Magyarországon kitűnő a csapvíz, sokan mégis inkább ásványvizet fogyasztanak. A reklámoknak is köszönhetően az elmúlt évtizedekben jelentősen megugrott a hazai ásványvíz-fogyasztás, és míg a nyolcvanas években évente fejenként 3 literrel ittak a magyarok palackozott vizet, most már akár 130 literrel is elfogyasztanak az ásványvízből.
Nincs ez másként Európa más országaiban sem, ugyanis mindenhol különösen népszerűek a mentes vagy éppen a szénsavas ásványvizek. Az egyik ismert gyártó népszerű vizei azonban egy ideje a fogyasztóvédelmi szakemberek célkeresztjében állnak Franciaországban, és fennáll a lehetősége annak, hogy a cég évtizedeken át megtéveszthette a vásárlókat. Egyes francia lapok ugyanis arról cikkeznek, hogy a Nestlé nem természetes módon előforduló ásványvizet, hanem tisztított szennyvizet palackoz – számolt be róla a Ripost.
A fogyasztóvédelmi szervezetek már év elején beperelték a Nestlét, valamint az egyik francia ásványvízgyártót, ugyanis állításuk szerint az általuk kínált termékek (a Vittel, Contrex és Hépar vizek) nem felelnek meg annak, amit a címkén állítanak. A palackokon ugyanis úgy tüntetik fel a termékeket, mintha azok természetes ásványvizek lennének, miközben állítólag Franciaországban tiltott módszerekkel tisztítják a szennyezett vizet és azt palackozzák.
A probléma nem a palackozott víz minőségével van, hanem a fogyasztók vélt megtévesztésével, ugyanis a természetes ásványvíz megnevezést csak bizonyos feltételek mellett lehetne használni. Ilyen például, hogy a természetes ásványvíz eredendően tiszta, szennyeződésmentes és az összetétele ismert és állandó, és feldolgozása során csak minimális kezelés engedélyezett.
A Nestlé francia üzletága által alkalmazott, illegálisnak nevezett tisztítási módszerek, többek között az aktív szénszűrő, valamint a baktérium- és vírusölő UV-lámpák használata nem tartozik ezek közé.
A Nestlé szóvivőja a német Bildnek adott nyitkozatában kijelentette, hogy visszautasítják a francia lapokban megjelent híreszteléseket és határozottan állítják, minden termékük biztonságosan és gond nélkül fogyasztható, egyedi ásványi összetételüket pedig mindig ellenőrzik. A szóvivő azt is hangsúlyozta, hogy a Nestlé nem árul Franciaországból származó természetes ásványvizet. Ez azt jelentheti, hogy nem lehet szó a fogyasztók vélt megtévesztéséről.
A cég azonban azt elismerte, hogy a vízkezelési módszerek nem feleltek meg a Franciaországban hatályos szabályoknak, de már 2021-ben kezdeményezték az együttműködést a francia hatóságokkal, hogy a felügyeletük alatt kidolgozzák a helyes metódust. A problémás, illegálisnak nevezett tisztítási módszert ráaádsul már nem alkalmazzák.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.