A kutyasétáltatás során előfordulhat, hogy lankad a figyelmünk, nem lessük mindig éberen, hogy mit csinál kis kedvencünk. Ám ha diófás környezetben járkálunk, az éberség elengedhetetlen, ugyanis kutyánk egészsége múlhat rajta.
A lehulló dió a nyirkos időben és a bomló avarban rothadásnak indul. Ez a környezet különösen kedvez a penészgombák elszaporodásának, amik az egészségre káros mikotoxinokat termelnek. Az emiatt kialakuló mérgezés már 15 percen belül képes panaszokat okozni az állatoknál, ha ilyen dióból falatoztak. Ezért ha az udvarunkon diófa található, mindig szedjük össze a lehullott csonthéjasokat, mielőtt elindulna a romlás folyamata. Akkor is gyűjtsük be a penészes darabokat, ha a szomszéd kertjéből átlógó ágakról estek le, illetve séta közben is figyeljünk, nehogy penészes diót egyen meg a földről a kedvencünk.
Ha valahogyan mégis penészes diót evett meg a kutya, viszonylag rövid időn belül felismerhetjük a mérgezés tüneteit. A kellemetlenségek azonnal jelentkezhetnek, mértékük pedig elsősorban a megevett mennyiségtől függ, de számít a kutya kora és termete is. A legtipikusabb tünetek az imbolygó mozgás, remegés, túlzott nyáladzás, hányás hasmenés és elszíneződött vizelet.
Házi megoldásokkal semmi esetre se próbálkozzunk. Ha a fent említett tüneteket tapasztaljuk, a legfontosabb, hogy minél előbb forduljunk állatorvoshoz. A szakember által adott aktív szén segít megkötni a toxikus anyagot, illetve az altató, valamint az intravénás folyadékterápia alkalmazása is megoldás lehet, de ezeket bízzuk az orvosra – írja a Metropol.
Bizonyos gyomnövények, erdei gombák, élősködők is okozhatnak kellemetlen panaszokat a kutyáknak. Emellett ha erdőben sétálunk, jó ha odafigyelünk a tüskés, bozótos növényekre, más állatok elhullott tetemeira, sőt, akár elhagyott vadászcsapdákkal, szögesdrótokkal is találkozhatunk. Az őszi időszakban a sok csapadék miatt kialakuló tócsákból ivás is kerülendő, hiszen abban szennyezett víz gyűlik össze, ami ivásra alkalmatlan. A városban pedig a betonon nyomot hagyó olaj-, benzinfoltok és egyéb vegyi anyagok veszélyeztethetik a kutyánkat.
Természetesen a megelőzéssel tehetünk a legtöbbet. A saját kertünket gondozzuk úgy, hogy semmi se jelentsen veszélyt kedvencünkre nézve. A sétákra pedig beszerezhetünk egy evésgátlós szájkosarat, amivel megakadályozhatjuk, hogy a kutyánk mérgező anyagokat egyen meg a földről. De még jobb, ha kicsi korától kezdve arra tanítjuk, hogy semmit ne vegyen a szájába a földről.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.