Sárgaborsóleves füstölt hússal
Tárkonyos csirkeraguleves
Zsemlegombóc
Babgulyás
Klasszikus stíriai metélt
Kapros tökfőzelék virslivel
Rakott zöldbab darált hússal
Csupacsokis brownie
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Farsangi szalagos fánk
Klasszikus grízgaluska leves
Kínai szezámmagos csirke
Tojásos nokedli fejes salátával
Vadas marha
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Finomfőzelék
Körömpörkölt csülökkel
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mákos guba
A táplál, életben tart, felfrissít, megnyugtat, gyógyít, méregtelenít, szépít - vagyis az élet, maga. Ha a szervezetünk nem kapja meg a megfelelő mennyiséget, számos tünetet produkálva jelez, hogy intézkedjünk! Nagy hőség idején különösen fontos, hogy figyeljük magunkat, és ha bámelyik tünetet tapasztaljuk a lentiek közül, igyunk sokkal többet! És, lehetőleg, vizet.

Míg élelmiszer nélkül akár több hétig is kihúzzuk, víz nélkül legfeljebb három napig bírjuk, a testünk 75 százaléka ugyanis víz, sőt bizonyos szerveinkben – pl. agyszövet, máj, szív – még ennél is magasabb az aránya. Segítségével juttatja el szervezetünk a sejtekhez az egészséges működéshez szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, illetve szabadul meg a méreganyagoktól. Szükség van rá a vérképzéshez, az emésztéshez, az idegi és hormonális folyamatok szabályozásához, a testhőmérséklet fenntartásához és még egy sor, élettani szempontból nélkülözhetetlen folyamathoz.

Vízre szükség van egy sor, élettani szempontból nélkülözhetetlen folyamathoz(Fotó: Shutterstock)
Vízre szükség van egy sor, élettani szempontból nélkülözhetetlen folyamathoz(Fotó: Shutterstock)


Nem meglepő tehát, hogy ha nincs elég víz a szervezetünkben, mert nem iszunk eleget – vagy nem a megfelelő italokat fogyasztjuk –, a test működése összezavarodik, és mindenféle "hibaüzeneteket" küldve jelez, hogy baj lesz. A Diéta és Fitnesz összeszedte azokat a tüneteket, amelyek nagy valószínűséggel dehidratáltságot jeleznek.

1. Fejfájás

Az első dolog, amit észrevehetünk, ha dehidratáltak vagyunk, az az elviselhetetlen, lüktető fejfájás. Ha a vízhiány az oka, akkor rövid időn belül elmúlik, miután megittunk egy nagy pohár folyadékot.

2. Lassú bélműködés

A vastagbélben vannak vízreceptorok, és ezek vizet vonnak el a szervezetből, hogy a széklet puhább legyen. Ha nem kap elég folyadékot, a kemény széklet és a székrekedés gyakori mellékhatás lehet, a hasi fájdalommal és görcsökkel együtt.

3. Fáradtság

A folyadékveszteség a vér térfogatának csökkenéséhez vezethet, ami túlzott nyomást gyakorol a szívre, hogy oxigént és tápanyagokat juttasson a szervekhez, beleértve az izmokat is. Ha nem pótoljuk a folyadékbevitelt, az energiaszintünk lezuhanhat, fáradtságot és tompább agyműködést tapasztalhatunk. Tehát amikor legközelebb egy újabb csésze kávé után nyúlnánk, próbáljuk ki, hogy inkább vizet iszunk.

4. Súlygyarapodás

Hajlamosak vagyunk összetéveszteni a szomjúságot az éhséggel, és emiatt akkor eszünk, amikor valójában innunk kellene. Próbáljuk ki, hogy amikor úgy gondoljuk, hogy ennünk kéne valamit, inkább igyunk egy pohár vizet.

5. Cukor utáni sóvárgás

A dehidratáltság megzavarja a szervezetünk azon képességét, hogy energiáért a glükózraktárakhoz nyúljon, és kiválthatja a magas cukor- és szénhidráttartalmú ételek utáni sóvárgást. Az olyan cukros ételek, mint a csokoládé, süti és a cukorkák iránti szokatlan és hirtelen sóvárgás azt jelezheti, hogy innunk kellene. Próbáljunk meg több vizet inni, hogy rehidratáljuk a szervezetünket és kordában tartsuk a sóvárgást.

6. Csökkent vizelés

Amikor a szervezetünk dehidratált, a veséink a lehető legtöbb folyadékot visszatartják, hogy fenntartsák a működésüket. Ez csökkent vizeletürítéshez vezethet – ez az alacsony vízbevitel egyik leggyakoribb jele. A vízhiány miatt a vizelet színe sötétebb, szaga erősebb és megjelenése zavarosabb lehet.

Az egyéni folyadékszükségletet számos tényező befolyásolja, mint például az adott személy kora, fizikai aktivitása, egészségi állapota, és a külső hőmérséklet (Fotó: Shutterstock)
Az egyéni folyadékszükségletet számos tényező befolyásolja, mint például az adott személy kora, fizikai aktivitása, egészségi állapota, és a külső hőmérséklet (Fotó: Shutterstock)


MEnnyit igyunk egy nap?

Hazai és nemzetközi ajánlások szerint a felnőttek számára javasolt napi folyadékmennyiség nőknél 2 liter/nap, férfiak esetén pedig 2,5 liter/nap, amit részben folyadékfogyasztással, részben megfelelő táplálkozással tudnak fedezni. Az egyéni folyadékszükségletet azonban számos egyéb tényező befolyásolja, mint például az adott személy kora, fizikai aktivitása, egészségi állapota, és a külső hőmérséklet. Kánikulában, illetve intenzív sportolás során – a fokozott izzadás következtében – jelentősen megnő a folyadékszükséglet, ami akár napi plusz 1-2 liter folyadékfogyasztást is indokolhat.

Napi ajánlott folyadékbevitel:

1-3 évesek: 1,1-1,3 liter
4-8 évesek: 1,6 liter
9-13 éves lányok: 1,9 liter
9-13 éves fiúk: 2,1 liter
14 év fölött – nők: 2 liter
14 év fölött – férfiak: 2,5 liter

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.