A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) egy erősen allergén gyomnövény, amely sokak számára jelent problémát a virágzási szezonban. Az allergiások számára a parlagfű pollenje komoly tüneteket okozhat, ezért fontos a hatékony védekezés.
1. Rendszeres gyomlálás és kaszálás
A parlagfűt már a tavaszi időszakban érdemes felismerni és eltávolítani, amikor még fiatal. A rendszeres gyomlálás vagy kaszálás megakadályozza a növény virágzását és a pollenek kibocsátását.
Ha nagyobb területen nő, rendszeres kaszálással csökkenthetjük a pollenkibocsátást. A legjobb időpont a kaszálásra a virágzás előtti időszak.
2. Talajtakarás
A talaj fedése mulccsal vagy talajtakaró növények ültetésével megakadályozza a parlagfű csírázását. Ez különösen hatékony lehet kertekben, virágágyásokban és veteményesekben.
3. Gyomirtó szerek használata
Ha a természetes módszerek nem elegendőek, használhatók szelektív gyomirtó szerek is, amelyek kifejezetten a kétszikű gyomokat, így a parlagfüvet is elpusztítják. Fontos, hogy a használati útmutatót gondosan kövessük, hogy ne károsítsuk a hasznos növényeket.
Az allergia a civilizált emberek betegsége, tehetünk ellene:
Mivel a gyermekkori túlzott higiénia nem engedi, hogy a szervezet az élet természetes kihívásaival és akadályaival szembekerüljön, ezért az immunrendszer könnyen legyengül. A gyermekek szervezetének találkozniuk kell bizonyos kosz-, por- és kórokozó-mennyiséggel ahhoz, hogy az immunrendszerünk megtanulja a védekezést ellenük. Célszerű, ha óvjuk gyermekeinket a túlzott szennyeződésektől, de engedjük, hogy szervezetük megtapasztalja a környezetet.
További allergiára hajlamosító tényezők:
Az allergia és a stressz
Felmérések szerint sok beteg, aki nagyobb gyermek- vagy felnőttkorban lett allergiás, az első allergiás tüneteinek megjelenése előtt stresszes időszakot élt át.
A hosszan tartó stressz, vagy szorongás alatt a szervezet gyorsabban használja fel a vitaminokat, nyomelemeket és szénhidrátokat, melyek az immunrendszer kiegyensúlyozott működéséhez szükségesek. Hiányuk következtében csökken az immunrendszer működésének hatékonysága, így nagyobb az esélye bármiféle megbetegedésnek.
Az addig tünetmentes, viszont allergiára hajlamos személy legyengült szervezete egy erős allergén (pl. penészgomba, pollen, poratka) koncentrációval való találkozásakor allergiás tünetekkel reagál (pl. kialakul a szénanátha, ami ezután az adott allergénnel való találkozáskor mindig megjelenik).
(Forrás: Nébih)
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.