Hatalmas a szakadék az ország egyes területei, valamint egyes generációk között. A magyarok közül sokan már csakis kártyával vagy telefonos applikáció segítségével fizetnek a boltban, elektronikusan intézik az utalásokat, számlabefizetéseket, egyéb tranzakciókat, de sokan vannak azok is, akik kizárólag készpénzt használnak és még mindig csekken intézik a befizetéseket.
A tavalyi évben ismét tovább nőtt az elektronikus fizetések aránya Magyarországon, és 100 tranzakcióból már 38 digitálisan zajlott – idézi a Mandiner a Portfolio cikkét. A lap kiemeli, hogy lakossági fogyasztáshoz viszonyítva a bankkártyás fizetések aránya Magyarország meghaladja az uniós átlagot, méghozzá öt százalékponttal.
Habár itthon is egyre többen használják a bankkártyájukat készpénz helyett, hatalmasak a területi különbségek. Budapesten a vásárlások több mint fele, 54 százaléka elektronikusan zajlik, míg például Nógrád vagy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a vásárlások háromnegyede még mindig készpénzben történik.
A készpénzzel az egyik legnagyobb baj, hogy a segítségével könnyebben eltitkolhatók az adóköteles jövedelmek, ezzel szemben az elektronikus fizetések fehérítik a gazdaságot. Mindezért gazdaságpolitikai és szakpolitikai cél is, hogy minél többen használják készpénz helyett a kártyájukat a boltban. A jegybank 2030-ra szeretné elérni, hogy legaláb 60 százalékos legyen a kártyahasználók aránya a teljes pénzforgalmat tekintve.
Ez az arány nem tűnik lehetetlennek, ugyanis nyolc év alatt közel megháromszorozódott az elektronikus tranzakciók darabszáma. 2015-ben még csak a teljes pénzforgalom 13%-át, 2023-ban pedig már 38%-át az elektronikus tranzakciók adták. A tranzakciók jelentős részét a bolti vásárlás és a számlabefizetés teszi ki. Előbbinél még többségben vannak a készpénzes vásárlók, utóbbi esetében viszont eldőlt a kérdés, ugyanis a befizetések 76 százaléka már elektronikusan történik.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.