Dena Rendall az elmúlt egy évtizedben minden nap evett sárgarépát, ráadásul nem is keveset. A fiatal skót hölgy naponta tíz répát is elfogyasztott, sőt mellette még megevett három paprikát és egy édesburgonyát is. Tette mindezt azért, mert imádta a répát. Nem gondolta volna, hogy a sok zöldség ártalmas lehet, ám amikor elkezdett besárgulni a bőre, rájött, hogy ezt a sok répának köszönheti. Miután szembesült a sárgasággal elkezdte lecsökkenti a napi répaadagját, először nyolc, majd hat darabra – írja a Mindeközben.
A bőr sárgás-pirosas elszíneződését karotinémiának nevezik. Ez a növényi étrendet követők, valamint a béta-karotin-tartalmú táplálékkiegészítőket fogyasztók körében előforduló, jóindulatú elváltozás. A karotinémiát azonban nemcsak a sárgarépa idézheti elő. A bőr sárgaságát okozhatja minden olyan zöldség és gyümölcs, melynek magas a béta-karotin-tartalma: ilyen például a répa mellett a sütőtök, az édesburgonya, a mangó, de a spenót és a brokkoli is.
A karotinémia béta-karotinban szegény diétával visszafordítható és az esetek túlnyomó többségében hosszú távú következményekkel sem kell számolnia a páciensnek. A sárgaság megszűnése azonban akár hónapokig is eltarthat és még azután is fennállhat, hogy a béta-karotin szintje normalizálódott a vérben. A karotinémia kísérő tünete a sárgaság mellett lehet hasi fájdalom, szorulás és menstruációs zavar, melyek étrenddel megszüntethetőek.
Borítókép: Kennedy News and Media/Northfoto
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.