Pihe-puha mézeskalács recept
Pihe-puha mézeskalács
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Diós és mákos bejgli egyszerűen recept
Diós és mákos bejgli egyszerűen
Fanta szelet egyszerűen recept
Fanta szelet egyszerűen
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Méteres sütemény, ahogy nagyi csinálta recept
Méteres sütemény, ahogy nagyi csinálta
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Érdekességek

Amerikából jöttem,mesterségem címere… szakács!

A French Culinary Institute, New York egyik legjobb és legnépszerűbb szakácsiskolája mutatja be az amerikai közönség számára a magyar konyha gazdag és sokoldalú ízvilágát. A tradicionális magyar konyhaművészettel Hernádi András, a New York-i Magyar Főkonzulátus és az ENSZ Misszó chefje ismerteti meg a főzőtanfolyam résztvevőit. Interjú Hernádi Andrással.

A változatos programokat kínáló New York-i és Washingtoni Magyar Kulturális Évad nyáron sem pihen. A gazdag kulturális kínálat mellett a magyar gasztronómiával is megismerkedhetnek az érdeklődők. A híres French Culinary Instiute-ban rendezett kurzus keretében egy háromfogásos étel elkészítésében és elfogyasztásában vehetnek részt az érdeklődők. Az esemény apropóján a Hernádi Andrással, a New York-i Főkonzulátus és az ENSZ Misszió chefjével beszélgettünk.

Hernádi András, a New York-i Konzulátus és az ENSZ Misszió séfje
Hernádi András, a New York-i Konzulátus és az ENSZ Misszió séfje

- Hogyan lesz valakiből a New York-i Főkonzulátus chefje?

- 1987-ben kezdtem a szakmát, több évet dolgoztam külföldön, Izraelben, Németországban, Ázsiában. Rotterdamban Ivanics István (többszörös versenygyőztes chef mellett tanultam meg a nem hagyományos magyar konyhaművészet fortélyait, amelyben a tradicionális ízvilág mellett a fantáziadús, kreatív megoldások is döntő szerepet játszanak. Ezekben az időkben a rotterdami magyar követségen sokszor dolgoztam kisegítőként, és az ottani nagykövet ajánlására pályáztam meg első követségi állásomat. 2002 és 2006 között Londonban dolgoztam az ottani nagykövetségen, 2007-től a New York-i Konzulátus és az ENSZ Misszió chefje vagyok.

- Mekkora kihívást jelent ez?

- Különböző kihívást jelent az ENSZ Misszió és a Főkonzulátus. Az ENSZ Missziónál mindig az adott protokollnak megfelelő, a vallási szokásokat maximálisan betartó, a legmagasabb minőségi követelményeknek megfelelő, hagyományos chef feladatoknak kell megfelelni. Nagyon sokat lehet így tanulni a különböző kultúrák gasztronómiai hagyományairól. A Főkonzulátuson pedig a helyi magyarsággal való kapcsolattartást szem előtt tartó, tradicionális magyar ízvilágot kell újfajta tálalásban, "könnyített" verzióban prezentálni. Itt nagyobb teret kap a kreativitás, és a modern konyhaművészet, melyet Rotterdamban kezdtem elsajátítani.

Ilyen (is) New York
Ilyen (is) New York



- Hogyan képzelhetjük el a munkáját? Hány emberre főz? Milyen rendszerességgel? Melyek a napi feladatok?

- A szűk körű munkaebédektől a 300 fős fogadásokig terjed a munkánk. Napi szinten komplett chef munkát végzek: a menü megírásától és egyeztetésétől kezdve, az alapanyagok beszerzésén, feldolgozásán, tálalásán át a munkafolyamatok vezetéséig minden feladatkörben kiveszem a részem. Hárman látjuk el a feladatokat a Főkonzulátuson, ha a feladat megkívánja, akkor kisegítők segítik a munkavégzést, általában összesen 6 fővel dolgozunk egy nagyobb fogadás esetén. Egy esemény az előkészítéstől a megvalósításig 2 napot jelent egyhuzamban.

- Van-e itt az Ön számára fejlődési, tanulási lehetőség, vagy inkább az a feladata, hogy képviselje a hazai hagyományokat?

- Nagyon sokat lehet itt tanulni. Számos nemzetközi szakirodalmat lehet megvásárolni (pl. Michelin csillagos éttermek kiadványait), amelyekből sok ötletet merítek. Emellett New York nagyon színes város, minden utcában legalább 3-4 nemzet gasztronómiai kínálatával lehet találkozni. Óriási a verseny, és csak magas színvonalú szolgáltatással lehet labdába rúgni. Mondhatni, nagyon magas a "gasztronómiai léc." Az amerikai gasztronómiai kultúrára jellemző a "fúziós konyha", azaz minden kultúrából merítenek ötleteket. Most leginkább a thai konyha a kedvelt, ennek elemeit ötvözik az amerikai konyhával.

Az édes túrót nem, de az édes sajtot - legalábbis tortának - szeretik
Az édes túrót nem, de az édes sajtot - legalábbis tortának - szeretik

- Mi az, amit a magyar konyhából arrafelé a leginkább kedvelnek, és mi az, amivel a legnehezebben barátkoznak meg?

- Legjobban a "gulyást" kedvelik és ismerik. Ez a gulyás azonban nem az, ahogy mi ismerjük. Ez a vörösboros marhapörkölt egy változata, melyet zöldséggel gazdagítunk. A legnagyobb ellenállást az édes túró váltja ki, mert ez számukra teljesen idegen, állaga és ízvilága miatt. A közkedvelt sajttorta - amit mi túrótortaként ismerünk, krémsajtot tartalmaz, nem túrót, így annak teljesen más a szerkezete.

Magyar bolt - régen
Magyar bolt - régen

- Kell-e trükköket bevetnie bizonyos alapanyagok pótlására, illetve hogyan oldja meg a beszerzést? (Túró, tejföl, fehérrépa, csak hogy a romlandóbbakat említsük…)

- Szerencsére New Yorkban mindent be lehet szerezni, ami a magyar konyhához elengedhetetlen. Minden kerületben van magyar hentes és élelmiszerbolt, ahol minden alapanyag megtalálható. Igaz, magasabb áron, de hozzá lehet jutni a szükséges összetevőkhöz, tehát nincs szükség trükkökre. Talán egyetlen kivétel a libamáj, ehhez nem lehet hozzájutni (mármint a magyar libamájhoz, a tömés miatt), ezt kacsamájjal pótoljuk.

- Mi a véleménye az ottani gasztrokultúráról?

- New York a gasztronómia fellegvára. Az utcai Hot Dog árustól a legelegánsabb éttermekig minden megtalálható, és viszonylag elfogadható áron lehet jót enni. Manapság a legnépszerűbb a sushi kultúra. Alapvetően népszerű az ázsiai konyha, melyet az éttermek a legmagasabb színvonalon kínálnak a vendégeknek.

- A French Culinary Institute, ahol a Magyar Kulturális Évad keretében tartják a magyar gasztronómiai kurzust, elég híres intézmény... Kik járnak ide és kik tanítanak itt?

- Két híres iskola működik New York államban. Az egyiket CIA-nek, azaz Culinary Institute of America-nak hívják, amely svájci alapokon, de a francia konyhaművészet hagyományain nyugszik, és inkább az elit társadalom számára képeznek itt szakácsokat, komornyikokat. Ezzel szemben a Institute mindenki számára nyitott, a háziasszonyoktól a chef-ekig bárki hasznos ismeretekre tehet itt szert. A közszolgálati TV-ben is hirdetik kurzusaikat, tehát potenciálisan 13 millió embert céloznak meg. Mivel az amerikaiak többsége számára az európai konyhaművészet elsajátítása Európában elérhetetlen, így az intézet hozza el számukra ezt a kultúrát. A French Culinary Institute tulajdonképpen egy iskola. Egy nyolc emeletes háztömbről van szó, amelynek minden szintjén a francia konyhaművészetre jellemzően egy-egy munkafolyamatot oktatnak. Mindenki a számára érdekes részt vagy részeket sajátíthatja el belőle. Az alsó szinten egy étterem is működik, ahol a diákok készítik az ételt, és szolgálják fel egy vezető chef irányítása alatt. Vannak bemutató termek is, a magyar kurzus is egy ilyen teremben zajlik majd.

New York - hidakkal
New York - hidakkal

- Kiket várnak a magyar kurzusra, kik tudhatnak róla?

- A versenyt nagyon sok helyen meghirdették (televízióban, az interneten, az Extremely Hungary programfüzeteiben), ezért teltházas kurzusra számítunk.

- Mi lesz a téma és mi a célja?

- A kurzus egy napos, 3 óra alatt 3 magyaros fogást készítünk majd el közösen. A bemutatóteremben egy központi főzőterület van, a résztvevők pedig a teremben egy-egy minikonyhában követhetik párhuzamosan a munkafolyamatot, így mindenki egyszerre készítheti el ugyanazt a menüt. A tanfolyam célja, hogy egy háromfogásos étel elkészítésén keresztül bemutassa, a magyar konyhaművészet nem merül ki a gulyás elkészítésében, hanem számos lehetőség rejlik benne. A mostani menü összeállításával is ezt szeretnénk szemléltetni. Előételnek egy balatoni fogast készítünk majd kapros gombamártással és juhtúrós galuskával. Ezt követi a főfogás: borban pácolt kacsamell szilvalekváros csúsztatott palacsintával és sült cikóriával. Majd desszertként egy tokaji borhabot készítünk sütőben. Ezek az ételek a hagyományos konyhát ötvözik a magyar kreativitással, bemutatva, hogyan kombinálható a fűszeres ízvilág az édessel és a kesernyéssel, újrafogalmazva a tradíciót a modern kor igényeivel.

- Az Ön személyes véleménye szerint mi az, amit meg kell őrizni a magyar konyhából, mint alap és érték, és mi az, amivel lehet játszani, varázsolni?

- A magyar gasztronómiában rengeteg lehetőség rejlik. Az 50-es években lett világhírű a mi konyhaművészetünk, melyet a 70-es évekig tudtunk abban a formában megőrizni. Azóta viszont nem tudunk megújulni, pedig a gasztronómiának állandóan változó, a kor kihívásait tükröző művészetnek kell lennie. Vannak bíztató jelek erre vonatkozóan, és bízom benne, hogy ezzel az új lendülettel (a hagyományos és modern értékek ötvözésével) meg tudjuk őrizni versenyképességünket a jövőben is. Különösen az egészséges életmód növekvő népszerűsége miatt is indokolt, hogy a magyar konyha "emészthetőbbé" váljon, melyet a könnyített variációkkal, kreatív megoldásokkal egyszerűen el lehet érni.

- Mi az, ami legjobban hiányzik itthonról?

- A családom. Sajnos a munkából adódóan csak egyszer egy évben tudok hosszabb szabadságot kivenni, és ilyenkor alig várom, hogy újra otthon, a körükben legyen.

Az interjúért köszönet az Avantgarde Groupnak.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.