Londoni kutatók felfedezték, hogy az anyatejjel a legkorábbi életszakaszban a szervezetbe jutó tápanyagok pozitív irányba befolyásolhatják az agy fejlődését. Azok a koraszülöttek, akik magasabb tápértékű anyatejet kapnak, 7-8 éves korukban felülmúlták társaikat az IQ-teszten, és ennek jótékony hatása még a tinédzser évekre is kihat. Főleg a fiúknál figyelhető meg lényeges különbség, ők 12,2 ponttal többet értek el a teszten. Később ez a különbség csökkent, a lányok esetében viszont nőtt. Azt is felfedezték, hogy az agy egy bizonyos – memóriáért és tanulásért felelős – területe jobban fejlődött azoknál, akik dúsított tejet kaptak.
Tehát az újszülött első órái és napjai több szempontból is meghatározó jelentőséggel bírnak a gyermek fejlődésében.
A vizsgálat során koraszülöttek egy csoportjának fehérjével, zsírral, kalciummal, foszforral, vassal, cinkkel, rézzel és néhány nyomelemmel dúsított anyatejet adtak. A többi kisbaba hagyományos anyatejet kapott. Azt, hogy melyik anyag befolyásolja ilyen jelentősen a fejlődést, egyelőre nem mutatták még ki.
Forrás: Medipress/OrientPress
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.