A táplálkozási szakértők szerint napi egy maréknyi dió (kb. 25 g) elfogyasztása rendkívül jó hatással van az egészségre, mivel a dió E-vitaminban, B-vitaminokban, ásványi anyagokban, telítetlen zsírsavakban és rostokban is bővelkedik. A kimagasló tápértéke mellett a dió íze is csábító, különösen akkor, ha kissé megpirítjuk, aminek köszönhetően különlegesen finom ropogtatnivaló lehet belőle. Azonban a benne található vitaminok és a telítetlen zsírsavak hőre érzékeny tápanyagok, ezért nem mindegy, hány fokon pirítjuk meg a diót.
A diófélék megpörkölve gazdagabb, aromásabb és intenzívebb ízt kapnak, mint nyersen fogyasztva. Ez annak köszönhető, hogy a magas hőmérsékleten történő hevítéskor a dióban lévő aminosavak új vegyületeket alkotnak, ezek felelősek a barnás színért és a különleges, pörkölt aromáért.
A dió pörkölésének másik nagy előnye, hogy növeli az eltarthatóság idejét, továbbá elpusztítja az esetlegesen előforduló kórokozókat – írja egy német kutatásra hivatkozva a Rizikometer.
A magas hőmérséklet hatására káros anyagok keletkezhetnek. A pörkölés során lipidperoxidok jönnek létre, amik az avas ízt okozzák, de ekkor képződnek az akrilamid vegyületek is, amelyek nagy mennyiségben rákkeltők. Fontos, hogy ezek magas hőmérsékleten, hosszú ideig tartó pirítás hatására keletkeznek, tehát a pirított dió önmagában nem káros, ha a megfelelő módon pörköljük meg. Az ideális hőmérséklet ehhez 140–160 fok, és arra is figyelnünk kell, hogy a diódarabok csak piruljanak, és ne égjenek meg. Ahhoz, hogy egyenletes érje őket a hő, időnként keverjük meg, forgassuk át a szemeket, és érdemes előmelegíteni a sütőt.
A kíméletes hőkezelés nemcsak a káros vegyületek kialakulását előzi meg, de a dióban lévő tápanyagok megőrzéséhez is hozzájárul. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál több vitamint őriz meg a dió. A pörkölt dió emellett még különlegesebb ízvilágot ad a süteményeknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.