Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Minestrone recept
Minestrone
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Érdekességek

A gomba, aminek olyan íze van, mint a csirkének

Sárga gévagomba /Fotó: Pixabay
Vegetáriánus vagy, vagy csak ritkán fogyasztasz húst? Szeretsz az erdőben barangolni és gombát gyűjtögetni? Ismered a csirkeízű gombát? Nem? Akkor érdemes továbbolvasnod és megismerkedni vele. Tuti, hogy bekerül a kedvenceid közé!

Minél enyhébb a tél, annál korábban találkozhatunk a taplógombák táborába tartozó, bár a maga díszes pompájával azok közül magasan kitűnő sárga gévagombával (Laetiporus sulphureus). Élő és elhalt lombos fákon, azok vastag ágain, főként fűzfán, nyárfán, cseresznyefán és ártéri erdőkben, hegyvidéki patakpartokon terem. Népies nevei között szerepel a fűzfagomba, fűzfatüdő, reves cseresznyefagomba és az erdei csirke – ez utóbbi arra utal, hogy íze a csirkehúséhoz hasonló.

A sárga gévagombának olyan íze van, mint a csirkének. Szinte bárhogyan felhasználható a konyhában / Fotó: Pixabay
A sárga gévagombának olyan íze van, mint a csirkének. Szinte bárhogyan felhasználható a konyhában / Fotó: Pixabay

Hogyan ismerhetjük fel?

Fiatalon fehéres, majd kénsárga, később narancssárga színben pompázó, hullámos peremű gomba, mely kezdetben gumószerű, később félkörösen vagy legyezőszerűen kiterül. Gyakran több kalap zsindelyszerűen összenő, 10–150 centis telepeket alkotva – igazán figyelemre méltó látványt nyújtva így. Egy-egy ilyen „összenövés” akár 20 kiló is lehet!

Tanácsok a gyűjtéséhez, fogyasztásához

Húsa fiatalon puha, lédús, később sajtkeménységűvé, végül szívóssá, rostossá válik. Illata aromás, íze kissé savanykás, idősebb korában viszont keserű, így talán nem meglepő, hogy csak a fiatal példányok fogyaszthatóak, amik világossárga, enyhén narancsos színben pompáznak, bőrük bársonyos tapintású. Ha már fakósárga és fás, akkor ne szedjük le! A fiatal példányok általában „tisztábbak” is, mint az idősebbek. Utóbbiakba gyakran belenőnek fadarabkák vagy egyéb erdei anyagok.

A sárga gévagomba meglehetősen érzékeny a környezeti változásokra, ezért az a legjobb, ha miután begyűjtöttük, hazavisszük, és egyből el is készítjük.

A taplógombák, így az erdei csirke is savat termel, azzal oldja a fát, amin él, ez okozza kissé savanykás ízét is. Ennek semlegesítésére célszerű a konyhakészre tisztított gombát tejbe áztatni legalább 1 órára, majd jó alaposan lecsepegtetni. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy egyáltalán nincs gombaíze, így azok számára is érdekes lehet, akik egyébként nem szeretik a gombát. Túl sokat ne fogyasszunk belőle egyszerre, mert sokan nehezen emésztik meg.

Elkészítése

Gyakorlatilag bárhogyan el lehet készíteni, mint a húst. Kirántva egy az egyben olyan az íze, mint a bundázott csirkének. Ezen túlmenően lehet belőle pörköltet főzni, ledarálva, hússal elkeverve vagy magában is kerülhet töltelékként töltött káposztába vagy paprikába, lehet pirítani, grillezni, tehetjük rántottába, rizottóba, tésztaszószokba, sőt, kenyértésztába is. Szóval tényleg csak a fantáziánk szabhat határt a belőle készíthető finomságoknak.

A hivatalos ajánlás szerint 20 perces hőkezeléssel (sütés vagy főzés) kell elkészíteni.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.