Európába a rómaiak hozták be, az ókorban a szépségápolás meghatározó növénye volt. Magyarországra csak az 1920-as években került, Bittera Gyula, neves gyógynövényszakértő telepítette itthon az első levendula ültetvényt Franciaországból hozott szaporítóanyaggal.
Rendszeres nyírás, gondozás hatására akár 20-25 évig is élhet, és minden nyáron megörvendeztet a csodás virágaival. Dugványozással szaporítható a legegyszerűbben. Nincs komolyabb talajigénye, de a meleg, napos helyeket kedveli.
A levendula fokozza a testi és lelki frissességet. Mindemellett feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást és segíti az elalvást.
Illóolajként fürdővízbe cseppentve csodásan bársonyossá teszi a bőrt. Hatékony zsírosodó haj és korpás fejbőr regenerálására is. Nyugtatja a pattanásos, gyulladt bőrt. Pakolásként akár pikkelysömörre és ekcémára is hatékonyan alkalmazható. Sőt, napozás után is jól jöhet, mert enyhíti a leégés kellemetlen tüneteit.
Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása van. Meghűléskor érdemes inhalálni vele, mert tisztítja a légutakat.
A levendula illata nem csak a stresszt és az álmatlanságot űzi el, hanem a rovarokat is, így megvédi a ruháinkat a molyoktól, valamint a növényeinket is a kártevőktől. Éppen ezért előszeretettel ültetik kényes növények, például rózsatövek mellé, mert elűzi a levéltetveket és más kártevőket.
A levendula valóban igazi kincs, de fontos, hogy odafigyeljünk a mértékre. A levendula illóolaja az előírt, kis mennyiségben stresszűző, nyugtató hatású, túladagolva azonban épp az ellenkező hatást válthatja ki: felpörget, esetleg fejfájást okoz!
(Nyitókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.