A hagymaleves egyértelműen hagymából készül. De nem mindegy, hogy milyenből és mennyiből, s azt sem mindegy, hogy hogyan. A hagymaleveshez használhatunk vöröshagymát, lila hagymát, sonka hagymát, mogyoróhagymát, pórhagymát, újhagymát, fokhagymát, medvehagymát vagy akár snidlinget is.
A hagyma előkészítése történhet a sütőbe, vagy a platnin, egy nagyobb serpenyőben vagy lábasban. A sült hagyma rendkívül izgalmas ízekkel ajándékozza meg az ételt, a dinszteléssel ellentétben a karamelles, édes ízek kerülnek előtérbe, ellenben sokáig készül és a sütőből kitekergő illatokat nehéz száműzni a lakásból. Ugyancsak ez a probléma a fokhagymakrémleveshez elősütött fokhagymával: csodálatos, ahogy villával kiemelhetőek a puhára sült gerezdek a fokhagyma héjából, de cserébe kereszthuzatot kell csinálni az otthonunkban, hacsak nem rendelkezünk ipari szagelszívóval.
A hagymalevesek tartalmát a nagyobb mennyiségű hagyma mellett a felhasznált folyadék is meghatározza. Sokan alaplével, levessel készítik a hagymalevest, mások tejszínnel, vagy levessel és tejszínnel együttesen. Az elfőtt, dinsztelődött hagyma jó sűrűséget ad a levesnek, amit tovább növelhetünk, ha turmixoljuk a levest, esetleg kicsit bestauboljuk, behabarjuk, vagy tojássárgájával is elkeverhetjük. Szintén növeli a tartalmasságát, ha tálalás előtt a tányér aljába egy szeletnyi pirított kenyeret vagy pirított kenyérkockákat helyezünk.
Ha valóban harmonikus ízekre vágyunk, akkor a bolti levesbetétek helyett fokhagymás, zöld fűszeres olajon pirított kenyérkockákkal vagy gubarúdból, baguetteből szelt szeletekkel kínáljuk a levest. Sajtos pirítóssal is koronázhatjuk a levesünket vagy egyszerűen belemerhetjük egy keményebb kötésű cipóba, amelynek a belseje egy kis idő után eggyé válik a levesünkkel.
A hagymaleves tartalmassága, gazdagsága, selymessége tovább fokozható, ha sajtot is teszünk bele. A lágy, félkemény, kemény sajtok közül kedvünkre válogathatunk. Az olaszos hangvételű – sokszor paradicsomos - hagymalevesekben jó helyen van a pecorino vagy a parmezán, a francia levesekbe a svájci Gruyère, ementáli, gouda vagy épp trappista is kerülhet. A sajtot belereszelhetjük, pirítóson úsztathatjuk vagy akár sajtgombócokat is készíthetünk és ezzel pakolhatjuk meg az elkészült hagymalevest.
A hagymalevest nem szokás agyonfűszerezni. Egy kevés só, némi frissen őrölt fekete- vagy fehér bors, reszelt szerecsendió és nagyjából meg is van a tökéletes ízvilág. Ha szeretnénk ennél egy kicsit merészebb ízekkel kísérletezni, akkor adhatunk kakukkfüvet, babérlevelet, snidlinget, medvehagymát, bazsalikomot, kevéske tárkonyt vagy csombort a leveshez, ízesíthetjük mustárral, gyömbérrel, esetleg borral, brandyvel, konyakkal, esetleg pálinkával is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.