Míg élelmiszer nélkül akár több hétig is kihúzzuk, víz nélkül legfeljebb három napig bírjuk, a testünk 75 százaléka ugyanis víz, sőt bizonyos szerveinkben – pl. agyszövet, máj, szív – még ennél is magasabb az aránya. Segítségével juttatja el szervezetünk a sejtekhez az egészséges működéshez szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, illetve szabadul meg a méreganyagoktól. Szükség van rá a vérképzéshez, az emésztéshez, az idegi és hormonális folyamatok szabályozásához, a testhőmérséklet fenntartásához és még egy sor, élettani szempontból nélkülözhetetlen folyamathoz.
Nem meglepő tehát, hogy ha nincs elég víz a szervezetünkben, mert nem iszunk eleget – vagy nem a megfelelő italokat fogyasztjuk –, a test működése összezavarodik, és mindenféle "hibaüzeneteket" küldve jelez, hogy baj lesz. A Diéta és Fitnesz összeszedte azokat a tüneteket, amelyek nagy valószínűséggel dehidratáltságot jeleznek.
Az első dolog, amit észrevehetünk, ha dehidratáltak vagyunk, az az elviselhetetlen, lüktető fejfájás. Ha a vízhiány az oka, akkor rövid időn belül elmúlik, miután megittunk egy nagy pohár folyadékot.
A vastagbélben vannak vízreceptorok, és ezek vizet vonnak el a szervezetből, hogy a széklet puhább legyen. Ha nem kap elég folyadékot, a kemény széklet és a székrekedés gyakori mellékhatás lehet, a hasi fájdalommal és görcsökkel együtt.
A folyadékveszteség a vér térfogatának csökkenéséhez vezethet, ami túlzott nyomást gyakorol a szívre, hogy oxigént és tápanyagokat juttasson a szervekhez, beleértve az izmokat is. Ha nem pótoljuk a folyadékbevitelt, az energiaszintünk lezuhanhat, fáradtságot és tompább agyműködést tapasztalhatunk. Tehát amikor legközelebb egy újabb csésze kávé után nyúlnánk, próbáljuk ki, hogy inkább vizet iszunk.
Hajlamosak vagyunk összetéveszteni a szomjúságot az éhséggel, és emiatt akkor eszünk, amikor valójában innunk kellene. Próbáljuk ki, hogy amikor úgy gondoljuk, hogy ennünk kéne valamit, inkább igyunk egy pohár vizet.
A dehidratáltság megzavarja a szervezetünk azon képességét, hogy energiáért a glükózraktárakhoz nyúljon, és kiválthatja a magas cukor- és szénhidráttartalmú ételek utáni sóvárgást. Az olyan cukros ételek, mint a csokoládé, süti és a cukorkák iránti szokatlan és hirtelen sóvárgás azt jelezheti, hogy innunk kellene. Próbáljunk meg több vizet inni, hogy rehidratáljuk a szervezetünket és kordában tartsuk a sóvárgást.
Amikor a szervezetünk dehidratált, a veséink a lehető legtöbb folyadékot visszatartják, hogy fenntartsák a működésüket. Ez csökkent vizeletürítéshez vezethet – ez az alacsony vízbevitel egyik leggyakoribb jele. A vízhiány miatt a vizelet színe sötétebb, szaga erősebb és megjelenése zavarosabb lehet.
Hazai és nemzetközi ajánlások szerint a felnőttek számára javasolt napi folyadékmennyiség nőknél 2 liter/nap, férfiak esetén pedig 2,5 liter/nap, amit részben folyadékfogyasztással, részben megfelelő táplálkozással tudnak fedezni. Az egyéni folyadékszükségletet azonban számos egyéb tényező befolyásolja, mint például az adott személy kora, fizikai aktivitása, egészségi állapota, és a külső hőmérséklet. Kánikulában, illetve intenzív sportolás során – a fokozott izzadás következtében – jelentősen megnő a folyadékszükséglet, ami akár napi plusz 1-2 liter folyadékfogyasztást is indokolhat.
Napi ajánlott folyadékbevitel:
1-3 évesek: 1,1-1,3 liter
4-8 évesek: 1,6 liter
9-13 éves lányok: 1,9 liter
9-13 éves fiúk: 2,1 liter
14 év fölött – nők: 2 liter
14 év fölött – férfiak: 2,5 liter
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.