk. Egyes pajzsmirigybetegségekben a jódszegény diéta képes a sérült pajzsmirigyfunkciót támogatni. Nem mindegy azonban, hogy milyen pajzsmirigyzavarról beszélünk!

AMIKOR NINCS SZÜKSÉG A PÓTLÁSRA

Alulműködés kialakulhat tartós jódszegény állapotok hatására is, igaz, ez ritka a fejlett országokban. Ha nem ez a betegség oka, akkor a nyomelem pótlására a legtöbb esetben nincs szükség, hiszen a csökkent működésű pajzsmirigy amúgy sem tudná felhasználni a többletet.
Pajzsmirigy-túlműködés esetén szintén szükségtelen a túlzott jódbevitel, mivel ronthatja a már túlműködő pajzsmirigy állapotát. Olyan autoimmun pajzsmirigybetegségeknél, mint például a Hashimoto-betegség, szintén érdemes odafigyelni erre, hiszen a többlet súlyosbíthatja az autoimmun kórképet.

Előfordul, hogy pajzsmirigybetegségben csökkenteni kell bizonyos ételek bevitelét / Fotó: Shutterstock
Előfordul, hogy pajzsmirigybetegségben csökkenteni kell bizonyos ételek bevitelét / Fotó: Shutterstock

Jódszegény diéta

A jódszegény étrenddel kapcsolatban tudni kell, hogy ez a nyomelem számos élelmiszerben megtalálható: legnagyobb mennyiségben a tengeri halak, a tengeri herkentyűk, az algafélék, illetve a tejtermékek tartalmazzák. Ezenkívül nagyobb mennyiségű jód forrása még minden jóddal dúsított ásványvíz, a jódtartalmú étrend-kiegészítők és az E127-et tartalmazó élelmiszerek (például száraz kekszek). A növényekben is van jód, ám a mennyisége nagyban függ a termőtalaj jódtartalmától – hazánk termőterületei általában jódszegények.

A pajzsmirigybetegek mindig a kezelőorvosukkal kell hogy egyeztessenek a kezelésük pontos menetéről. Amennyiben nem – vagy nem kellő mértékben – javulnak a pajzsmirigy funkciói, az orvos eldönti, vajon szükséges-e jódszegény diétát tartani. Amennyiben úgy rendeli, hogy a pajzsmirigy kezelésének ez fontos része, előfordulhat, hogy a fent említett ételeket érdemes lesz elkerülni, fogyasztásukat korlátozni.

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.