A halkonzerv Balti-tengeri heringet tartalmaz, amit speciális módszerrel savanyítanak. A fermentálási eljárás során a halat sós vízben erjesztik, amely lebontja a halban található fehérjéket, ezáltal alakul ki az étel elviselhetetlen szaga. A savanyítás következtében természetesen különféle gázok is keletkeznek, ezért nem ritka, hogy a konzervek kissé puffadtak.
A surströmming hagyománya évezredekre nyúlik vissza Svédországban, elkészítésének első lépése, hogy a friss heringet sós vízbe áztatják, ezután lezárt hordókban érlelik hetekig. Ez a fermentáció akkor sem ér véget, miután konzervbe kerül a hal, ugyanis az erjedési folyamat egészen a felbontásig folytatódik. Ettől van a savanyított heringnek az a jellegzetes erős íze és kellemetlen szaga – írja a termeszeti.hu.
Az orrfacsaró bűz miatt nem árt, ha előregondolkodunk, és nem a lakásban, hanem a szabadban bontjuk ki a konzervet. Erről az interneten is számos vicces videót találhatunk, ahogyan az emberek belekóstolnak ebbe a bizarr ételbe. Természetesen az egyik volt kollégánk sem hagyta ki ezt a felejthetetlen élményt, ahogyan azt megírta, a kóstolásnál két iskola létezik: az igazán kemények önmagában, érzéki élvezettel falatozzák a kicsit puha, de határozottan halállagú halat, a hagyományőrzők viszont csomagolnak hozzá köretet, kést, villát. Tehát nem az a cél, hogy minél hamarabb legyűrjék, a svédeknél ez szociális program, megadják a módját: főtt krumplit, újhagymát, tejfölt (creme fraiche) és svéd lepénykenyeret fogyasztanak hozzá. De, hogyan vélekedett erről a volt kollégánk? „Kóstolásnál némi poshadt pezsgősség öleli körbe a diszkréten sós halhúst, de ami megmarad, az az, hogy a hering igen kellemetlenül és savanyúan bugyborékol a nyelvvel találkozva.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.